وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی: اعتكاف یك امر الهی و مورد رضایت حضرت ولی عصر (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) است و باید هر چه بیشتر تعظیم شود و فعالیت برای احیای این امر، توفیق بزرگی می‌باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعتكاف، حیات دینی جامعه را تقویت می كند


آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی: اعتكاف یك امر الهی و مورد رضایت حضرت ولی عصر (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) است و باید هر چه بیشتر تعظیم شود و فعالیت برای احیای این امر، توفیق بزرگی می‌باشد.


آیت الله صافی

اعضای ستاد مركزی اعتكاف قم، با مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی دیدار كردند. آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی نیز ضمن تقدیر و تشكر از اعضای محترم این ستاد، حضور در جمع دست اندركاران اعتكاف را توفیقی الهی دانستند و فرمودند: اعتكاف یك امر الهی و مورد رضایت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است و باید هر چه بیشتر تعظیم شود و فعالیت برای احیای این امر، توفیق بزرگی می‌باشد كه از خداوند متعال، مسئلت دارم حقیر را هم جزو شما عزیزان قرار دهد.

ایشان در ادامه با اشاره به تاریخ پیدایش اعتكاف افزودند: با بعثت نبیّ مكرم اسلام، حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله)، این سنّت حسنه به صورت و سبک اسلامی پایه‌گذاری شد و همه آثار اخلاقی و تربیتی كه از این برنامه حاصل می‌شود، همه به بركت وجود پیامبر عظیم‌الشأن می‌باشد.

آیت‌الله العظمی صافی با بیان اینكه اعتكاف، مدرسه اخلاق و معنویت است فرمودند: اعتكاف، حیات‌بخش جامعه اسلامی است. همان طور كه ماه مبارک رمضان، مدرسه عالی تربیت و اخلاق است، اعتكاف در ایام خاص بخصوص دهه آخر ماه مبارک رمضان، مدرسه اخلاق و معنویت است و كسانی كه توفیق درک این سنّت مهم را پیدا می‌كنند، حیات دینی خود را خواهند یافت و سبک زندگی آن‌ها دینی و خدایی می‌شود.

مرجع عالیقدر ضمن اشاره به آثار تربیتی اعتكاف فرمودند: این حركت خوبی كه در شهر قم و همه كشور شروع شده است، امر مباركی است و باید آثار تربیتی اخلاقی آن در جامعه بیشتر مشاهده شود. در اوضاع كنونی كه دشمن با تلاش فراوان سعی در منحرف ساختن جوانان دارد، باید همه مردم بخصوص جوانان و دانشجویان، در ایام اعتكاف به خودسازی مشغول شوند و زندگی دینی را از خلال این سنت الهی دریابند.

در اوضاع كنونی كه دشمن با تلاش فراوان سعی در منحرف ساختن جوانان دارد، باید همه مردم بخصوص جوانان و دانشجویان، در ایام اعتكاف به خودسازی مشغول شوند و زندگی دینی را از خلال این سنت الهی دریابند.

آیت‌الله العظمی صافی در قسمت دیگری از بیانات خود با اشاره به لزوم حفظ قداست اعتكاف افزودند: باید مراقب بود مبادا در اعتكاف، اموری كه انسان را از توجه به خداوند متعال و خودسازی دور می‌سازد، راه پیدا كند. هدف اعتكاف، تقرّب به خداوند متعال و جلب رضایت حضرت ولی عصر (عج) است و باید در همه برنامه‌ها، همین هدف مورد نظر قرار گیرد.

ایشان در ادامه این دیدار، خلوص نیت دست‌اندركاران اعتكاف را امری مهم قلمداد كردند و بیان داشتند: برای دست‌اندركاران این امر مهم، خلوص نیت اهمیت زیادی دارد. هر چه در این مسیر خلوص نیت بیشتر باشد، تأثیر معنوی اعتكاف در جامعه بیشتر می‌شود. شما عزیزان هم مراقب باشید كه هدفتان غیر از رضایت خداوند و تربیت مردم، چیز دیگری نباشد.

آیت‌الله العظمی صافی با اشاره به لزوم اعلام آمار شركت‌كنندگان در اعتكاف فرمودند: باید تعداد شركت‌كنندگان در این امر مهم را به همه جهانیان اعلام نمود تا بدانند كه گرایش مردم ما به اخلاق و معنویات، بسیار زیاد است و جوانان ما، به دین و معنویت توجه زیادی دارند.

حضرت آیت الله العظمی صافی در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به اعتكاف بانوان بیان داشتند: زنان معتكف با پوشش و حجاب برتر، حجاب اسلامی را احیا كنند. این مطلب را به بانوان معتكف بگویید كه علاوه بر چادر، صورت‌های خود را از دید نامحرم بپوشانند تا حقیقت اسلام را به جهانیان نشان ‌دهند.

 

باید كه بپوشد رو هر زن كه مسلمان است

زیرا كه حجاب زن، معــــــلوم ز ایمان است

 

همه، این فرصت عبادی را غنیمت بدانند و شاكر این نعمت بزرگ باشند.


باشگاه كاربران تبیان - برگرفته از وبلاگ: روایت حماسه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین