تبیان، دستیار زندگی
آیا صرفِ این که پدرانمان باوری داشته اند برای این که ما هم آن را بپذیریم، کافی است و آیا لازم نیست انسان اعتقادات و جهان بینیِ گذشتگان خود را نیز در بوته ی نقد و سنجش قراردهد و پس از محک عیار آن ها به آنها دل ببندد؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پرسش از خدا

این قبرهای دوست داشتنی !

پرسش از خدا، پاسخ از شما


و چون به آنان گفته شود: «از آنچه خدا نازل كرده است پیروى كنید» مى‏گویند: «نه، بلكه از چیزى كه پدران خود را بر آن یافته‏ایم، پیروى مى‏ كنیم.» آیا هر چند پدرانشان چیزى را درک نمى‏ كرده و به راه صواب نمى‏ رفته‏ اند [باز هم در خور پیروى هستند]؟


علاقه‌ی ما به تاریخ و تمدن مان، گذشتگان و نیاکان مان و باورهای پدر و مادرمان چیزی نیست که قابل تردید باشد. ما همیشه خودمان را در پیوندی ناگسستنی با آن‌ها می‌بینیم و حتی اگر خیلی وقت‌ها به خاطر سن و فضا و اقتضائات زندگی، با آن‌ها مخالفت هم می‌کنیم باز بافت باورمان، شباهتی شگفت‌انگیز با آنان پیدا می‌کند.

شاید این علاقه‌ها و دلبستگی‌ها وقتی فقط در حوزه رفتار و آداب و رسوم تعریف شود هم پذیرفتنی باشد و هم دل‌پذیر و اصلاً  استحکام یک فرهنگ و سبک در زندگی را نشان دهد، اما این تعلق‌ها در فضای فکر و اندیشه تا چه حد مورد قبول و شایسته‌ی تقدیر است؟ آیا صرفِ این که پدرانمان باوری داشته‌اند برای این که ما هم آن را بپذیریم، کافی است و آیا لازم نیست انسان اعتقادات و جهان‌بینیِ گذشتگان خود را نیز در بوته‌ی نقد و سنجش قراردهد و پس از محک عیار آن‌ها به آن‌ها دل ببندد؟ آیا ممکن نیست که گذشتگان ما به هزار و یک دلیل – از جمله نبود پیش‌رفت‌های عقلی و علمیِ بشر – در بعضی بینش‌هایشان دچار اشتباه شده باشند و اساساً آیا می‌توان در حوزه‌ی اعتقادات جز بر آن‌چه اندیشه و عقل بر آن پای می‌فشرد، پای فشرد؟

 • سوره بقره آیه 170(تقلید کورکورانه از نیاکان)
 • این پرسشی است گه خداوندگار در قرآن بارها آن را پرسیده است و از جمله در آیه 170 سوره بقره که می‌فرماید:

  وَ إِذَا قِیلَ لَهُمُ اتَّبِعُواْ مَا أَنزَلَ اللَّهُ قَالُواْ بَلْ نَتَّبِعُ مَا أَلْفَیْنَا عَلَیْهِ ءَابَاءَنَا  أَ وَ لَوْ كاَنَ ءَابَاۆُهُمْ لَا یَعْقِلُونَ شَیًئا وَ لَا یَهْتَدُونَ

  هنگامی که به آن‌ها گفته می‌شود از آن چه خدا فرستاده پیروی کنید؛ می‌گویند ما بر اعتقادت پدرانمان انس گرفته‌ایم و بر آن پای می‌فشریم؛ آیا آنان بر این باورها پافشاری می‌کنند حتی اگر پدران آن‌ها فکری نداشته  و اهل هدایت نباشند؟

 • آیه 170 سوره بقره
 • آیه 170 سوره بقره
 • آیه 170 سوره بقره
 • آیه 170 سوره بقره
 • آیا تا به حال به این پرسش فکر کرده‌اید؟ پاسخ تان چیست؟

  بخش قرآن تبیان