سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس جمهور با بیان اینکه آنچه من در این کشور می‌فهمم این است که راه تقابل ما به دنیا درست نیست، گفت: وقتی می‌گوییم می‌خواهیم با دنیا راه سازنده داشته باشیم می‌گویند شما می‌خواهید با دنیا بسازید. نخیر می‌خواهیم خنجر بکشیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تقابل ما با دنیا درست نیست


رئیس جمهور با بیان اینکه آنچه من در این کشور می‌فهمم این است که راه تقابل ما به دنیا درست نیست، گفت: وقتی می‌گوییم می‌خواهیم با دنیا راه سازنده داشته باشیم می‌گویند شما می‌خواهید با دنیا بسازید. نخیر می‌خواهیم خنجر بکشیم.

به گزارش خبرآنلاین، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم تقدیر از 14 استاد برتر و نمونه کشور تاکید کرد: در دنیای سیاست‌خارجی در یک دنیا و منطقه پیچیده هستیم. قدرت های بزرگ نه تنها برای ما بلکه برای همسایه ها و دوستان خود نقشه، طرح و برنامه دارند و باید ما چه کنیم؟ حل معضلات سیاسی شعار نیست. راه‌حل را باید پیدا کنیم.

روحانی

اظهارات رئیس جمهور یک روز بعد از نشستی است که برخی طیف های دانشجویی دولت سابق و حامیان سعید جلیلی برگزار و مذاکره کنندگان ایران را سازشکار خواندند.

روحانی تاکید کرد:مگر ما معصوم هستیم. ما غلط و اشتباه داریم، منتهی باید یکی انتقاد کند. یکی بیاید انتقاد کند که سیاست را بشناسد و حقوق را بشناسد. اشکالی ندارد بیاید نقد کند و این حق همه هست.

روحانی گفت:این دولت معتقد است تحریم ظلم بزرگ برای ملت ایران است. هر کس از تحریم خوشش می‌آید، بیاید استدلال کند.

رئیس جمهوربا تاکید بر اینکه نباید راه را اشتباه بپیماییم، گفت: مبانی علم جهانی است. اگر می‌خواهیم علم کاربردی باشد باید بومی‌سازی کنیم. اگر در بخشی از علم در راستای مبارزه با اسلام است باید آن را بررسی کنیم.

وی گفت:این دولت از آغاز هم گفته و امروز هم تاکید می‌کند که راهی جز اعتدال و دوری از افراط، تفریط و تحجر و راهی جز عقلانیت نمی‌شناسد.تندروی و افراط راست یا چپ به ما ضرر زده و فرقی نمی‌کند. باید مسیر اعتدال و مسیر آرام را طی کنیم.

باید ایرادها و اشکال‌ها را رفع کنیم. مسائلی را که مطرح کردم درد و دل من بود و همه باید دیت به دست هم دهیم. از شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دولت و دانشگاه‌ها و اساتید باید راه بهتر را در پیش بگیریم

دیگر اظهارات رئیس جمهور به نقل از تسنیم به شرح زیر است:

*در دانشگاه اگر کسی اشکالی را مطرح کرد باید پاسخ وی را دهیم یا وی را به کمیته انضباطی معرفی کنیم؟

*برخی‌ها انگار سلول آنها با شک درست شده است. باید به اساتید اجازه داد تا بروند و وارد دنیا شوند و بیاموزند.

*باید به دانشجو زبان، متد یاد داد و این کلید است.

*باید در شرایط امروز دانشگاه‌مان ببینیم دانشگاه ما چگونه می‌تواند برای کشور مفید شود تا به قدرت ملی، بهبود زندگی مردم و تولید برسیم.

*باید ایرادها و اشکال‌ها را رفع کنیم. مسائلی را که مطرح کردم درد و دل من بود و همه باید دیت به دست هم دهیم. از شورای عالی انقلاب فرهنگی تا دولت و دانشگاه‌ها و اساتید باید راه بهتر را در پیش بگیریم.

*اساتید باید به گونه‌ای شاگرد تربیت کند که مشکلات را حداقل کم کند. مهم این است که امروز جامعه و کشور ما به چه دانش و رشته و راه حلی نیاز دارد. باید علم را کاربردی کنیم.

روحانی

*برای اینکه دانشگاه‌های ما مدرک‌گرا نباشند و تنها آموزشی نباشند و پژوهشی هم باشند، نیاز به تغییراتی دارد.

*امتیاز انسان آن است که می‌آموزد و آن هم از طریق علامت.

*امروز باید هم رشته علمی را گزینش کنیم.

*آقای وزیر علوم اشاره کردند که مقایسه استاد و دانشجو 70 درصد است . همه ما مسئولان باید این نواقص را برطرف کنیم.

*سوال من این است که دانشجویان پس از فراغت از تحصیل جذب چه مشاغلی می‌شوند؟

*دانشگاه را باید به مقام و منزلتی برسانیم که در پایان ترم تحصیلی دل‌های فراوانی دل خوش شوند و مهندسان و پزشکانی را که می‌خواستیم جذب کنیم، اما اگر پایان ترم تحصیلی ما به اندوهی برای دانشجو و پدر و ماردش باشدف چه باید کرد؟ باید چه شغلی برای وی پیدا کنیم؟ این متاسفانه پایان تحصیل علم و دانش در کشورماست.

*به همه اساتید و بزرگان و دانشگاهیان احترام می‌کنم. لااقل در حد خودم حوزه و دانشگاه را می شناسم. بیش از 10 سال در حوزه و کمی کمتر از 10 سال در دانشگاه درس خواندم.

*حوزه و دانشگاه باید به کمک دولت بشتابد.

*از این دانشگاه است که نامه‌های برای رئیس‌جمهور، وزرا و و وزیر اقتصاد ارسال شود. در این مدت خیلی از این نامه‌ها از دانشگاه‌ها و اساتید دریافت نکردیم.

*گزارشی به من رسیده که اساتیدی هستند در هفته در چند شهرستان 25 تا 35 ساعت درس می دهند که واقعا باید گفت آن استاد در مباحث علمی چه خواهد گفت؟ علم دائم در حال پیشرفت است و اساتید باید دائم در حال مطالعه باشند.راه‌حل را باید اساتید ارائه دهند.

بخش سیاست تبیان

منبع : خبرانلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین