سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با فرارسیدن جام جهانی تب فوتبال کم کم بالا گرفته است تا جایی که هنرمندان نیز چمدان های خود را برای حضور در برزیل آمده کرده اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هزینه میلیاردی بازیگران به جام جهانی


با فرارسیدن جام جهانی تب فوتبال کم کم بالا گرفته است تا جایی که هنرمندان نیز چمدان های خود را برای حضور در برزیل آمده کرده اند.
هنرمندان و جام جهانی

با صعود ایران به جام جهانی برزیل تب سفر ایرانی ها به این کشور بالا گرفت. از جدال پیدا و پنهان بازیکنان مدعی پیراهن تیم ملی گرفته تا مربیانی که خود را نامزد حضور روی نیمکت ایران کرده اند.

در این باره حتی برای گرفتن عنوان سرپرستی تیم ملی که یک صندلی کنار زمین دارد هم جنگ های پنهانی وجود دارد! این جدال به حدی است که دبیر فدراسیون با تمام قوا سند این صندلی را به نام خود بزند! به احتمال بسیار قوی این اتفاقی است که در هیچ تیمی رخ نمی دهد و ایران در آن یک پیشتاز ابدی خواهد بود.

ماجرای سفر به برزیل همزمان با بازی های تیم ملی به اینجا ختم نمی شود. انواع و اقسام آدم ها برای خود قبای سفر می دوزند. خبرنگارانی که  سالها در کنار فوتبال بوده اند و سرمای و گرمای فراوانی را در این باره تحمل کرده اند در صف اول هستند. اینان در همان لحظه اول تار و مار می شوند. هزینه بیش از سی میلیون تومان برای این سفر خواب از کله خبرنگارانی که  حقوقی زیر یک میلیون به صورت ماهیانه می گیرند( بسیاری از آنها حقوق زیر پانصد هزارتومان دارند) می پراند. البته در این بین برخی از خبرنگار نماها که شغل های اقتصادی دارند یا دمشان به مکان های خاص بند است شرایطی متفاوت دارند.

به عبارت ساده و با قاطعیت می توان گفت که هیچ رسانه فعالی در ایران وجود ندارد که دست به جیب کند و برای سفر خبرنگار خود به برزیل نزدیک به 50 میلیون تومان هزینه کند. به این ترتیب به راحتی می توان به سفر هر خبرنگاری  به برزیل با دیده شک و تردید نظر کرد. اگر روزگاری سفر به آلمان برای جام جهانی بین دو تا سه میلیون خرج داشت اکنون سفر به برزیل رقمی نجومی ( حداقل برای مردم عادی) در بر دارد.

با صعود ایران به جام جهانی برزیل تب سفر ایرانی ها به این کشور بالا گرفت. از جدال پیدا و پنهان بازیکنان مدعی پیراهن تیم ملی گرفته تا مربیانی که که خود را نامزد حضور روی نیمکت ایران کرده اند

یکی از نکات دل آزار پیرامون سفر تیم ملی به جام جهانی حضور افراد متفرقه است. تا چنین سفری پیش می آید همه فوتبال دوست می شوند. از در و دیوار عاشق فوتبال می بارد. صدها یار دوازدهم پیدا می شود و عجب عنوان قشنگی: یار دوازدهم!

اگر روزگاری این عنوان به رسانه ها و تماشاگران حاضر در ورزشگاه (و نه حتی بینندگان تلویزیونی) داده می شد تا تیم ملی را حمایت کنند امروز عده ای این عنوان را به نام خود مصادره کرده اند.

چندی پیش مراسمی با حضور چند هنرپیشه سینما برگزار شد و این عنوان به حاضران جلسه داده شد. هنرپیشه هایی که اغلب آن در طول عمرشان حتی یکبار در ورزشگاه دیده نشده اند! بسیاری از این افراد شاید اسامی بازیکنان ایران را ندانند ولی حالا قرار است نقش یار دوازدهم را برای تیم ملی فوتبال بازی کنند! دقت بفرمایید: قرار است " نقش" بازی کنند. یعنی همان چیزی که شغلشان است.

شما حتم بدانید بسیاری از این افراد حاضر نیستند دست در جیب کنند و هزینه سفر را پرداخت کنند. برای این عده که بنا به شرایط خاص امکان حضور در هر هتلی نیست هزینه های جاری دو تا سه برابر افراد معمولی بالا می رود. سوال اینجاست: این هزینه قرار است از کجا تامین شود؟

از همین امروز و با طرح این سوال بی گمان پای حامیان مالی ( همان اسپانسر فرنگی) به میان می آید و طوری وانمود خواهد شد که سفر هنرپیشه ها به عنوان یار دوازدهم هیچ بار مالی که ندارد حتی درآمد ساز هم هست!

سوال اینجاست: وقتی دهها فوتبالیست ارزنده و پیشکسوت تیم ملی حتی از فکر کردن به همراهی با تیم ملی محروم هستند حضور این هنرپیشه ها چه ثمری برای تیم ملی خواهد داشت؟ این " اسپانسر "ها چرا اینجا نیستند؟

در جام جهانی آلمان به چشم خود دیدیم که بازیکنان مطرح سالهای دور فوتبال هر کشوری با حضور در اردوی تیم ملی کشورشان و در قسمت ویژه (وی آی پی) ضمن جلب توجه از لحاظ روحی باعث "شارژ" ملی پوشان خود می شدند.

تاسف این جاست ؛در حالی که بنا به هر دلیلی وقتی هیچ ملی پوش قدیمی فرصت حضور در برزیل ندارد و خلاء چنین اتفاقی قطعا باعث توجه رسانه های بیگانه خواهد شد حضور چند هنرپیشه نه چندان شناخته شده در سطح جهان چه باری برای فوتبال ایران دارد. حداقل اطلاق عنوان یار دوازدهم  را باید کج سلیقه گی محض در این باره دانست.

گلزار و شاکردوست

بدون تردید حضور هر ایرانی در هنگام بازی های جام جهانی در برزیل می تواند برای تیم ملی کشورمان موثر و مفید باشد. در این باره حضور چهره های سرشناس تاثیری به مراتب بیشتر هم دارد اما فراموش نکنیم هر نوع کج سلیقه گی در این باره این تاثیر را معکوس خواهد کرد. ای کاش آنهایی که با ترتیب دادن چنین سفرهایی دنبال منافع خود هستند باور کنند که چشم دنیا به این مسابقات است. این رویدادی است که به شکل جدی از سوی همه رصد می شود. هرگونه سهل انگاری و اشتباهی می تواند عواقب جبران ناپذیری برای ورزش و هنر ما در بر داشته باشد. یک سفر و چند روز خوشی ارزش عواقب احتمالی بعدی را ندارد. بدون تردید مسئولان ذیربط در این باره باید دقت نظر بیشتری داشته باشند تا خدای ناکرده برخی از افراد با باور بلبشو به دنبال گرفتن ماهی های بزرگ از آبی که خود گل آلود کرده اند، نباشند.

مسافران برزیل چه کسانی هستند؟

در خبر رسمی اعزام هنرمندان به برزیل آمده است:

تلاش ما بر این است که با تولید مجموعه ای 22 قسمتی با عنوان یار دوازدهم که در قالب مسابقه ساخته خواهد شد بخشی از سرمایه این کار را بازگردانیم. تهیه کننده مجموعه ویدئویی "یار دوازدهم" از اعزام 40 هنرمند و 60 ورزشکار برای حمایت از تیم ملی به کشور برزیل در ایام برگزاری جام جهانی خبر داد.

نشست خبری مجموعه ویدئویی یار دوازدهم صبح شنبه با حضور سیدجواد هاشمی ، محمدحسین لطیفی، سردار عزیزمحمدی و محمدرضا گلزار برگزار شد. هاشمی در ابتدای این نشست با یادآوری اینکه برای نخستین بار حمایت از تیم ملی جهت در جام جهانی جدی گرفته شده ، افزود: تلاش ما بر این است هنرمندان در کنار فوتبالیست های کشورمان در ایام جام جهانی در برزیل به عنوان یار دوازدهم در کنار آنها حضور داشته باشند.

هاشمی افزود: 4 میلیارد تومان برای اعزام هنرمندان به جام جهانی هزینه می شود ، ستارگان سینما و موسیقی به همراه تنی چند از ورزشکاران در جام جهانی حضور می یابند و این اقدام با حمایت معنوی اتحادیه فوتبال ایران انجام خواهد شد.

جام جهانی فوتبال بخشی از ماه های خرداد و تیر در برزیل را در بر می گیرد. وی ادامه داد: این اقدام به لحاظ تبلیغی به تیم ملی برای گرفتن نتیجه مطلوب کمک می کند و امیدواریم با انتقال این انرژی به تیم ملی و مردان تاریخ ساز کشورمان موجب صعود آنان از گروهشان در جام جهانی شویم . این بازیگر تلویزیون و سینما توضیح داد که تاثیرگذاری اعزام هنرمندان به جام جهانی از سوی بخش خصوصی صورت می گیرد. وی گفت : تلاش ما بر این است که با تولید مجموعه ای 22 قسمتی با عنوان یار دوازدهم که در قالب مسابقه ساخته خواهد شد بخشی از سرمایه این کار را بازگردانیم.

هنرمندانی چون امین حیایی، محسن تنابنده، الناز شاکردوست، بهاره رهنما، بهنوش طباطبایی، بهنوش بختیاری، لاله اسکندری، کامبیز دیرباز، برزو ارجمند، محمدرضا گلزار و سید جواد رضویان  در برزیل حضور خواهند داشت.

هاشمی افزود: 4 میلیارد تومان برای اعزام هنرمندان به جام جهانی هزینه می شود ، ستارگان سینما و موسیقی به همراه تنی چند از ورزشکاران در جام جهانی حضور می یابند و این اقدام با حمایت معنوی اتحادیه فوتبال ایران انجام خواهد شد. هاشمی در ادامه با نام بردن اسامی هنرمندانی چون امین حیایی، محسن تنابنده، الناز شاکردوست، بهاره رهنما، بهنوش طباطبایی، بهنوش بختیاری، لاله اسکندری، کامبیز دیرباز، برزو ارجمند، محمدرضا گلزار و سید جواد رضویان به عنوان کسانی که در برزیل حضور خواهند داشت، گفت: البته هنوز لیست قطعی اعلام نشده است. مطمئنا ار حیث حضور این‌چنینی این ستاره‌ها، اتفاقی بی‌نظیر در حال رخ دادن است.

 

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین