تبیان، دستیار زندگی
یكی از ورزشهای پرطرفدار سال های اخیر در ایران، رشته بدنسازی است كه شاید بعد از فوتبال كه دیگر از جنبه ملی به كشتی طعنه می زند، بیشترین تعداد ورزشكار را از میان جوانان به خود جذب كرده است. بدنسازی بر خلاف اغلب رشته ها كه هزی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بدنسازی در ایران

یكی از ورزشهای پرطرفدار سال های اخیر در ایران، رشته بدنسازی است كه شاید بعد از فوتبال كه دیگر از جنبه ملی به كشتی طعنه می زند، بیشترین تعداد ورزشكار را از میان جوانان به خود جذب كرده است.

بدنسازی بر خلاف اغلب رشته ها كه هزینه های جانبی زیادی را به ورزشكاران تحمیل می كنند، ورزش چندان گرانی نیست. نگاهی به رشد بی رویه باشگاه های بدنسازی در شهرها و حتی روستاهای دورافتاده كشور، كافیست تا به همه گیر شدن این رشته و تعداد بی شمار كسانی كه به آن می پردازند ، ایمان بیاوریم.

كارشناسان علوم ورزشی از بدنسای و پرورش اندام به عنوان زیربنای تمامی ورزش ها یاد كرده و آمادگی بدنی كه برای پیشرفت دركلیه رشته ها لازم است را از طریق تمرینات بدنسازی میسر می دانند.

با این حال هنوز از این رشته پرطرفدار بهره برداری صحیحی صورت نگرفته و بیشتر همان جنبه " زیبایی اندام" مد نظر است تا " پرورش بدن" ، در حالی كه اغلب ورزشكاران حرفه ای تمرینات بدنسازی را در برنامه روزانه خود دارند اما موج توجه علاقه مندان به رشته بدنسازی، هنوز جهت های لازم را نگرفته وشیوه صحیح استفاده از آن به فرهنگی غالب بدل نشده است.

با این وجود، هرروز شاهد تأسیس یك باشگاه بدنسازی تازه در جمع باشگاه های دیگرهستیم. این بار رقابت میان باشگاه های بیلیارد و بدنسای است؛ ورزشهایی كه بیشتر جنبه حاشیه آنها مورد توجه قرار می گیرد و همانقدر كه به جنبه های غیر ورزشی بدنسازی توجه می شود، همانقدر هم بیلیارد به سرگرمی شب های بیكاری جوانان بدل شده است!

هر دو دسته باشگاه ها هم همچنان سیر صعودی تكثیر را به سرعت طی می كنند. به عنوان مثال در شهرستانی مثل " جیرفت" با پنج باشگاه بدنسازی حدود یك هزار ورزشكار تحت پوشش قرار گرفته یا در استان فارس بیش از 80 باشگاه بدنسازی وجود دارد كه به صورت میانگین در هر كدام 250 نفر فعالیت می كنند.

رشته هایی مثل بادی بیلدینگ( بدنسازی)، پاور لیفتینگ و وزنه برداری همواره در كانون سوء ظن و مظنونین همیشگی پدیده موسوم به دوپینگ بوده اند. این در حالی است كه در طی سال های اخیر نمونه های متعددی از افشای استفاده ورزشكاران سایر رشته ها از داروهای نیروزای غیرمجاز، رسوایی های بزرگی را رقم زده است. یكی از صاحبان باشگاه های بدنسازی می گوید:" اسم ما بد در رفته، درست است كه بعضی از قهرمانان پرورش اندام خودشان به آمپولی بدن اعتراف می كنند، اما مگر ورزشكاران دیگر دوپینگ نمی كنند؟ ما در اینجا نونه ای  داشتیم كه یكی از فوتبالیست های معروف مرتب برای تمرین می آمد. اما بعد از مدتی با یكی از دلال هایی كه در اغلب باشگاه های بدنسازی در رفت وآمدند آشنا شد و از او دارو می خرید . در ضمن به این نكته هم توجه كنید كه بیشتر بچه هایی كه به سمت پرورش اندام می آیند، از قشر كم درآمد  جامعه هستند و توان خرید داروهای نیروزا را ندارند."

گویا بازرسان ویژه كنترل قضیه را دردست گرفته اند ودرصورت ثابت شدن عرضه داروهای نیروزا درباشگاه ها، مجوز فعالیتشان لغو می شود.