سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نمایندگان مجلس چهارمین کارت زرد و اخطار خود را پس از قانع نشدن از پاسخ‌های وزیر آموزش و پرورش درباره سؤال 15نماینده به فانی دادند
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اولین وزیر روحانی درآستانه استیضاح؟


نمایندگان مجلس چهارمین کارت زرد و اخطار خود را پس از قانع نشدن از پاسخ‌های وزیر آموزش و پرورش درباره سۆال 15نماینده به فانی دادند.


نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان پس از بررسی سۆال ملی مهرداد بذرپاش نماینده تهران از علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش که به نمایندگی از 15 نماینده مجلس که سوال را مطرح کرد، با 71 رأی موافق، 115 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از 202 نماینده حاضر در جلسه، پاسخ‌های وزیر را قانع‌کننده ندانستند.

فانی

این نمایندگان از وزیر پرسیدند: علت به کارگیری افرادی که در سن بازنشستگی قرار دارند و حدود 10 سال از زمان بازنشستگی آنان گذشته است در وزارتخانه‌ای که بیشترین کار را با قشر نواجونان و جوان جامعه دارد و با توجه به اینکه بسیاری از نیروهای موجود از نیروهای خدوم و آماده به کار هستند، چیست؟

وکلای ملت پیش از این به سید رضا فرجی دانا وزیر علوم، علی جنتی وزیر ارشاد و علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز کارت زرد داده بودند.

دفاعیات فانی: شما هم سیاسی هستید!

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به رضایت فرهنگیان از انتصابات مدیران آموزشی در شهرستان‌ها، گفت:میان فرهنگیان نفوذ کلام دارم.

علی اصغر فانی در نشست علنی امروز (یکشنبه 31فروردین) مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به دو سۆال از نمایندگان مجلس درباره انتصاب های سیاسی و استفاده از بازنشستگان در آموزش و پرورش گفت: دولت در 24 خرداد با رأی اکثریت مردم شروع به کار کرد مدیرانی که در این دولت کار می کنند باید اعتقاد به سیاست های دولت داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:‌ در حال حاضر 35 درصد از مدیرانی که در آموزش و پرورش مشغول به کار هستند از مدیران قبلی هستند که ما ترجیح دادیم همکاری خود با آنها را ادامه دهیم به عبارت بهتر 65 درصد از مدیران در آموزش و پرورش تغییر کرد زیرا به دلیل فرهنگ حاکمیت آموزش و پرورش مدیرانی که در این وزارتخانه کار می کنند باید از سطوح بالای تحصیلی برخوردار باشند.

او گفت: روش ما در انتصاب مدیران در آموزش و پرورش به این شکل است که مدیران باید از حداقل فوق لیسانس و داشتن مسئولیت های مدیریتی در قبل از آغاز به کار آنها در این وزارتخانه برخوردار باشند و تمام انتصاب ها توسط حراست وزارتخانه آموزش و پرورش استعلام گردید و اینکه گفته می شود آموزش و پرورش بدون در نظر گرفتن برخی مسائل سیاسی اقدام به انتصاب مدیران می کند را رد می کنم.

فانی با بیان اینکه در استان ها 19 درصد مدیرانی که در آموزش و پرورش مشغول به کار شدند دارای مدرک دکتری هستند گفت: در این باره 81 درصد آنها فوق لیسانس دارند در حالی که مدیران در دولت قبلی 4 درصد دکتری، 71 درصد فوق لیسانس و 21 درصد لیسانس داشتند که ما مدیر دارای مدرک لیسانس نداریم در انتصاب مدیران جدید 7 سال سابقه مدیریتی در این وزارتخانه در نظر گرفته شد این در حالی است که مدیران قبل فقط 3 سال سابقه فعالیت در این وزارتخانه را داشتند.

میانگین سابقه مدیریت در آموزش و پرورش 27 سال است
فانی

وزیر آموزش و پرورش گفت: مدیران جدید با میانگین سابقه 27 سال مشغول به کار هستند اما در دولت قبل سابقه مدیران آموزش و پرورش 30 سال بود و در رابطه با رزمندگان و جانبازان باید گفت که مدیران جدید 21 نفر جانباز و رزمنده هستند در حالی که در دولت قبل این تعداد 13 نفر بود همچنین سابقه ایثارگری نیروهای استانی 62 درصد در این دوره است در حالی که در دولت قبل این مقدار 38 درصد بود.

فانی ادامه داد: اینکه آقای بذرپاش می گویند یک مدیرکل 10 سال پیش بازنشسته شده است اما ما می گوییم این مدیر 4 سال پیش بازنشسته شده است مدیرکل استان فارس در سال 90 بازنشسته شده است نه 10 سال پیش اینها کسانی بودند که مدرک آنها فوق لیسانس بوده و می توانستند طبق قانون 35 سال فعالیت کنند اما به دلیل فضای سنگین دولت قبل خود را بازنشست کردند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه نشاطی که در سطح کشور در حال حاضر از انتصاب مدیران آموزش و پرورش بین فرهنگیان حاکم است در هیچ تاریخی دیده نشده است گفت: من باید بدانم که نزدیک یک میلیون فرهنگی از چه جایگاهی برخوردار هستم من بین فرهنگیان نفوذ کلام دارم و سالیان بسیاری است که در این وزارتخانه فعالیت می کنم بهتر است به جای اینکه اینگونه صحبت کنیم عملکرد مدیران را بررسی کنیم مقرر شده است که هر سه ماه یکبار از مدیران قدیمی و جدید،‌ عملکرد آنها بررسی شود.

فانی ادامه داد: نگویید که فلان مدیر سیاسی است مگر شما سیاسی نیستید؟ آموزش و پرورش خردمندانه با حرکت مطالعاتی و با متکی بر پژوهش و مشارکت عامه فرهنگیان این وزارتخانه را اداره می کند وزارتخانه آموزش و پرورش نسبت به قبل از نوآوری و خلاقیت بسیاری برخوردار است و در حال حاضر در حال تدوین سند تحول نظام آموزشی و نقشه راه است.

طرح استیضاح فانی سرعت گرفت/ نماینده خرم آباد: تاکنون 90 امضا جمع کرده ایم

نماینده مردم خرم آباد در مجلس از کلید خوردن طرح جدید استیضاح وزیر آموزش و پرورش خبر داد.

ابراهیم آقا محمدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی از کلید خوردن طرح جدید استیضاح وزیر آموزش و پرورش خبر داد.

او گفت: قرار است طرح جدید با طرح استیضاح قبلی که حدود 90 نماینده آنرا امضا کرده بودند ادغام شده و در هفته جاری به هیأت رئیسه ارائه شود.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:  فارس، خبرآنلاین،خانه ملت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین