سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تیم های فوتبال در ایران دوره های مختلفی را در طول تاریخ تجربه کرده اند و اکنون حیات خود رابدون حضور حامی مالی ممکن نمی دانند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افشای اسامی عجیب حامیان مالی فوتبال


تیم های فوتبال در ایران دوره های مختلفی را در طول تاریخ تجربه کرده اند و اکنون حیات خود رابدون حضور حامی مالی ممکن نمی دانند.

پرسپولیس

روزگاری این تیم ها در یک محل و یک زمین خاکی ریشه می گرفتند. رقابت بین تیم های محلی با حضور پرتعداد تماشاگر همراه بود. رتق و فتق امور این تیم ها اغلب بر عهده قدیمی ترها و برخی علاقه مندان بود که به زحمت توپ و لباس تهیه می کردند.

رفته رفته این تیم ها صاحب چند پیشکسوت برای پیش بردن امور جاری خود شدند. هر زمینی یک تیم از بازیکنان نخبه محله خود داشت که با هدایت یک چهره مطرح محله و کمک سایر دوستانش به حیات ادامه می داد.

این تیم ها در محله خود برو بیایی داشتند و با نوشتن جمله: "تیم فلا ن برای مسابقه آماده است" برای سایر محلات خط و نشان می کشیدند. کار به برگزاری مسابقات لیگ در محلات کشید و ابعادی یافت که امروز ما آن را در هیبت لیگ برتر مشاهده می کنیم.

در حالی که برخی چهره های مطرح فوتبال ایران در سالهای دور با عشق و علاقه فراوان تیم هایی فراتر از تیم محلی تشکیل دادند و گاهی در تشت خانه لباس اعضای تیم را با دست خود می شستند چند باشگاه دولتی با در اختیار قرار دادند زمین های خود به این افراد بحث استعدادیابی را باز کردند. فوتبال اوج گرفت و در پیش از انقلاب حتی برای یکی دوسال عنوان حرفه ای را در باشگاهی تجربه کرد.

شیوع فوتبال حرفه ای در جهان و لزوم حرکت فوتبال ما به این سمت عنوان " اسپانسر" یا همان حامی مالی نقل محافل این رشته شد. چه تیم هایی که در حال نابودی با پیدا کردن یک اسپانسر ناگهان عنوان کهکشانی به خود گرفتند. به این ترتیب و با تزریق پول به فوتبال پای علاقه مندان واقعی قطع شد و پای سودجویان به این حیطه کشیده شد. سودجویانی که علاوه بر استفاده مالی کلی هم مشهور می شدند و...

با وقوع انقلاب باشگاههایی که طرفداران پرشماری داشتند به شکل سنتی نیمه پیشرفته همه تشکیلات خود را پشت صندوق عقب اتومبیل یکی از زحمتکشان دیدند و با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند تا فوتبال نمیرد.

اما این پایان ماجرا نبود. با شیوع فوتبال حرفه ای در جهان و لزوم حرکت فوتبال ما به این سمت عنوان " اسپانسر" یا همان حامی مالی نقل محافل این رشته شد. چه تیم هایی که در حال نابودی با پیدا کردن یک اسپانسر ناگهان عنوان کهکشانی به خود گرفتند. به این ترتیب و با تزریق پول به فوتبال پای علاقه مندان واقعی قطع شد و پای سودجویان به این حیطه کشیده شد. سودجویانی که علاوه بر استفاده مالی کلی هم مشهور می شدند و...

پرسپولیس

در کنار این پای سیاسیون هم به این حیطه کشیده شد تا آنها که کسی نمی شناختشان کم کم شناخته شوند. البته در این میان بسیاری از افراد هم برای خدمت پا به این حیطه گذاشتند اما در بلبشوی موجود راه فرار را در پیش گرفتند. عده ای نیز با استفاده از قدرت سیاسی و اقتصادی خود پای پول دولتی را به باشگاه های ما باز کردند و منتش سالهاست بر سر این رشته است. رشته ای که می تواند از محل درآمدسازی نه تنها هزینه های خود را پرداخت کند بلکه سودآور هم هست.

با این مقدمه تقریبا طولانی گریزی می زنیم به اتفاق بدی که طی سالهای اخیر بر پیکر فوتبال ایران ضربه می زند و درمانی هم برای آن یافت نمی شد. مدتهاست فوتبال ما که از کمبود بودجه رنج می برد برای حل مشکلات مالی خود چشم به هر سو میچرخاند. در شرایطی که عده ای " نامدیر" با بالا بردن رقم پرداختی به بازیکنان فضایی تاسف بار برای فوتبال پدید آورده اند این فوتبال ناچار است درهای خود را باز کند و برای هر از گرد راه رسیده ای که وعده می دهد طاق نصرت بزند. در اکثر قریب به اتفاق این معاملات کلاه گشادی بر سر فوتبال ما رفته است. با نگاهی به اسامی شرکت هایی که به این وادی وارد شده اند ما رد پای  افراد متخلف را دیده ایم.

شرکت «بهنام پیشروی کیش» اسپانسر پرسپولیس معرفی شده، شاید امسال پرسپولیس با تبلیغات شرکت «جهان صنعت» در مسابقات لیگ حاضر شود؛ شرکتی که با نام «شرکت بین‌المللی سرمایه‌گذاری اقتصاد جهان صنعت» در سال 1392 به ثبت رسیده و با مدیریت تقی گل‌رخسار و احسان خادم مدیریت می‌شود

بار دیگر پرسپولیس صاحب " اسپانر" آن هم با نامی عجیب و ناشناخته شده است. در این باره پیش داوری نمی کنیم و آرزو می کنیم این همان گمشده فوتبال ما باشد. همان تشکیلاتی که قرار است این تیم را سامان دهد و الگویی برای دیگران باشد. اما از مسئولان " اسپانسر" جدید پرسپولیس می خواهیم به ما حق بدهد با توجه به اتفاقات سالهای اخیر کمی با دیده تردید به این ماجرا نظر کنیم. آنچه در فوتبال پیشرفته دنیا می گذرد حکایت از این دارد که شرکت های صاحبنام و امتحان پس داده وارد ماجرای " اسپانسرینگ" تیم های مطرح می شوند و عجب این که در ایران کسانی وارد فضای فوتبال می شوند که سابقه چندانی حتی در حوزه کاری خود ندارند. به گوشه ای از یک خبر در این باره توجه کنید:

پرسپولیس

شرکت «بهنام پیشروی کیش» اسپانسر پرسپولیس معرفی شده، شاید امسال پرسپولیس با تبلیغات شرکت «جهان صنعت» در مسابقات لیگ حاضر شود؛ شرکتی که با نام «شرکت بین‌المللی سرمایه‌گذاری اقتصاد جهان صنعت» در سال 1392 به ثبت رسیده و با مدیریت تقی گل‌رخسار و احسان خادم مدیریت می‌شود.

به این ترتیب باید در خصوص آینده نگران بود. وقتی بانک تجارت(تجارت)، وزارت کشاورزی(کشاورز)، نیروی انتظامی(پاس)، شرکت اپل(بهمن)، داماش، استیل آذین (مشخص نیست در چه صنعتی مشغول است!) ، سورینت(راه آهن) و دهها تیم دیگر در این باره سرانجامی خوش نداشته اند آیا می توان به آینده پرسپولیس با این حامی مالی ناشناخته امیدوار بود؟ گذر زمان پاسخگو خواهد بود.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین