سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها سودجویان قصد دارند در بازار مسکن و اجاره دخالت کرده و زمینه افزایش قیمت ها را فراهم کنند. در این بین دولت وظیفه دارد نظارت ها را بیشتر کند تا جلوی هر گونه سوءاستفاده گرفته شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلوی سوء استفاده در بازار اجاره و مسکن را بگیرید


همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها سودجویان قصد دارند در بازار مسکن و اجاره دخالت کرده و زمینه افزایش قیمت ها را فراهم کنند. در این بین دولت وظیفه دارد نظارت ها را بیشتر کند تا جلوی هر گونه سوءاستفاده گرفته شود. البته مسوولان و فعالان حوزه مسکن به مردم اطمینان می دهند که اجاره و نرخ مسکن تغییر چندانی نخواهد کرد. سرپرست کمیسیون تخصصی املاک  در این مورد گفت: میزان اجاره‌ها با روند افزایشی روبرو نیست و قیمت‌ها همگام با تورم در جامعه پیش می‌رود.

مسکن

مصطفی قلی‌خسروی، درباره بازار اجاره‌ خانه اظهار کرد:‌ امسال هیچ صحبتی درباره افزایش میزان اجاره‌بها نیست و میزان اجاره‌بها نیز همگام با تورم پیش می‌رود. وی افزود: در دولت دهم بین هفت تا 15 درصد افزایش قیمت اجاره در نظر گرفته شده بود و بر همین اساس پیش رفتیم اما طبق نظر علما و مسائل شرعی، اگر مالک راضی به این امر نباشد نماز و روزه مستاجر قبول نیست لذا نرخ دستوری نمی‌توان اجاره تعیین کرد.

سرپرست کمیسیون تخصصی املاک با بیان این‌که بازار اجاره‌ خانه تغییری نخواهد کرد، تصریح کرد: قیمت اجاره همگام با تورم در جامعه پیش خواهد رفت.

قلی‌خسروی درباره میزان کمیسیون بنگاه‌ها نیز اظهار کرد: کمیسیون بنگاه‌ها افزایش نیافته و این میزان هم با قیمت مسکن افزایش پیدا می‌کند و تا زمانی که قیمت خانه تغییری نکند حق کمیسیون‌ها نیز ثابت است.

به گفته وی نرخ دستمزد مشاوران املاک برای انعقاد قراردادهای اجراه به میزان یک چهارم اجاره بهای ماهانه واحد مسکونی است.

 

فاز دوم هدفمندی بازار را با بحران مواجه نمی‌کند

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بازار مسکن را با بحران مواجه نمی کند، گفت: پیش بینی می‌شود در این مدت مصالح ساختمان افزایش قیمتی داشته باشد.

حامد مظاهریان در خصوص آینده بازار مسکن با اجرای فازدوم هدفمندی یارانه ها، اظهار داشت: انتظار زیادی نداریم که اجرای هدفمندی یارانه‌ها بتواند بازار را دچار تلاطم و بحران کند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود در این مدت مصالح ساختمان افزایش قیمتی داشته باشد، بیان کرد: اما این افزایش قیمت به مقداری نیست که منجر به یک بحران شود.معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا رکود بازار مسکن ادامه پیدا می‌کند، گفت: معتقدیم که متناسب با تورم بازار رونق می‌گیرد اما خوشبختانه تلاطمی در بازار نخواهیم داشت.

مظاهریان با تاکید بر اینکه جهش قیمتی مانند سال های گذشته در بازار مسکن نداریم، افزود: خرید و فروش ها در این بازار هم متناسب با تورم پیش می‌رود.

در حالی دیروز فرصت 10 روزه متقاضیان برای واریز 30 درصد آورده به پایان رسیده که شماری از متقاضیان در مراجعه به کارگزاری مسکن مهر پرند با جواب "بعدا" برای اطلاع از رقم آورده مواجه شده‌اند. این مسئله باعث شده تا متقاضیان مسکن مهر این شهر برای واریز مبلغ 30 درصد آورده با مشکلاتی مواجه شوند

سرگردانی 50 هزار متقاضی مسکن مهر پرند

در حالی مدیرعامل شرکت عمران پرند با قاطعیت بر مراجعه مردم برای اطلاع از میزان آورده تاکید کرده که مسئولان این شرکت در پاسخ به متقاضیان مسکن مهر وعده ماه‌های آینده را می‌دهند. 27  فروردین ماه سال جاری شرکت عمران پرند اقدام به ارسال پیامک اخطار به 50 هزار متقاضی مسکن مهر این شهر کرد. بر این اساس به متقاضیان مسکن مهر 10 روز فرصت داده شد تا نسبت به واریز 30 درصد علی‌الحساب آورده خود اقدام کنند.

این در حالی بود که پیگیری‌ها در رابطه با رقم 30 درصدی مذکور از مدیرعامل شرکت عمران پرند به جایی نرسید. باران هاشم‌زهی در این‌باره  گفته بود:« قیمت تمام شده واحد مسکن مهر در سامانه طرح مهر مشخص شده و متقاضیان می‌توانند با وارد کردن کد ملی از میزان آن مطلع شوند.» اما در سامانه مسکن مهر (maskanmer.net)  چنین چیزی وجود نداشت تا متقاضیان دچار سرگردانی شوند.

چند روز پس از این اتفاق مدیرعامل عمران پرند سخنان خود را این‌گونه اصلاح کرد: « متقاضیان برای اطلاع از مبلغ دقیق  30 درصد آورده به کارگزاری شرکت عمران مسکن پرند مراجعه کنند در مراحل بعدی و پس از تعیین میزان الحاقیه تعدیل قیمت مسکن مهر، رقم دقیق مابقی آورده را به اطلاع متقاضیان طرح مهر می‌رسانیم.»

در حالی دیروز فرصت 10 روزه متقاضیان برای واریز 30 درصد آورده به پایان رسیده که شماری از متقاضیان در مراجعه به کارگزاری مسکن مهر پرند با جواب "بعدا" برای اطلاع از رقم آورده مواجه شده‌اند. این مسئله باعث شده تا متقاضیان مسکن مهر این شهر برای واریز مبلغ 30 درصد آورده با مشکلاتی مواجه شوند.

یکی از متقاضیان گفت:‌ با وجود دعوت مدیرعامل شرکت عمران پرند از متقاضیان برای اطلاع از رقم دقیق 30 درصد آورده، اما افرادی که در کارگزاری این شرکت کار می‌کنند به متقاضیان وعده سر خرمن می‌دهند.

وی افزود: «زمانیکه از کارمند کارگزاری درباره میزان آورده سئوال کردم وی گفت برو و برج چهار (تیرماه) بیا. آخر کار هم برای جلوگیری از تبعات بعدی 3 میلیون تومان را واریز کردم.»

به نظر می‌رسد نوعی ناهماهنگی بین مدیرعامل و کارگزار مسکن مهر پرند وجود دارد، مسئله‌ای که باعث شده متقاضیان مسکن مهر همچنان به وعده تکمیل و تحویل پروژه‌ها پس از واریز مبالغ مورد نظر شرکت عمران پرند خوشبین نباشند.

 

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


ایسنا، مهر و تسنیم

 

مطالب مرتبط:

 آغاز فصل تازه مسکن با کاهش قیمت‌ها+مقایسه قیمت‌ها در تهران

مسکن همچنان راکد و گران می شود 

افزایش نرخ سود و بازار مسکن

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین