سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مشاور ارشد رییس‌جمهور گفت: «همه افرادی که سرپرستان آنها برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند از این پس یارانه دریافت خواهند کرد.»
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سخنان مهم یارانه ای ترکان و شریعتمداری


 مشاور ارشد رییس‌جمهور گفت: «همه افرادی که سرپرستان آنها برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند از این پس یارانه دریافت خواهند کرد.»

ترکان

اکبر ترکان که درباره شرایط روز و چگونگی تعامل دولت با مردم از مسیر فعالیت‌های اقتصادی و راه‌های بهتر شدن این تعامل گفت‌وگو می‌کرد درباره دلایل روش اتخاذ شده گفت: این کاری بود که باید انجام می‌شد. دولت مطابق مصوبه مجلس باید به کسانی یارانه دهد که نیازمند و خواستار دریافت یارانه باشند.دولت چه کاری می‌توانست کند؟ واقعیت این است که دولت آمار دقیقی از میزان و شمار خانوارهای فقیر دراختیار ندارد.آنچه دولت در اختیارش بود آمارهای مربوط به هفت میلیون نفر از افراد خیلی ضعیف از نظر درآمدی است که تحت نظر کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی‌اند. این هفت میلیون نفر از کمک‌های دو نهاد یاد شده استفاده می‌‌کنند. همچنین هفت میلیون نفر افراد ضعیف نیز شناسایی شده‌اند که کمیته امداد و بهزیستی منابع کافی برای پرداخت به آنها ندارند.

ترکان درباره اینکه آیا توانایی شناخت افراد پردرآمد هم وجود نداشت، گفت: در این باره اختلاف‌نظر وجودداشت. به طور مثال وقتی در دولت گفته شد که صاحبان درآمدهای سه میلیون تومان در ماه جزو گروه‌های پردرآمد محسوب شوند، معاون اجرایی گفت شاید این افراد بدهی و قسط داشته باشند و یا آنها مستاجرند و فقط درآمدشان این رقم است.

مشاور ارشد رییس‌جمهور دولت یازدهم، از طرف دیگر به موضوع تکافوی درآمدهای دولت برای پرداخت یارانه اشاره کرد که به شدت تحت فشار است. دولت در سال 92 حدود 42 هزار میلیارد تومان یارانه به خانواده‌ها داد اما فقط 28 هزار میلیارد تومان درآمد از طریق اجرای قانون یارانه‌ها به دست آورده بود.

مشاور ارشد رییس‌جمهور گفت: «همه افرادی که سرپرستان آنها برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند از این پس یارانه دریافت خواهند کرد.»

این وضعیت نمی‌توانست و نمی‌تواند ادامه یابد. در حال حاضر با توجه به قیمت‌های جهانی نفت و گاز و میزان مصرف داخل، ارزش سوخت مصرفی ایران فقط در دو عنصر یاد شده 140 میلیارد دلار است که رقم فوق‌العاده‌یی است. دولت الان سوخت را با قیمت هر دلار 2500 تومان دراختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد.ترکان اظهار امیدواری کرد طرح‌های عمرانی دولت امسال از رخوت خارج شود و اقتصاد از رکود بیرون آید.

معاون اجرایی رئیس جمهور با اعلام اینکه تا 3 روز آینده قیمت جدید بنزین، گازوئیل و سی.ان.جی اعلام خواهد شد، خبر داد: تمامی ثبت نام کنندگان در سایت رفاهی در اردیبهشت ماه یارانه نقدی می‌گیرند، ضمن اینکه بخش اندکی از مردم درآمد خود را در سایت رفاهی، بالای 2 میلیون و 500 هزار تومان اعلام کردند.

محمد شریعتمداری در نخستین گردهمایی معاونین برنامه ریزی و اشتغال و مدیران کل دفاتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری های سراسر کشور به تشریح چگونگی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در کشور و همچنین تبیین برخی آسیب شناسی های ناشی از اجرای مرحله اول این قانون پرداخت.

شریعتمداری

وی با بیان این که دولت تلاش دارد در اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به تکلیف قانونی خود عمل کند، اظهارداشت: پس از ثبت نام مردم برای دریافت یا انصراف از یارانه در حال پردازش داده های خوداظهاری هستیم.محمد شریعتمداری در گردهمایی مشترک معاونان برنامه ریزی و اشتغال و مدیران کل دفاتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری های کشور افزود : آنچه از این ثبت نام تاکنون مشخص شده است نشانگر اطلاعات خوشایند در برخی زمینه ها نیست.

رئیس ستاد هدفمندی یارانه ها گفت: آنچه که مردم در ثبت نام ها ابراز کردند به سمت حداقل دستمزد میل می کند که اگر این موضوع صد در صد درست باشد نا مطلوب است و اگر واقعیت هم نداشته باشد به شکل دیگری نامطلوب توصیف می شود .

شریعتمداری اظهارداشت: البته آمارها هنوز خام است و بانکهای اطلاعاتی باید در این خصوص کارهای دیگری انجام دهد.

وی با بیان اینکه ‌میزان شرکت مردم درخصوص ثبت نام متناسب با نظرسنجی ما بوده است، تصریح کرد: از نظر ما دهک های 9 و 10 درآمدی باید ثبت نام نمی کردند اما از مجموع 10 درصدی که گفته بودند ثبت نام نمی کنیم نظر سنجی کردیم که با نتایج جالبی مواجه شدیم،

شریعتمداری گفت: آنهایی که خودشان معتقد بودند یارانه به آنها تعلق نمی گیرد، 45 درصدشان گفتند که ما بهتر می توانیم یارانه را میان فقرا توزیع کنیم و عده ای هم می گفتند که اگر ثبت نام نکنیم به عنوان ثروتمند شناخته می شویم و مالیاتی ها سراغ ما می آیند.

رئیس ستاد هدفمندی یارانه ها خاطرنشان کرد: دولت درهرحال به تکلیف قانونی خود عمل کرد و همه دستگاه‌ها در اقصی نقاط کشور و روستا ها امکان ثبت نام را فراهم کردند.

شریعتمداری گفت:‌ 85 درصد ثبت نام ها از طریق ای پی شخصی و کافی نت و بقیه ازطریق دفاتر کمیته امداد ، بهزیستی و پیش خوان دولت انجام شد.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه روزانه به طور میانگین 2 تا 4 میلیون و 200 هزار خانوار برای دریافت یارانه ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: بخش اندکی از ثبت‌نام کنندگان بودند که درآمد خود را بالای 2 میلیون و 500 هزار تومان اعلام کردند و آمار به دست مده از میزان انصرافی ها خوشایند نیست

معاون اجرایی رئیس جمهور اعلام کرد که روزانه از 2 تا 4 میلیون و 200 هزار نفر برای دریافت یارانه ها ثبت نام کرده اند، ضمن اینکه هرچند آمار به دست آمده خوشایند نیست و میزان درآمد بخش قابل توجهی از جامعه به سمت حداقل دستمزد میل می‌کند، اما فکر می‌کنیم کاری که با دقت انجام شده صحیح بوده و هم اکنون در زمان بدست آوردن آمار خام قرار داریم و این آمار نیازمند پردازش است.

وی ادامه داد: تا دو سه روز آینده قیمت بنزین ، گازوئیل و سی ان جی اعلام خواهد شد و به طور قطع شیب قیمت کند خواهد بود.

شریعتمداری تصریح کرد : ما در خصوص اجرای گام دوم هدفمند سازی یارانه ها گفتگوهای خوبی با اتحادیه ها داشته ایم و دربحث کالاهای اساسی و موضوع حمل و نقل مشکلاتی ایجاد نخواهد شود.

وی گفت:‌ در بحث اتوبوس و حمل و نقل عمومی نیز بنا داریم در سه ماه نخست امسال قیمت ها بر مبنای سال گذشته باشد. وی از مسئولان حاضر در این نشست خواست به گونه ای اوضاع را کنترل کنند تا از آنارشسیم و اجحاف به مردم و افزایش سطح عمومی قیمت ها خودداری شود.

معاون اجرایی رئیس جمهور ابراز امیدواری کردکه این روزها با آرامش طی شود و منابع ایجاد شده در عرصه های بهداشت، درمان ، بیمه و اصلاح حمل و نقل برون شهری مورد  استفاده قرار گیرد.

وی گفت: دربحث ثبت نام دریافت یارانه ها آنچه که در تبلیغات تلویزیونی مشاهده کردیم، این بود که همه مردم مخاطب بودند. در هر حال صدا و سیما تلاش خود را برای تحقق هدفی خوب انجام داد.

فرآوری: یوسف قاضی زاده
بخش اقتصاد تبیان

منابع : مهر /خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین