تبیان، دستیار زندگی
به تشخیص پزشکان متخصص برای افرادی که اضطراب دارند یا از مشکلات خواب رنج می‌برند، عموما داروهای مرسومی به عنوان قرص خواب تجویز می‌شود که اسم‌شان برای بسیاری از ما آشناست...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودسرانه قرص خواب نخورید


به تشخیص پزشکان متخصص برای افرادی که اضطراب دارند یا از مشکلات خواب رنج می‌برند، عموما داروهای مرسومی به عنوان قرص خواب تجویز می‌شود که اسم‌شان برای بسیاری از ما آشناست. آنقدر که برخی بدون ‌هیچ‌گونه نگرانی نسبت به عواقب ناگوار آنها، مثل نقل و نبات مصرفشان می‌کنند و خوشحالند که راه‌حلی برای دل پریشان یا چشمان همیشه خواب‌آلوده خود یافته‌اند، غافل از این که این خوددرمانی‌ها ممکن است عواقب بسیار ناگوار و جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

قرص خواب آور

یکی از این عواقب مصرف بی رویه و خودسرانه داروهای خواب آور که البته هنوز به طور قطعی تائید نشده، افزایش احتمال مرگ و میر است.

پژوهشی جدید نشان می‌دهد مصرف داروهای ضداضطراب و نیز داروهای خواب آور به طور کلی می‌تواند زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد.

در این پژوهش که به مدت هفت سال و نیم و به دست یک گروه پژوهشی بریتانیایی صورت گرفته، حدود سی و پنج هزار فرد بزرگسال مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت مشخص شده است همه افرادی که به تازگی شروع به مصرف داروهای ضداضطراب یا داروهای خواب‌آور کرده بودند، یعنی مدت زمان زیادی از مصرف این داروهایشان نمی‌گذشت، بیش از دو برابر افرادی که هرگز از این داروها استفاده نکرده بودند، در معرض خطر مرگ قرار داشتند.

البته این مساله بسیار مهمی است که از نظر این گروه پژوهشی،‌ تا اینجای کار با قطعیت نمی‌توانیم این داروها را مجرم به شمار آوریم.

در واقع در حال حاضر نمی‌توانیم بگوییم، آیا این داروست که میزان خطر مرگ و میر را افزایش می‌دهد یا بیماری‌ای که سبب تجویز این دارو‌ها شده، عامل چنین جهشی در وقوع مرگ و میر به شمار می‌رود؛‌ زیرا داروهای مورد نظر فقط برای درمان اضطراب ساده یا مشکلات خواب تجویز نمی‌شوند، بلکه در درمان طیف وسیع‌تری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این نخستین بار نیست که چنین ابهامی در خصوص این داروها پیش آمده است. قبلا نیز مطالعات دیگری انجام شده بود که نشان می‌داد بین مصرف این داروها و ابتلا به عفونت‌های تنفسی،‌ سرطان و نیز زوال عقل رابطه ای برقرار است، اما بر اساس آن پژوهش‌ها نیز نمی‌توان با قطعیت تقصیرها را به گردن این داروها انداخت، زیرا در این زمینه نیز همچنان ممکن است عامل اصلی مرگ ها، ابتلا به بیماری‌هایی باشد که این داروها برای درمانشان تجویز می‌شود.

به یاد داشته باشید اگر خطری در میان باشد، بیشتر متوجه کسانی خواهد بود که خوددرمانی می‌کنند؛ زیرا اصولا این داروها از سوی پزشک متخصص برای مدتی محدود تجویز می‌شوند، نه مدتی طولانی

با این حال پژوهش اخیر گام‌های اطمینان بخش‌تری برداشته است. در این پژوهش افراد تحت مطالعه کاملا بدقت انتخاب شده‌اند تا به هیچ یک از بیماری‌های مرگبار مانند سرطان مبتلا نبوده باشند و نیز تیم تحقیقاتی این اطمینان را می‌دهد، هیچ یک از شرکت‌کنندگان با هیچ نوع اختلال روانی نیز دست به گریبان نبوده‌اند.

به عبارت دیگر،‌ شرکت‌کنندگان در این پژوهش افراد سالمی بودند که یا مشکلات خواب گریبانگیرشان بود یا اضطراب و فقط همین عوارض، آنها را واداشته بود تا به سراغ پزشک متخصص بروند.

با همه این تمهیدات، این پژوهشگران متواضعانه تاکید می‌کنند رابطه میان مصرف این داروها و افزایش خطر مرگ و میر هنوز بسیار متزلزل‌تر از آن است که بتوان به این سادگی‌ها، حکم به کنار گذاشتن آنها را صادر کرد.

آنها می‌گویند مسلما پژوهش‌های بسیاری لازم است تا ابهام‌های فراوان پیش رو را رفع کند. محققان تاکید می‌کنند نتایج مطالعه‌ای که انجام داده‌اند هرگز به این معنی نیست افرادی که به تشخیص و تجویز پزشک متخصص از این داروها استفاده می‌کنند، مصرف آنها را قطع کنند و آنها را دور بریزند. به همین دلیل شما باید به پزشک متخصص خود اعتماد کرده و در صورت نیاز با او در این زمینه مشورت کنید.

به یاد داشته باشید اگر خطری در میان باشد، بیشتر متوجه کسانی خواهد بود که خوددرمانی می‌کنند؛ زیرا اصولا این داروها از سوی پزشک متخصص برای مدتی محدود تجویز می‌شوند، نه مدتی طولانی.

آیا وقتی زنی باردار است، می تواند از قرص های خواب آور استفاده کند؟

قرص های خواب آور در سه ماهه اول دوران بارداری نباید مصرف شوند.

تاثیر داروهای خواب آور روی مادران باردار آزمایش و مطالعه نشده، ولی روی حیوانات این بررسی ها انجام شده که منجر به تاخیر انداختن تنفس و مشکلاتی در شیردهی نوزادان و مشکلاتی در هنگام تولد و حتی مرگ جنین می شود.

عوارض جانبی داروهای خواب آور

تغییرات جسمی:

- کم اشتهایی

- کم شدن وزن یا اضافه وزن

- سست و بدترکیب شدن

- ضعف و سستی

- استفراغ، حالت تهوع، گرفتگی ماهیچه های شکم

- خشک شدن دهان

- درد یا سوزش قلب و معده

- یبوست

- سردرد

تغییرات روحی و روانی :

- سرگیجه

- خواب آلودگی و کسالت

- سرآسیمگی و آشفتگی

- کج خلقی

- ضعف حافظه

- کابوس

علائم مصرف بیش از اندازه داروهای خواب آور

- دوبینی و تاری دید

- آرام شدن عکس العمل ها

- بریده بریده صحبت کردن

- پریشانی و سرآسیمگی

- حرکات غیراردی چشم ها

- کند شدن ضربان قلب

- به سختی نفس کشیدن

- لرزش و رعشه

- سرگیجه

- خواب آلودگی بیش از حد

- حالت تهوع شدید و استفراغ

- سست و بدترکیب شدن

- ضعف و سستی

- کم شدن هوشیاری

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم - مسعود ایثاری

سایت آسمونی

مطالب مرتبط:

قرص اعصاب بخوریم یا نخوریم؟

ساعت داخلی بدن را کوک کنید

10 راه مقابله با بی‌خوابی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.