وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تربیت جنسی به همه اقداماتی گفته می‌شود كه از دوران اولیه زندگی انسان برای رشد متعادل و مناسب انگیزه جنسی صورت می‌گیرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

کنجکاوی و پرسش های کودکان در زمینه  مسائل جنسی، امری کاملاً عادی و طبیعی است .کودکان برای این که زندگی شاد و سالمی داشته باشند باید در زمینه مسائل جنسی اطلاعات صحیح و متناسب با سن و درک خود کسب نمایند و در این زمینه هیچ کس بهتر از والدین نمی‌تواند اطلاعاتی درست در این زمینه در اختیار کودک و نوجوان قرار دهد.

کوتاهی والدین در پاسخگویی به سوالات جنسی فرزندان باعث می شود تا از طریق منابع مختلفی همچون دوستان ، کتب، مجلات ، ماهواره ، اینترنت و ...به اطلاعاتی نادرست و گمراه کننده دست پیدا کنند که این اطلاعات می توانند منجر به ناراحتی ها و اختلالات گوناگون در کودک ونوجوان گردند. اما اگر والدین به موقع و در زمان مناسب ، اطلاعات درست در زمینه مسائل جنسی به کودک ارائه دهند ، از بروز بسیاری از جرائم ، انحرافات جنسی ، خاطرات تلخ ، تجربه نادرست و...پیشگیری می کنند ومیل کودک و نوجوان را به تجربه نادرست امور جنسی کاهش می دهند.از این رو نگارنده در كتاب حاضر، به موضوع تربیت جنسی كودكان و نوجوانان پرداخته و راه‌كارهای مناسبی را برای تربیت آنها به والدین ارائه كرده است.

تربیت جنسی به همه اقداماتی گفته می‌شود كه از دوران اولیه زندگی انسان برای رشد متعادل و مناسب انگیزه جنسی صورت می‌گیرد. اهداف آن نیز اطلاع‌رسانی جنسی، كمک به تكامل رفتارهای جنسی، كمک به اجرای وظایف جنسی، تداوم و بقای نسل و رسیدن به رحمت و آرامش در زندگی است.

در کتاب حاضر ،تربیت جنسی کودکان و نوجوانان از زوایای مختلف مورد بررسی و کنکاش قرارگرفته است. در این کتاب ابتدا تعریفی نسبتاً کامل از تربیت جنسی و اصطلاحات مرتبط با آن ارائه شده ، سپس به اهداف ، عوامل ، دیدگاه ها و اهمیت موضوع تربیت جنسی بطور مفصل پرداخته شده و در بخشی دیگر ، جهان بینی مبانی و ویژگی های تربیت جنسی را از منظر دین مبین اسلام مورد بررسی قرار گرفته است .

مساله بلوغ و عوامل مرتبط با آن ، از دیگر موضوعاتی است که به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته تا بهتر بتوانیم مسائل مبتلا به نوجوانان خود را شناسایی کرده و برخوردهای منطقی و علمی با آن ها داشته باشیم و در نتیجه نوجوان ما نیز بتواند با یک سلامت روان کامل این دوران را بدون دغدغه پشت سر گذاشته و با کوله باری از تجربه سالم و مفید پا به عرصه جوانی بگذارد.

تربیت جنسی به همه اقداماتی گفته می‌شود كه از دوران اولیه زندگی انسان برای رشد متعادل و مناسب انگیزه جنسی صورت می‌گیرد. اهداف آن نیز اطلاع‌رسانی جنسی، كمک به تكامل رفتارهای جنسی، كمک به اجرای وظایف جنسی، تداوم و بقای نسل و رسیدن به رحمت و آرامش در زندگی است.

نویسنده کتاب معتقد است والدین به دلایل  نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه ،وجود شرم و حیای بیش از حد در آنها ،

عدم آگاهی از شیوه و چگونگی روش انتقال اطلاعات در این زمینه به فرزند خود،باور به اینکه فرزندان ما خود بزرگ می شوند و اطلاعات لازم را یاد خواهند گرفت ،نمی توانند نقش موثری در تربیت جنسی کودک و نوجوان خود داشته باشند. با توجه به آسیب های جدی و خطراتی که موارد ذکر شده برای فرزندان به همراه دارد در این کتاب سعی شده اطلاعات نسبتا کامل و جامعی در این زمینه در اختیار والدین قرار گیرد و در صفحات پایانی کتاب نیز پرسش و پاسخ هایی مطرح شده است که به عقیده نگارنده پرسش طیف وسیعی از والدین است که در این پرسش ها سعی شده است پاسخ هایی انتخاب گردد که برای تمامی والدین قابل استفاده و کاربردی باشد.

این کتاب با عنوان تربیت جنسی کودکان و نوجوانان (با تاکید بر اندیشه های اسلامی) به تالیف علی رستمی دارای نوزده فصل است و توسط انتشارات پردیس منتشر شده است.

 تنظیم و فرآوری:مریم تجریشی

مرکز مشاوره       


مشخصات کتاب

تربیت جنسی کودکان و نوجوانان (ویژه والدین و مربیان)

نویسنده : علی رستمی

ناشر : پردیس    

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین