سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حمام کردن نوزاد، کار سختی است؛ به ویژه برای مادرانی که برای نخستین بار صاحب فرزند شده‌اند. با این حال، با نکات زیر می‌توانید به راحتی نوزاد کوچولوی خودتان را به حمام ببرید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه نوزاد را حمام کنیم؟


حمام کردن نوزاد، کار سختی است؛ به ویژه برای مادرانی که برای نخستین بار صاحب فرزند شده‌اند. با این حال، با نکات زیر می‌توانید به راحتی نوزاد کوچولوی خودتان را به حمام ببرید.


استحمام نوزاد

آیا لازم است برای حمام نوزادان، وان مخصوص خریداری کرد؟

باید یادتان باشد که مهم‌ترین مسئله در حمام کردن کودک، داشتن امنیت و سالم نگه‌داشتن کودک است. شما می‌توانید کودکتان را در سینک ظرف‌شویی یا دست شویی یا در وانی که داخل وان حمام شما جاسازی می‌شود یا در وانی که ویژه استحمام نوزادان است، بشویید؛ اما فقط باید مراقب سلامت و امنیت او باشید. برای مثال، در سینک ظرف‌شویی می‌توانید یک حوله بزرگ پهن کنید تا بچه در زمان استحمام سر نخورد و اگر هم سر خورد، خطری متوجه‌اش نشود. مهم‌ترین نکته هم این است که هیچ وقت تحت هیچ شرایطی، کودکتان را تنها داخل آب رها نکنید.

 

بهترین زمان حمام کردن کودک، چه زمانی است؟ صبح یا شب؟

این بستگی به شما دارد. زمانی را انتخاب کنید که در آن مقطع زمانی، عجله نداشته باشید و چیزی در کار شما اختلال ایجاد نکند. بعضی والدین دوست ندارند کودکشان را صبح و هنگامی که هوشیار است و می‌تواند از حمام لذت ببرد، حمام کنند. بعضی دیگر هم دوست دارند که کودک را شب حمام کنند که بعد از آن، کودک راحت‌تر به خواب برود و زمان بیشتری بخوابد.

 

نوزاد تازه متولد شده را هر چند روز یک‌بار باید حمام کرد؟

نیاز نیست که نوزاد تازه متولدشده‌تان را هر روز حمام کنید. در واقع اگر نوزادتان را بیشتر از سه تا چهار بار در هفته حمام کنید، پوست او خشک خواهد شد. اگر در زمان تعویض پوشک، او را حسابی شست‌وشو می‌دهید و هر روز یا روزی چند بار،‌ لباس‌های نوزادتان را تعویض می‌کنید، در واقع او را به حد کافی تمیز نگه می‌دارید. اگر یک روز او را حمام نکردید، کافی است صورت، گردن، شکم، باسن و بین پاهای کودک را با آب و دستمال تمیز بشویید.

بهترین آب برای استحمام کودک، آب گرم است. برای آن که کودک دچار سوختگی نشود، بهترین کار این است که دماسنج را در آب بگذارید و دمای آب زیر 50 درجه سانتی‌گراد باشد. حتی با قرار دادن دماسنج هم قبل از گذاشتن کودک در آب، دمای آب را با دستتان چک کنید، چرا که ممکن است درجه دماسنج درست نباشد.

بهترین و مناسب‌ترین مقدار آبی که برای استحمام کودک باید در وان باشد چقدر است؟

طبیعی است که این میزان بسته به جثه کودک فرق دارد، اما به‌طور معمول برای شست‌وشوی یک نوزاد می‌توان تشت یا وان ویژه کودک را به ارتفاع 5 تا 10 سانتی‌متر از آب گرم (نه داغ و نه سرد) آب کرد. برای آن که بدن کودک سرد نشود، هرچند لحظه یک بار کمی آب گرم روی او بگیرید. برخی متخصصان کودک می‌گویند: «اگر زمانی که کودکتان را در تشت یا وان کودک می‌نشانید، آب تا گردن او برسد، حالت آرامش بیشتری برای او ایجاد خواهد شد. در ضمن در تمام طول استحمام، دست‌هایتان را برای مراقبت از کودک در پشت او نگه دارید.»

 

بهترین درجه حرارت برای استحمام کودک، چند درجه است؟

بهترین آب برای استحمام کودک، آب گرم است. برای آن که کودک دچار سوختگی نشود، بهترین کار این است که دماسنج را در آب بگذارید و دمای آب زیر 50 درجه سانتی‌گراد باشد. حتی با قرار دادن دماسنج هم قبل از گذاشتن کودک در آب، دمای آب را با دستتان چک کنید، چرا که ممکن است درجه دماسنج درست نباشد. در ضمن، هوای جایی که کودک را در آن حمام می‌کنید هم باید گرم باشد تا دچار افت درجه حرارت پس از حمام نشود. کودکی که حمام شده، خیلی سریع دچار لرز می‌شود، برای همین باید دمای جایی که کودک در آن حمام می‌شود و سپس از حمام به آن‌جا برده می‌شود، مناسب و نسبتاً گرم باشد.

حمام کردن نوزاد

برای شست‌وشوی کودک، از کدام قسمت باید شروع کنیم؟

به‌طور معمول توجه می‌شود که در آغاز، صورت کودک و سپس سر و گردن او شسته شود و بعد به قسمت تنه و اندام‌ها برسید. برای شستن قسمت‌های کثیف هم زمان بیشتری بگذارید و حتماً با حوصله و آرامش داخل چین‌های پوستی کودک را هم بشویید.

 

چرا مالیدن لوسیون به بدن کودک، از ایجاد راش در بدن او جلوگیری می‌کند؟

اکثر کودکان به لوسیون پس از حمام نیاز ندارند. بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد راش‌ها پس از حمام کردن نوزاد، این است که داخل چین‌های پوست او را پس از هر بار استحمام، خوب خشک کنید. اگر هم می‌خواهید برای او از لوسیون استفاده کنید، حتماً از لوسیون‌هایی با میزان حساسیت‌زایی کم (Hypoallergen) استفاده کنید.

 

آیا باید موهای نوزاد تازه متولد شده را شست؟

تنها اگر موهای نوزاد، کثیف به‌نظر می‌رسید یا حس کردید سر کودک شوره (پوسته ریزی) دارد یا دچار التهاب است، موها و سر او را بشویید. اگر برای این کار کمک ندارید، با یک دست کودک را بگیرید و با دست دیگر به نرمی چند قطره از یک شامپوی خفیف و ملایم کودک را روی سر او بچکانید و مالش دهید. در زمان شستن حواستان باشد که دستتان را مقابل چشمان کودک قرار دهید تا شامپو وارد چشم‌های او نشود.

مجله زندگی ایده‌آل


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ایران2264

برگرفته از گروه: آموزش و تحقیقات

 

مطالب مرتبط:

نکات شست و شوی لباس نوزادان

ویژگی‌های شیشه شیر مناسب کودک

دلیل علاقه نوزاد به ضربان قلب مادر

اگر کودک زودتر به دنیا آمد!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین