سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رییس جمهوری در مراسم جشن بزرگ کارگری در سخنان بسیار مهمی به کارگران وعده هایی داد که تحقق آنها می تواند پایانی بر خواسته های چندین ساله کارگری باشد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید مصمم است تا سال 93 را تبدیل به سال رونق تولید و شکستن رکود
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قول و قرارهای روحانی با کارگران!


رییس جمهوری در مراسم جشن بزرگ کارگری در سخنان بسیار مهمی به کارگران وعده هایی داد که تحقق آنها می تواند پایانی بر خواسته های چندین ساله کارگری باشد. رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید مصمم است تا سال 93 را تبدیل به سال رونق تولید و شکستن رکود اقتصادی کند، بر اهتمام در راستای رفع دغدغه ها در زمینه درمان ، بهداشت و سلامت مردم به ویژه قشر کارگر تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی کارگران را تلاشگران صحنه کار، کوشش و اقتصاد کشور و ستون فقرات تولید توصیف و تصریح کرد: استقلال، خودکفایی و دستیابی به اقتصاد مقاومتی در سایه کار و تلاش کارگران این سرزمین امکان پذیر است.

رئیس جمهور و روز کارگر

رییس جمهوری با اشاره به فداکاری ها و نقش تاثیر گذار کارگران در پیروزی انقلاب و استقرار نظام اسلامی و نیز ایثارگری آنان در صحنه دفاع مقدس و ایستادگی در برابر توطئه های دشمنان، خاطر نشان کرد: کارگران در سال فرهنگ و اقتصاد باید در صحنه اقتصادی و فرهنگی کشور بار سنگین تعالی و تولید را بر دوش بگیرند.

دکتر روحانی رسیدن برخی کشورهای نوظهور در آسیا و آمریکای لاتین به پیشرفت را در سایه کار، تلاش و فعالیت برای تولید دانست و گفت: باید الگوی توسعه آینده کشورمان را بر مبنای اشتغال جوانان عزیز این مرز و بوم طراحی کنیم .

دکتر روحانی افزود: نگذاریم خانه کارگری بی فروغ بماند، بلکه چراغ کار و اشتغال در سراسر ایران باید همواره تابناک باشد.

در سال های گذشته با واردات محصولات خارجی در واقع برای دیگر کشورها ایجاد اشتغال کردیم در حالی که ما باید قطعات ، تکنولوژی و مواد اولیه را وارد کرده و کار و تولید را در اختیار کارگر ایرانی قرار دهیم

رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید منابع ارزی را کنترل کرده و در موارد غیر لازم از واردات کالا جلوگیری کنیم، تصریح کرد: در سال های گذشته با واردات محصولات خارجی در واقع برای دیگر کشورها ایجاد اشتغال کردیم در حالی که ما باید قطعات ، تکنولوژی و مواد اولیه را وارد کرده و کار و تولید را در اختیار کارگر ایرانی قرار دهیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در توافق اولیه با غرب و برطرف شدن بخشی از تحریم ها شاهد فعالیت کارگران ایرانی در بنادر جنوبی کشور برای تخلیه کالا هستیم در حالی که پیش از این ، این کالاها در بنادر کشورهای همسایه تخلیه می شد، گفت: ما باید تمام سواحل و بنادر خود در جنوب کشور را آبادتر از گذشته کنیم.

رئیس جمهور و روز کارگر

دکتر روحانی با اشاره به برنامه های دولت برای توسعه بخش کشاورزی در سال 93 و تحت پوشش قرار دادن 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری مدرن گفت: طی 22 سال گذشته تنها 1 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش برنامه آبیاری تحت فشار قرار گرفته و با برنامه ریزی دولت در سال 93، 200 هزار هکتار زمین به این سیستم مجهز خواهند شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه افتخار می کنم دست همه کارگران ایرانی را ببوسم ، گفت: با تلاش و کوشش کارگران مطمئنا ایرانی آبادتر و سرافراز تر خواهیم داشت چرا که اقتصاد مقاومتی و فرهنگ به دست کارگران عملیاتی می شود.

در جدول زیر بخش هایی از سخنان رئیس جمهور را در غالب جدول می بینید.

 

جدول وعده های رئیس جمهور به کارگران در روز کارگر 1393

موضوع

اظهارات

حقوق برابر کارگران زن و مرد

من در دنیای کار، تلاش و تولید تبعیض جنسیتی را نمی پذیرم و زنان و مردان ما در این صحنه و فعالیت های برابر باید از حقوق و امتیاز مساوی برخوردار باشند.

امنیت شغلی کارگران

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مسیر باید اولین قدم ها را در جهت امنیت شغلی کارگران عزیز کشور داشته باشد.

مسکن کارگران

امروز بخش بزرگی از جامعه کارگری کشور از مشکل مسکن رنج می برند و بر این اساس طی سال جاری باید تحرک لازم برای تامین مسکن کارگران آغاز شود و دولت در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات و کمک های لازم برای شروع این کار عظیم را آغاز خواهد کرد.

بیمه کارگران فصلی و ساختمانی

بر ضرورت توجه به پوشش بیمه ای تمامی کارگران از جمله کارگران فصلی و ساختمانی تاکید می کنم. کشور ما زمانی آباد و سربلند خواهد بود که کارگران عزیز، با نشاط و بدون دغدغه در تمامی صحنه ها مشغول کار و فعالیت باشند.

درمان کارگران

بیمارستان های تامین اجتماعی باید در مسیر بهبود عملکرد قرار گیرند و خدمات پزشکی در نقاط مختلف کشور به کارگران ارائه شود. دفترچه های بیمه درمانی باید ارتقاء و ارزش لازم را پیدا کرده تا مردم در حوزه درمان، دغدغه خاطری نداشته باشند.

اشتغال کوچک و روستاییان

دولت برای توسعه اشتغال های کوچک، اشتغال روستاییان ، تولید صنایع دستی و ارتقاء گردشگری در کشور تلاش می کند.

افزایش اشتغال با لغو تحریم ها

تحریم ظالمانه قدرت ها علیه ملت ایران برای همه مردم به ویژه کارگران زحمت به همراه داشت و دولت مصمم است با حفظ حقوق مسلم ملت ایران در مسیر تعامل با جهان درها را به روی صادرات کالای ایرانی باز کند و این به معنای اشتغال بیشتر و رونق تولید خواهد بود. باید در سایه هموار کردن مسیر تولید، تعامل سازنده با جهان و رفع تحریم ها زمینه اشتغال، رشد و تولید را توسعه دهیم.

آباد کردن سواحل جنوبی با کارگران

بنای دولت تدبیر و امید این است که به دست پرتوان کارگران کشور با ایجاد راه ، راه آهن، خطوط لوله نفت و گاز و ایجاد صنایع انرژی بر و بنادر بزرگ، سواحل جنوبی کشور را آباد کند.

اشتغال مناطق محروم

باید برای استان ها و مناطقی که دارای محرومیت بیشتری هستند برنامه ریزی سریع تری در زمینه ایجاد اشتغال انجام شود و در راستای تعلیم، تربیت و آموزش نیروهای متخصص، آموزشگاه ها در سراسر کشور گسترش یابد.

فعالیت آزادانه صنوف کارگری

باید تشکل های مدنی و مردمی و انجمن های صنفی در میان کارگران آزادانه و بدون هیچ مشکلی فعالیت کنند. کارگران باید بتوانند از طریق تشکل ها و جمعیت های آزاد خود صدایشان را به گوش مسئولین برسانند؛ دولت نباید در این تشکل ها مداخله ای داشته باشد بلکه صرفا بستر لازم را برای فعالیت آنان ایجاد کرده و از آنها حمایت کند.

 

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع :

مطالب مرتبط:

 دستمزد یا بارگران بر دوش کارگران

کارگران؛ معیشت و سهام عدالت

سهام عدالت برای کارگران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین