وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اغلب كارهای ترجمه‌ای را خودش انجام می‌دهد. زبانش آنقدر خوب بود كه در دوره‌ای در دانشگاه تدریس می‌كرد و البته در كلاس‌های زبان. باورتان می‌شود عادل فردوسی‌پور معلم زبان‌تان باشد؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فردوسی پور پای تخته سیاه


اغلب كارهای ترجمه‌ای را خودش انجام می‌دهد. زبانش آنقدر خوب است كه در دانشگاه تدریس ‌كند و البته در كلاس‌های زبان. باورتان می‌شود عادل فردوسی‌پور معلم زبان‌تان باشد؟


فردوسی پور

با پایان برنامه نود در دوره اخیر گمان می کردیم  عادل فردوسی پور با فراغ بال بیشتری پاسخگوی سوالات ما پیرامون معلم و جایگاهش خواهد بود. یکی دو تماس اول به گونه ای پاسخ داده شد که متوجه شویم او در کلاس در حال تدریس است. بعد از چند دقیقه او تماس گرفت. وقتی از قصد ما برای مصاحبه مطلع شد ، گفت: شما می دانید من زیاد اهل مصاحبه نیستم اما در این مورد خاص نمی توان پاسخگو نبود. پس از چند جمله خارج از بحث و مطرح شدن یکی دو سوال مکالمه ما قطع شد. علت هم مشخص بود. ظاهرا عادل از سر کلاس خود را به بالکن رسانده بود و نمی خواست شاگردانش متوجه مکالمه تلفنی او باشند.  پس باید مدتی صبر می کردیم تا  بار دیگر او  فرصت پاسخگویی به سوالات ما را داشته باشد.   

ما حصل گفتگوی ما با عادل فردوسی پور  پیرامون جایگاه معلم و حال و روز یکی از مطرح ترین مجریان تلویزیونی که بسیاری از ساعات روز خود را در کلاس درس می گذراند در زیر می آید.

 

*ویژگی یک معلم خوب از زبان شما؟

معلم خوب باید نسبت به درسی که می دهد  آگاهی کامل داشته باشد.  معلم خوب با  شاگردانش  ارتباط  خوبی  ایجاد می کند. این رابطه باید دوستانه باشد. کلاس  او نباید خسته کننده باشد و بسیاری از مسایل دیگر که نیاز به توضیحات مفصلی دارد.

 

*چه شد که به کار معلمی گرایش پیدا کردید؟

این رویای  کودکی خیلی هاست. من هم چنین بودم. زمانی که کمی بزرگتر شدم و در حال پایان دوره دانشجویی بودم این احساس در من تقویت شد و علاقه مند تر هم شدم تا به خواست خدا من هم به این حرفه وارد شدم.

 

*و رشته ای که به آن علاقه مند بودید؟

زبان انگلیسی! علاقه عجیبی به زبان داشتم. از كلاس اول دبیرستان در كلاس‌های زبان نام‌نویسی كردم . سال آخر دبیرستان به خاطر كنكور، زبان را رها كردم اما بعدا وقتی برگشتم، تا پایان كار را ادامه دادم . سال سوم دانشگاه، خوشبختانه كلاس‌های استادی‌ را هم قبول شدم. مدتی كارم در تلویزیون بیشتر شده بود و تصمیم گرفتم نروم.

 

*این کار چقدر در کار اجرای تلویزیونی کمکتان می کند؟

 اغلب كارهای ترجمه‌ای را خودم انجام می‌دهم. زبانم آنقدر خوب است كه در دوره‌های دانشگاهی تدریس ‌كنم و البته در كلاس‌های زبان.

یکبار برای من نوشتند : اگر دوست دارید ، بدانید كلاس‌های زبان عادل چگونه می‌گذرد، یك نفر برای‌تان زحمتش را كشیده: "تا حالا سر كلاس‌های عادل فردوسی‌پور رفتید یا نه؟ خوب اگر نرفتید، هیچ اشكالی نداره و چیز خاصی رو از دست ندادید؛ به جز یك سری اطلاعات فوتبالی."

*شاید عده ای باورشان نشود که شما معلم زبان هستید؟

باورتان بشود. عادل فردوسی‌پور معلم زبان‌ است.

 

*کلاس های شما چگونه می گذرد؟

یکبار برای من نوشتند : اگر دوست دارید ، بدانید كلاس‌های زبان عادل چگونه می‌گذرد، یك نفر برای‌تان زحمتش را كشیده: "تا حالا سر كلاس‌های عادل فردوسی‌پور رفتید یا نه؟ خوب اگر نرفتید، هیچ اشكالی نداره ، چیز خاصی رااز دست ندادید؛ به جز یك سری اطلاعات فوتبالی."

از اول جلسه كه پسرها می‌پرسند استاد از فوتبال چه خبر و همین سوال كافیست كه عادل‌ شروع كند به سخنرانی و یك مدت مدیدی پشت سر این بازیكن و اون تیم اطلاعات رو كند. خلاصه بعد از همه این حوادث، فردوسی پور شروع می‌كند به انگلیسی‌صحبت‌كردن و درس‌دادن كه صد البته طرز حرف زدنش اصلا به انگلیسی حرف زدن نمی‌خورد ولی جدا از اینها، او ذاتا آدم مهربانی است؛ مثلا بعد از كلاس با دقت می‌ نشیند به همه سوالات جواب می‌دهد...». خودش در این مورد می‌گوید: «حرف‌هایی پیش می‌آید ولی اصولا از یك ساعت و نیم زمان كلاس فقط ده تا پانزده دقیقه!».

 

*این ها را تایید می کنید؟

نه اصلا! شاگردان در مدت زمان کوتاه کلاس خیلی فرصت این کار را ندارند. بسیاری از آنها هم اصلا فوتبالی نیستند.

 

*چه پیام و توصیه ای به معلمان دارید؟

-پیام دادن که کار من نیست ، چون این جامعه بزرگ و فرهیخته نیاز به پیام من ندارد. اما توصیه ام این است که تنها با عشق و علاقه می توان بر مشکلات موجود بر سر راه این حرفه شریف غلبه کرد.

 

*اگر جای وزیر بودید چکار می کردید؟

خیلی اهل امور اداری و تشکیلات این چنینی نیستم اما اگر جای وزیر بودم هرچه از دستم بر می آمد به این قشر شریف کمک می کردم تا با آرامش بیشتر به فکر ساختن جوانان این مرز و بوم باشند. چنین قشر مهمی در جامعه نباید دغدغه معیشت داشته باشند. اگر چنین باشد بسیاری از توان معلمان به راهی جز راه آموزش می رود.

 

*چه خاطره ای از دوران تدریس خود دارید؟

 اغلب ساعت درسی با جدیت همراه است و ما کمتر فرصت خاطره بازی و خاطره سازی داریم. خود من هم تلاش می کنم در موقع درس جدی باشم و ضمن دوستی با شاگردان به احترام آنها همه توانم را در راه آموزش صرف کنم. قطعا اگر معلم دقت نظر نداشته باشد کلاس از دستش در می رود.

 

و حرف آخر شما؟

 صحبت خاصی ندارم.  از  این طریق از فرصت استفاده  می کنم و روز  معلم را  به همه معلمان  عزیز و زحمتکش تبریک می گویم و برای آنها سلامتی و موفقیت آرزومندم.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین