سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در دوران هشت سال دفاع‌مقدس عملیات‌های متعددی برای القای برتری نظامی یا توقف ماشین جنگی عراق از سوی رزمندگان ایرانی علیه نیروهای بعثی طراحی و اجرا شد که تعدادی از این عملیات‌ها برای تبرک و تأسی نام مبارک حضرت «فاطمه زهرا (س)» را به عنوان رمز آغاز عملیات بر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رمز «یا زهرا»

بررسی اجمالی عملیات‌هایی که با رمز «یازهرا» بودند (قسمت اول)


در دوران هشت سال دفاع‌مقدس عملیات‌های متعددی برای القای برتری نظامی یا توقف ماشین جنگی عراق از سوی رزمندگان ایرانی علیه نیروهای بعثی طراحی و اجرا شد که تعدادی از این عملیات‌ها برای تبرک و تأسی نام مبارک حضرت «فاطمه زهرا (س)» را به عنوان رمز آغاز عملیات بر روی خود داشتند.

رمز «یا زهرا»

در طول هشت سال دفاع مقدس 12 عملیات با رمز مبارک نام حضرت «فاطمه زهرا (س)» در مقاطع مهم و سرنوشت‌ساز جنگ از سوی فرماندهان و مقامات عالی‌رتبه نظامی و طراحی و اجرا شد و برخی از آن‌ها توانستند با تاکتیک‌های نوین ماشین جنگی پرقدرت عراق را زمین‌گیر و از کلاف سر در گم جنگ گره گشایی کند. از جمله این عملیات‌ها می‌توان به عملیات‌هایی که در ذیل این گزارش آمده است اشاره کرد.

«فتح‌المبین» (اِنّا فَتَحنا لَکَ فَتحَاً مُبیناً)

با پیروزی عملیات طریق‌القدس و قطع ارتباط زمینی یگان‌های عراق در دو منطقه غرب دزفول و غرب رود کارون، زمینه مناسب برای عملیات در هر یک از این دو منطقه فراهم شد. طرح‌ریزی عملیات افتخارآفرین «فتح‌المبین» از اواسط آبان سال 1360 آغاز شد و فرمان حمله با رمز «بسم الله الرحمن الرحیم، بسم الله القاصم الجبارین و یا زهرا (س)» صادر شد.

در این عملیات، رزمندگان اسلام موفق شدند ضمن زخمی و به هلاکت رساندن 000، 10 نفر از سربازان دشمن تعداد 200، 2 نفر از آنان را به اسارت خویش در آورند و هفت فروند هواپیمای دشمن را سرنگون و تعداد 60 دستگاه تانک عراقی را منهدم و منطقه‌ای به وسعت 650 کیلومترمربع در محورهای عملیاتی شوش و دزفول را از وجود دشمن پاک کنند. روز سه شنبه سوم فروردین تعداد اسرای تخلیه شده به مرز 5000 نفر رسید و رزمندگان ایرانی به کلیه اهداف خود دست یافتند و منتظر مرحلهء بعدی عملیات شدند.

«والفجر 5»

عملیات «والفجر 5» ساعت 24 روز 27 بهمن ماه 1362 با رمز «یا زهرا (س) در منطقه کوهستانی، حدفاصل شهرهای مهران و دهلران به اجرا درآمد.»

نیروهای عمل کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دو مرحله با هدف آزادسازی بلندی‌های منطقه وارد عمل شدند. در همان ساعات نخست، ده‌ها کیلومتر مربع از خاک ایران آزاد و به تسلط نیروهای ایرانی درآمد، در مرحله دوم نیروهای اسلام توانستند در 35 کیلومتری بزرگراه بغداد- بصره است پیشروی و مستقر شوند. در این مرحله نیز 4 تیپ کوهستانی عراق به طور 100 درصد و «تیپ 50 زرهی لشکر 12» بیش از 50 درصد منهدم شد و دشمن با دادن 3770 تن کشته و زخمی و اسیر در طی شش پاتک سنگین عقب‌نشینی کرد. در مجموع دو مرحله عملیات، منطقه‌ای به گستردگی 110 کیلومتر مربع آزاد گردید و 40 دستگاه تانک و نفربر، مقداری سلاح سبک و نیمه‌سنگین، دو فروند چرخ‌بال، ده‌ها دستگاه خودروی نظامی و 10 انبار مهمات دشمن منهدم و ده‌ها دستگاه تانک و نفربر، شماری خودروی نظامی و انواع سلاح‌های سبک و نیمه سنگین به غنیمت رزمندگان سپاه پاسداران درآمد.

نیروهای ارتش عراق ناباورانه در برابر تهاجم قوای ایرانی غافلگیر شدند و لشکر گارد را وارد میدان کردند. این شتاب‌زدگی و عدم توجه کامل نسبت به منطقه باعث محاصره لشکر گارد توسط رزمندگان سپاه و بسیج شد و با وضعیت ذلت باری به هلاکت رسیدند.

نیروهای ارتش عراق ناباورانه در برابر تهاجم قوای ایرانی غافلگیر شدند و لشکر گارد را وارد میدان کردند. این شتاب‌زدگی و عدم توجه کامل نسبت به منطقه باعث محاصره لشگر گارد توسط رزمندگان سپاه و بسیج شد و با وضعیت ذلت باری به هلاکت رسیدند

«والفجر 6»

نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ساعات باقی مانده تا عملیات بزرگ خیبر و برای انهدام بخشی از توان جنگی قوای دشمن، عملیات «والفجر 6» را طرح‌ریزی کردند تا در منطقه مرزی «چزابه» به اجرا در آید. حمله در ساعت 23 و 20 دقیقه شامگاه دوم اسفند ماه 1362 و با رمز «یازهرا (س) اجرا شد. در محور» تنگه چزابه نیروهای سپاه موفق به شکستن خطوط دفاعی دشمن شده و تا سحرگاه که نبرد به جنگ تن به تن کشیده شد، محور جاده «سوبله»‌ به چزابه، تحت سلطه نیروهای ایران درآمد. با آغاز عملیات خیبر در منطقه «هورالهویزه» و «هورالعظیم» عملیات دو روزه «والفجر 6» به پایان رسید.

رمز «یا زهرا»

«عملیات بدر»

عملیات بدر هم با رمز «یا زهرا (س)»، در روز بیست اسفند 63 کلید خورد. این عملیات همزمان با اولین سالگرد عملیات آبی - خاکی «خیبر» و در واقع دستیابی و تسلط بر جاده «العماره – بصره» و نیز راه‌یابی به مرکز اصلی هورهای غرب دجله و هم چنین تسلط بر شرق دجله همراه با انهدام نیرو از جمله اهداف این عملیات بود.

طی عملیات بدر علاوه بر تلفات سنگین که به دشمن وارد شد، بیش از 500 کیلومتر مربع از منطقه هور به تصرف نیروهای خودی درآمد، شهید «عباس کریمی»، دلاور مردی که پس از شهادت «حاج محمدابراهیم همت» در عملیات خیبر، به فرماندهی «لشکر 27 محمد رسول الله(ص)» منصوب شد نیز در تاریخ 63/12/24 در همین عملیات بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سرش به شهادت رسید.شهیدان حمید و مهدی باکری نیز از دیگر شهدای این عملیات هستند.

«والفجر 7»

عملیات انجام نشده والفجر 7 قرار بود در سال 1363 در مناطق «زید» و «کوشک» در شمال ایستگاه حسینیه انجام شود که به علت موقعیت منطقه و استحکامات دشمن و از همه مهم‌تر به علت رها کردن آب در منطقه توسط دشمن، امکان اجرای آن به وجود نیامد.

«والفجر 8»

در ساعت 22: 10 روز 64/11/20 با رمز «یا فاطمه زهرا» توسط فرماندهی کل سپاه عملیات والفجر 8 آغاز شد. یگان‌های نیروی زمینی سپاه و بسیج با یورش به استحکامات دشمن بعثی از محورهای مختلف تهاجم خود را آغاز کردند و برجسته‌ترین و پیچیده‌ترین عملیات جنگی جمهوری اسلامی ایران با هدایت فرماندهی سپاه و پشتیبانی سازمانی متشکل از نیروی زمینی، هوایی، دریایی سپاه و نیروی هوایی ارتش و نیروهای جهاد سازندگی به اجرا درآمد.

نیروهای ارتش عراق ناباورانه در برابر تهاجم قوای ایرانی غافلگیر شدند و لشکر گارد را وارد میدان کردند. این شتاب‌زدگی و عدم توجه کامل نسبت به منطقه باعث محاصره لشگر گارد توسط رزمندگان سپاه و بسیج شد و با وضعیت ذلت باری به هلاکت رسیدند. دشمن در باز پس گیری منطقه فاو تمام توان خود را به کار گرفت اما هر بار تلفات سنگین و جبران ناپذیری را متحمل می‌شد، حدود یک سال جزیره فاو تحت تصرف نیروهای ایرانی بود که بعد از آن با عملیات‌های مختلف ایران از این منطقه خارج شد.

ادامه دارد...

 

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: خبرگزاری ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین