سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امیر قلعه نویی امسال با استقلال نتیجه خوبی نگرفت همین کافی است تا زمزمه جدایی اش از آبی ها به گوش برسد!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از قلعه نویی تا ونگر؛ از استقلال تا آرسنال


امیر قلعه نویی امسال با استقلال نتیجه خوبی نگرفت همین کافی است تا زمزمه جدایی اش از آبی ها به گوش برسد!
قلعه نویی

لیگ برتر فوتبال ایران جام خلیج فارس به پایان رسید اما استقلال هنوز در لیگ قهرمانان آسیا مشغول به فعالیت است. این فعالیت هم با تنها بازی باقیمانده و تشریفاتی به پایان خواهد رسید تا این باشگاه به فکر تیم فصل بعد خود باشد.

استقلال علاوه بر عنوان ناامید کننده پنجمی در لیگ ایران درلیگ آسیا هم با نتایج نه چندان خوب حذف شد تا کادر فنی این تیم زیر سوال برود. اکنون هواداران این تیم بر سر دو راهی ماندن یا رفتن قلعه نویی قرار دارند.

 

 طرفداران ماندن امیر او را با نتایج فعلی هم یک مربی موفق می دانند و دلیل عمده عدم نتیجه گیری استقلال را به عوامل دیگری ربط می دهند. این گروه معتقدند که قلعه نویی امتحان خود را پس داده و بی دلیل عنوان موفق ترین مربی لیگ برتر تاکنون را در کارنامه اش ندارد.

گروه مخالف اما بر دو نوع هستند. عده ای نتایج فعلی را قبول ندارند و معتقدند که قلعه نویی و استقلال حتی با وجود برخی مشکلات بر سر راه باید نتیجه ای بهتر از این می گرفتند. گروه دوم کسانی هستند که اساسا با قلعه نویی میانه ندارند. حتی اگر قلعه نویی با استقلال قهرمان هم بشود آنها سر سازگاری با امیر ندارند.و خواستار خروج او از باشگاه هستند!

بدون تردید یافتن مربی مورد وثوق همه طرفداران کاری محال است. به عبارتی اگر به نظر مخالفان قلعه نویی گردن بنهیم بازهم حق مطلب به شکل کامل ادا نخواهد شد و تضاد بین گروهی مخالف و مربی تازه ادامه خواهد داشت.

این واقعیت های پیرامون تیم استقلال است. واقعیت هایی که حتی می توان به شکل جزیی تر به آن پرداخت. اما اگر قصد تحلیل درستی از ماجرا داشته باشیم با وجود احترام به نظر مخالفان امیر؛ باید رای به ماندن قلعه نویی در استقلال بدهیم. بدون تردید یافتن مربی مورد وثوق همه طرفداران کاری محال است. به عبارتی اگر به نظر مخالفان قلعه نویی گردن بنهیم  بازهم حق مطلب  به شکل کامل ادا نخواهد شد و تضاد بین گروهی مخالف و مربی تازه ادامه خواهد داشت.

اما مزیت های ماندن قلعه نویی در استقلال کم نیستند. اول این که او در صف بهترین مربیان فوتبال ایران قرار دارد و این را با عملکرد عالی اش نشان داده است. از کنار چنین مربی کارنامه داری به راحتی نمی توان عبور کرد. اگر استقلال چنین کند دیگران نخواهند کرد. همان طور که دیدیم سپاهان با استخدام او دو بار به جام قهرمانی هم رسید.

بدون تردید قلعه نویی اکنون آشناترین مربی با ساز و کار و وضعیت فعلی استقلال است. او بهتر از دیگران می داند که امروز دار و ندار استقلال چیست. از سوی دیگر امیر با شخصیت ذاتی خود اجازه نمی دهد در استقلال هرکس ساز خود رابنوازد.

از سوی دیگر قلعه نویی که یکبار در استقلال خانه تکانی موفقی داشته اکنون و با کوله باری از تجربه های تازه می تواند این کار را بهتر از دیگران انجام دهد. به این شکل حساب کار دست بازیکنان حاشیه ساز خواهد آمد و تیم دچار باند بازی های رایج نمی شود.

قلعه نویی و ونگر

اگر مسایلی از این دست را به عنوان مسایل داخلی و خاص فوتبال ایران فرض کنیم آنچه در فوتبال جهان می گذرد نیز به ما حکم می کند تا رای به ثبات مدیریت بدهیم. در گوشه گوشه فوتبال جهان شاهدیم که تیم های موفق فوتبال بیشترین ثبات را در کادر فنی داشته اند. از فرگوسن و ونگر گرفته تا  یورگن کلوب سرمربی دورتموند نشان می دهند استمرار کار از چه ارزشی برخوردار است.

 

 

به عنوان مثال ونگر در آرسنال سالهاست در این تیم حضور دارد. آرسنال در این سالها نتایج چندان خوبی نگرفته اما همیشه به عنوان تیمی بازیکن ساز و ارائه گر فوتبال مدرن مشهور خاص و عام است. باشگاه آرسنال نیز با بررسی اصولی و علمی کار در پایان راه و با وجود نتایج نه چندان خوب نمره قبولی به کار ونگر می دهد و او را حفظ می کند. آرسنال با این کار به همه بازیکنان تیمش تفهیم می کند ماجرا از چه قرار است و سیاست باشگاه چیست. هر کس با این مکتب کنار آمد در آرسنال ماندنی است و هر کس نخواست باید راه خروج از تیم را در پیش بگیرد.

استقلال امروز مشکلات بسیاری دارد. این مشکل حتی در کادر فنی هم هست اگر چنین نبود این تیم  در لیگ برتر ایران پنجم نمی شد و درلیگ  آسیا هم نتیجه ای بهتر می گرفت. اما در این باره باید صادقانه گفت که در میان مشکلات ریز و درشت استقلال بحث کادر فنی با هدایت قلعه نویی  در درجه چندم اهمیت قرار دارد. به عبارتی در صف مقصران عدم نتیجه گیری استقلال در فصل جاری کادر فنی در صف اول قرار ندارد.

رسیدن به چنین روزی هوادار باید صبور باشد و به کمک تیمش بشتابد. هرگونه حرکت احساسی و نیز حاشیه سازی برای این تیم مسیر آبی ها را برای رسیدن به تیم مورد نظرشان طولانی تر می کند.

امر قلعه نویی نشان داده که می تواند تحول اساسی را در تیمش ایجاد کند. تحولی که اگر چه در روزهای نخست به ضعف تیم منجر می شود اما در ادامه و استمرار این مسیر استقلال به تیم مطلوب هواداران مبدل خواهد شد. اما برای رسیدن به چنین روزی هوادار باید صبور باشد و به کمک تیمش بشتابد. هرگونه حرکت احساسی و نیز حاشیه سازی برای این تیم مسیر آبی ها را برای رسیدن به تیم مورد نظرشان طولانی تر می کند. البته در این میان آنهایی که طفره خود را می زنند و بیشتر از این که به فکر استقلال باشند به دنبال منافع خود هستند حتما گوشی برای شنیدن این سخنان ندارند.

نکته ضروری و پایانی این که اگر قلعه نویی ماند و به کارش ادامه داد متولیان باشگاه نباید او را به حال خود رها کنند. این گروه علاوه بر حمایت های لازم باید کاری کنند که امیر حد و حدود خود، شرح وظایف و اختیاراتش را بداند و پا را از گلیم خود دراز تر نکند. اگر چنین شود بی گمان استقلال به تیمی بدل خواهد شد که علاوه بر ایجاد رضایت در بین هوادارانش کارکرد مناسبی در قبال رشد فوتبال ایران خواهد داشت.


بخش ورزشی تبیان

بهمن اسدی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین