سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پزشکان توصیه می‌کنند برای پاک کردن لکه‌های لباس نوزاد، از ملایم‌ترین محصولات استفاده کنید، نه از نرم‌کننده و محصولاتی که حاوی رنگ و عطر هستند و مراقب هر نوع نشانه حساسیت هم باشید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکات شست و شوی لباس نوزادان


پزشکان توصیه می‌کنند برای پاک کردن لکه‌های لباس نوزاد، از ملایم‌ترین محصولات استفاده کنید، نه از نرم‌کننده و محصولاتی که حاوی رنگ و عطر هستند و مراقب هر نوع نشانه حساسیت هم باشید.


لباس نوزاد

پوست نوزادان آنقدر نرم و لطیف است که بیشتر پدر و مادرها نگران آسیب‌پذیر بودن آن هستند؛ بنابراین آن‌ها ترجیح می‌دهند از ایمن‌ترین و طبیعی‌ترین محصول برای شستن لباس نوزاد استفاده کنند.

برای شستن لباس نوزاد، استفاده از شوینده‌های ملایم، بسیار مناسب است، چون شوینده‌های قوی می‌توانند به پوست نوزاد آسیب برسانند. صابون، ترکیب‌های آزاردهنده ندارد و می‌توان از آن برای شستشوی لباس‌های نوزاد استفاده کرد؛ اما به دلیل اینکه خاصیت قلیایی‌اش از پودرهای شوینده کمتر است، قدرت تمیزکنندگی کمتری دارد. اگر در ماه‌های اول تولد که زیاد شیر روی لباس نوزاد می‌ریزد، از صابون استفاده کنید، ممکن است لک روی لباس باقی بماند.

پزشکان هم توصیه می‌کنند برای پاک کردن لکه‌های لباس نوزاد، از ملایم‌ترین محصولات استفاده کنید، نه از نرم‌کننده و محصولاتی که حاوی رنگ و عطر هستند و مراقب هر نوع نشانه حساسیت باشید. در صورت مشاهده نشانه‌هایی مانند جوش، خشکی و پوسته پوسته شدن یا برآمدگی‌های قرمز روی پوست نوزاد، با پزشک تماس بگیرید.

در بیشتر موارد، با شستن کامل‌تر و آبکشی بیشتر لباس‌های نوزاد، مشکل برطرف می‌شود، ولی گاهی هم پزشک، انجام آزمایش‌های بیشتر را توصیه می‌کند. قبل از شستن هر لباس برای اولین بار، اطلاعات مندرج روی بسته بندی آن را بخوانید. بهتر است لباس‌های نوزاد را جدا از لباس دیگر افراد خانواده بشویید، اما اگر از صابون ملایم استفاده کنید، این کار ضروری نیست. همیشه لباس نوزاد را در اولین فرصت بشویید چون با ماندن آلودگی روی لباس نوزاد، شستن و پاک کردن لکه‌ها سخت‌تر می‌شود.

 

لکه‌های روی لباس نوزاد

برای پاک کردن لکه از روی لباس نوزاد، باید ابتدا آن‌ها را با آب سرد بشویید. بسیاری از لکه‌ها مخصوصاً لکه شیر اگر زود شسته شوند، به راحتی با آب از بین می‌روند. حتی لکه‌هایی که مدتی روی لباس مانده‌اند هم اگر در آب خیسانده شوند، تا حد زیادی پاک می‌شوند. برای پاک کردن اثر لکه روی لباس نوزاد می‌توان از یک فرچه نرم و مقدار کمی صابون استفاده کرد. این کار باید به آرامی انجام شود، چون در غیر این صورت ممکن است به پارچه آسیب برسد.

برای پاک کردن لکه از روی لباس نوزاد، باید ابتدا آن‌ها را با آب سرد بشویید. بسیاری از لکه‌ها مخصوصاً لکه شیر اگر زود شسته شوند، به راحتی با آب از بین می‌روند. حتی لکه‌هایی که مدتی روی لباس مانده‌اند هم اگر در آب خیسانده شوند، تا حد زیادی پاک می‌شوند.

قبل از خشک شدن لباس نوزاد مطمئن شوید لکه به طور کامل از بین رفته است. اگر مقداری از لکه باقی مانده بود، از شوینده قوی‌تری استفاده کنید. برای از بین بردن لکه لباس‌هایی مانند کهنه و لباس‌های زیر که به طور مستقیم با پوست بچه تماس دارند، از شوینده قوی استفاده نکنید.

 

لکه‌های پروتئینی

برای پاک کردن لکه‌های ناشی از ریختن شیر مادر، شیر خشک، لکه‌های غذا و آب دهان روی لباس نوزاد، ابتدا لباس نوزاد را در آب خیس کرده و سپس مقداری پاک کننده آنزیمی به آن اضافه کنید. آنزیم‌های موجود در شوینده‌ها، به لکه حمله و پروتئین‌ها را هضم می‌کنند. اگر اثری از لکه باقی ماند، محلول‌های لکه‌بر و پاک‌کننده‌های چندمنظوره را به کار برید. بعد از از بین رفتن لکه‌ها، لباس‌ها را به روش معمول بشویید.

 

شستن لباس نوزاد

لکه‌های چرب و روغنی

در صورت ریختن روغن بچه، کرم و پماد روی لباس نوزاد، ابتدا مقدار اضافی آن را بردارید. سپس برای جذب روغن، روی لکه را با نشاسته ذرت یا پودر تالک بپوشانید و بعد از 10 تا 15 دقیقه، آن را پاک کنید. در صورت باقی ماندن لکه از پاک کننده‌ها و محلول‌های چندمنظوره استفاده کنید و سپس لباس‌ها را بشویید.

 

لکه میوه، آب‌میوه و مربا

در این موارد، لباس را با آب سرد بشویید و در مخلوط مساوی آب و الکل بخیسانید. اگر لکه از بین نرفت، از محلول‌های لکه‌بر استفاده کنید. برای پاک کردن لکه‌های سمج، لباس را در محلولی که با نسبت مساوی آب و سرکه سفید تهیه کرده‌اید، خیس کنید.

 

لکه ادرار و مدفوع روی لباس نوزاد

برای پاک کردن لک ناشی از اسهال، مانند آنچه درباره لکه‌های پروتئینی گفته شد، عمل کنید. برای پاک کردن لکه ادرار، محلول یک قاشق غذاخوری پاک کننده آمونیاکی و یک فنجان آب مناسب است. اگر پارچه رنگ می‌دهد، ابتدا مقداری از محلول را روی قسمتی از پارچه امتحان کنید. در صورت باقی ماندن اثر لکه، می‌توانید محلول لکه‌بر به کار برید و سپس لباس را بشویید.

باشگاه خبرنگاران


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: زیباصداقت

برگرفته از گروه: کودک

 

مطالب مرتبط:

ویژگی‌های شیشه شیر مناسب کودک

دلیل علاقه نوزاد به ضربان قلب مادر

اگر کودک زودتر به دنیا آمد!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین