سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی موسیقی با عناوین: هشت گفتار درباره موسیقی، موسیقی ملی ایران، سرگذشت موسیقی در ایران و کتاب آشنایی با ریتم در تئوری و عمل.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سرگذشت موسیقی در ایران


معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی موسیقی با عناوین: هشت گفتار درباره موسیقی، موسیقی ملی ایران، سرگذشت موسیقی در ایران و کتاب آشنایی با ریتم در تئوری و عمل.

هشت گفتار درباره موسیقی

«هشت گفتار درباره موسیقی»

 

کتاب «هشت گفتار درباره موسیقی» تالیف داریوش صفوت، موسیقیدان و نوازنده سه‌تار و سنتور منتشر شد.

کتاب «هشت گفتار درباره موسیقی» در دو بخش «گفتارهایی درباره موسیقی» و «پژوهشی کوتاه درباره استادان» از سوی نشر ارس منتشر شده است.

بخش نخست این کتاب شامل عناوینی مانند «گوشه‌هایی از تاریخ موسیقی ایران»، «آشنایی با فرهنگ ایران»، «معنای تکرار در موسیقی ایرانی»، «عنصر حال در موسیقی ایرانی» و «موسیقی عرفانی» است.

بخش دوم این کتاب در سه بخش و یک پیشگفتار به موضوع‌هایی مانند «دوره پیش از اسلام»، «دوره بعد از اسلام» و «دوره معاصر» پرداخته شده است.

در ابتدای کتاب «هشت گفتار درباره موسیقی» در بخش «مقدمه ناشر» می‌خوانیم: «در این کتاب که سومین جلد از سخنرانی‌ها و مقالات دکتر داریوش صفوت است، به هنر موسیقی از منظر فلسفی- عرفانی نگاه شده است.»

در همین بخش نوشته شده است:‌ «هنر زبان زیبای روح است و زبان، جامه اندیشه. موسیقی آن است که به تالیف و ایقاع، روح را به اهتزاز درآورد، منظر فلسفی، نگاه به چیستی موضوع است، از آن جهت که علت وجودی آن شیء مورد مداقه قرار گیرد و اگر این نگاه به عرفان آغشته شود، لاجرم باید پرسید آن شیء از کجا آمده، در آمدنش چه هدفی است و سرانجامش به کجاست.»

کتاب «هشت گفتار درباره موسیقی» در 258 صفحه با شمارگان یک هزار و 500 جلد از سوی نشر ارس با قیمت 19 هزار تومان راهی بازار کتاب شده است.  بخشی از این کتاب با عنوان «هشت گفتار درباره فلسفه موسیقی ایرانی» نخستین‌بار از سوی نشر «کتابسرای نیک» در سال 1386  منتشر شده است.

 

موسیقی ملی ایران

«موسیقی ملی ایران»

 

چاپ دوم کتاب «موسیقی ملی ایران» نوشته داریوش صفوت با ترجمه سوسن سلیم‌زاده منتشر شد. این کتاب را صفوت با همکاری «نلی کارن» به زبان فرانسه نوشته است.

کتاب «موسیقی ملی ایران» ترجمه و ویرایش جدیدی از كتاب «Les Traditions Musicales» تالیف مشترک داریوش صفوت و نِلی كارُن است که در سال 1347 از سوی انتشارات Buchet Chastel در فرانسه منتشر شد.

این کتاب 17 فصل دارد که به ترتیب عبارتند از «تاریخ موسیقی ایران»، «ویژگی‌های موسیقی ایرانی»، «آوازها و دستگاه‌ها»، «گوشه‌ها و ردیف»، «آرایه‌ها یا تزیینات»، «بداهه‌پردازی»، «ریتم‌ها»، «فرم‌های موسیقی ایرانی»، «موسیقی آوازی»، «سازها»، «انواع کوک»، «آموزش شفاهی»، «نت‌نویسی»، «جنبه‌های‌ گوناگون موسیقی ایرانی»، «معیارهای موسیقی‌دانان سنتی» و «موسیقی سنتی ایرانی در جامعه‌ امروزی».

در بخشی از مقدمه این کتاب امده است: «تدوین کتاب موسیقی ملی ایران به زبان فرانسه برای تحقق بخشیدن به دو هدف زیر بوده: اول این‌كه، موسیقی ایرانی به زبان ساده و بی‌ابهام به خارجیان معرفی شود و جنبه‌های علمی و فنون آن و نیز راه‌های بدیهه‌پردازی ایرانی برای موسیقی دانان اروپایی تبیین گردد. هدف دوم این بوده که بعضی وجوه معنوی و روحانی این موسیقی، در قالب بحث‌های موسیقی شناختی و استتیک (زیبایی‌شناسی) به گوش خارجیانی كه در این دوران مادی‌گرایی تشنه راستین معنویت‌اند، برسد.»

چاپ دوم «موسیقی ملی ایران» در 264 صفحه و بهای 11 هزار تومان از سوی انتشارات «ارس» در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

چاپ نخست این کتاب در سال 1388 از سوی انتشارات «کتابسرای نیک» منتشر شده بود.

 

سرگذشت موسیقی در ایران

«سرگذشت موسیقی در ایران»

 

کتاب «سرگذشت موسیقی در ایران» تالیف عزت الله الوندی از سری مجموعه فرهنگ و تمدن ایرانی توسط نشر افق منتشر شد. در این کتاب سعی شده با زبانی ساده موسیقی ایرانی و اصطلاحات تخصصی آن و مباحث سازشناسی، معرفی شود.

الوندی گفت: من به دلیل دلبستگی شدید به موسیقی سال‌ها مسوول صفحات موسیقی روزنامه‌ها و نشریات مختلف بودم و به همین دلیل ضمن آشنایی با استادان این حوزه، مدام در جریان اتفاق‌های حوزه موسیقی قرار داشتم. بر این اساس در حدود هشت سال پیش طرحی در رابطه با تعریف موسیقی با زبان ساده برای کودکان و نوجوانان به فکرم رسید و بر اساس آن پیش‌نویس‌هایی برداشتم.

وی افزود: پنج سال پیش نیز نشر افق از من و چندتن دیگر برای انتشار مجموعه فرهنگ و تمدن ایرانی برای نوجوانان، دعوت کرد و من بر اساس پیش‌نویس‌هایم این کتاب را به سرانجام رساندم.

الوندی با اشاره به پیشینه کتاب‌‌های تالیفی در این حوزه گفت: متاسفانه موسیقی ایرانی تاکنون مورد بی‌مهری واقع شده و به همین خاطر برای کودکان و نوجوانان شناخته شده نیست، به نحوی که این گروه سنی بسیاری از سازهای ایرانی را نمی‌شناسند. به نظر من کتاب‌های منتشر شده در این موضوع بسیار کم است و باید جبران شود.

الوندی درباره رویکرد خود برای نگارش کتاب «سرگذشت موسیقی در ایران» گفت: رویکرد من در نگارش این کتاب تاریخی – داستانی، البته با تکیه بر ترتیب تاریخی است. همچنین زبان کتاب ساده است و این مساله به ویژه برای تعریف اصطلاحات تخصصی کمک شایانی به مخاطب می‌کند.

الوندی در پایان گفت: به نظر من به دلیل این‌که در این کتاب هم جنبه‌های تاریخی و هم جنبه داستانی لحاظ شده، در هنگام خوانش جذابیت زیادی برای مخاطب ایجاد می‌کند.

کتاب «سرگذشت موسیقی در ایران» نوشته عزت‌الله الوندی را نشر افق در 141 صفحه و بهای چهار هزار و 800 تومان روانه کتابفروشی‌ها کرده است.

 

آشنایی با ریتم در تئوری و عمل

«آشنایی با ریتم در تئوری و عمل»

 

چاپ دوم کتاب «آشنایی با ریتم در تئوری و عمل» تالیف «رابرت استایرر» با ترجمه حسین دی‌پیر راهی بازار موسیقی شد.

کتاب «آشنایی با ریتم در تئوری و عمل» شامل مجموعه‌ای از تمرینات موثر برای آموزش و فراگیری «ریتم» در موسیقی است.

این کتاب شامل یک مقدمه و یک پیشگفتار مفصل و همچنین 12 سرفصل درسی درباره «ریتم» است.

برخی از بخش‌های این کتاب شامل «تقسیم هر ضرب به سه قسمت مساوی»، «تقسیم هر ضرب به چهار قسمت مساوی»، «ترکیب ضرب‌های تقسیم شده»، «تقسیم هر ضرب به پنج یا هفت قسمت مساوی» و «دو ریتمی (دو بر سه- سه بر چهار و غیره) و چند ریتمی» است.

در پیشگفتار این کتاب نوشته شده است: «این سلسله تمرینات ریتم، مجموعه‌ای با ارزش برای موضوع بسیار ضروری آموزش موسیقی است. اهمیت این مجموعه به‌خاطر نظم و ترتیب بسیار خوب اجزای آن است؛ تمرینات مقدماتی ساده‌ای که تا تمرینات پیچیده پیش می‌رود و شاگردان را قادر می‌سازد تا بتوانند به سطحی حرفه‌ای نائل شوند.»

در مقدمه کتاب «آشنایی با ریتم در تئوری و عمل» می‌خوانیم: «این کتاب تلاش مجددی برای تقویت توانایی‌های خواندن ریتم‌های موسیقی و اجرای دقیق آن‌ها است و به هیچ سیستم خاصی از تربیت ملودیک گوشی ربطی ندارد.»

کتاب «آشنایی با ریتم در تئوری و عمل» در 84 صفحه با شمارگان دو هزار جلد از سوی نشر هنر و فرهنگ با قیمت هشت هزار و 500 تومان راهی بازار کتاب شده است.  این کتاب در سال 1387 از سوی همین ناشر به چاپ رسید.

 

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: ایبنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین