سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برخی فعالیت‌های فردی گاهی به سیاست‌هایی تبدیل می‌شود که می‌تواند گردشگری آن جامعه را متحول کند؛ فعالیت‌های جذابی که در عین زیبایی و خلاقانه بودن ایده‌های بسیاری را به مسئولان گردشگری کشورها هدیه می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خلاقیت هایی که دنیا را زیباتر کردند


برخی فعالیت‌های فردی گاهی به سیاست‌هایی تبدیل می‌شود که می‌تواند گردشگری آن جامعه را متحول کند؛ فعالیت‌های جذابی که در عین زیبایی و خلاقانه بودن ایده‌های بسیاری را به مسئولان گردشگری کشورها هدیه می‌کند. در اینجا به چهار نمونه از این فعالیت‌ها پرداختیم که خواندنشان خالی از لطف نیست.

هتل عجیب و غریب

با هتل خود به سفر بروید

هتل های عجیب و غریب در دنیا کم نیستند. زمانی که صحبت از هتل های متحرک به میان می آید، بیشتر افراد به یاد کاروان های بزرگ و کوچکی می افتند که این روزها قیمت باکیفیت ترین و تجملی ترینشان به میلیون دلار سنجیده می شود، اما نگران نباشید. برای آن که بتوانید سوار بر هتلی متحرک به دل جاده بزنید و هر زمان که خسته شدید در هتل آماده به خدمتتان اندکی استراحت کنید، نیازی نیست که حتما میلیونر باشید. قصه این اتوبوس سبز که اکنون هتلی متحرک و مجلل است از سیستم حمل و نقل مترو میدلنز غربی در انگلستان آغاز شد.

مالک جدید بخش ترابری میدلنز، تصمیم به فروش وسایل نقلیه قدیمی و نو کردن آن گرفت. این اتوبوس را یکی از شرکت های خصوصی در حوزه بوتیک هتل های لندن به را مبلغ 7500 دلار (حدود 22 میلیون تومان) در حراجی خرید. پس از بررسی تمام جوانب، داخل اتوبوس به منظور طراحی هتل، به طور کامل تخریب و به شیوه نوین آن ساخته شد. هم اکنون این هتل سیار دارای سه اتاق خواب شیک، سرویس بهداشتی و حمام، یک پذیرایی کوچک و یک آشپزخانه است. نکته جالب در خصوص آشپزخانه این اتوبوس، اجاق گاز آن است که بسیار زیبا طراحی شده و با انرژی حاصل از سوختن چوب کار می کند و به نوعی باربیکیو نیز محسوب می شود. هم اکنون محل استقرار اصلی این هتل سیار در حومه شهر ساسیکس است. پروژه اتوبوس هتلی آنچنان در انگلستان مورد استقبال قرار گرفت که صاحبان آن تصمیم گرفتند تعداد این اتوبوس ها را به شش عدد افزایش دهند.

 

چای خوری در کافه دوربین

خلاقیت و نوآوری در دنیای امروز بزرگ ترین کلید موفقیت محسوب می شود. این ابزارها شاید در معماری ارزشی چند برابر پیدا می کند. ابداع ساختمان هایی با طراحی های منحصر به فرد که نام خالق آن را تا سالیان سال زنده نگه می دارد، بزرگ ترین آرزوی هر معمار هنرمندی است. امروز در نقاط مختلف جهان می توان ساختمان هایی با معماری های عجیب و غریب بسیاری را دید که بر همین مبنا ساخته شده است.

یکی از این ساختمان های جالب توجه کافه ای است که به شکل دوربین طراحی شده است. این کافه که در دو طبقه ساخته شده دارای دو پنجره بزرگ دایره ای شکل است که به جای شیشه در آن لنزهای غول پیکر دوربین عکاسی تعبیه شده است. این کافه دوربین روی تپه هایی سرسبز در کره جنوبی ساخته شده است و به مهمانانش چشم اندازهایی وسیع از مناظر اطراف هدیه می دهد. این نخستین بار است که یک ساختمان به شکل یک شیء غول پیکر ساخته شده است. کافه دوربین متعلق به یک خلبان سابق هلی کوپترهای ارتشی است. این ارتشی بازنشسته علاقه بی حدی به عکاسی و ابزارهای مرتبط با آن داشته و این اشتیاق فراوان سبب خلق چنین ایده جالبی شده است. حضور در کافه دوربین علاوه بر تماشای چشم اندازهای زیبای طبیعی، جذابیت های دیگری نیز دارد. در طبقه اول این ساختمان عجیب، طیف گسترده ای از دوربین های مختلف حرفه ای و غیرحرفه ای قدیمی در اندازه های مختلف به نمایش گذاشته شده است. در طبقه دوم نیز مجموعه عکس های گرفته شده از سوی صاحب کافه روی دیوارها جلب نظر می کند. از دیگر جذابیت های کافه دوربین، دستمال های کاغذی و حوله های آن است که همگی شبیه فیلم دوربین طراحی و ساخته شده است.

 

بتازگی دوچرخه ای ساخته شده که یک چادر در تایر چرخ جلویی آن تعبیه شده است. بر این اساس طبیعت گردان می توانند براحتی و سبک باری تنها سوار بر دوچرخه خود شده و به گشت های کوتاه و طولانی بروند

هم دوچرخه هم چادر

این روزها طبیعت طرفداران و مدافعان بسیاری دارد. حتی برخی از مشهورترین چهره ها نیز تلاش می کنند با حضور در برنامه های حمایت از طبیعت شرکت کرده و به نوعی به حفظ هر چه بیشتر مادر زمین کمک کنند. استفاده از وسایل نقلیه ای که کمترین آلودگی و مشکلات محیط زیستی را ایجاد می کنند، از مهم ترین راهکارهای حمایتی محسوب می شود. دوچرخه یکی از این راهکارهاست که هم به حفظ محیط زیست کمک می کند و هم به بهبود سلامت افراد، اما چگونه می توان تمامی بار و بنه سفر را بر دوش خود و روی دوچرخه حمل کرد. چادر شاید سنگین ترین وسیله هر طبیعت گردی است که نمی توان آن را به همراه نبرد، اما سازندگان خلاق، برای این بار سنگین، راه حل خوبی یافته اند.

بتازگی دوچرخه ای ساخته شده که یک چادر در تایر چرخ جلویی آن تعبیه شده است. بر این اساس طبیعت گردان می توانند براحتی و سبک باری تنها سوار بر دوچرخه خود شده و به گشت های کوتاه و طولانی بروند. سه طراح خلاق این دوچرخه، این چادر را به گونه ای در محفظه چرخ جلو جا داده اند که نه تنها به لاستیک فشاری وارد نمی کند، بلکه در حفظ باد و سلامت آن نیز تاثیرگذار است. ضامن های طراحی شده برای باز و جمع کردن این چادر نیز بسیار هوشمندانه طراحی شده و کار با آنها نسبت به چادرهای معمولی راحت تر و سریع تر است. جاسازی چادر در تایر دوچرخه حجم بالایی از کوله های طبیعت گردان را خالی کرده و به کم شدن فشار ناشی از وزن کوله پشتی های مسافرتی بر کمر انسان نیز می انجامد.

 

اعتراضی که رنگین شد

شهر استانبول مدتی است با تغییر چهره جالبی مواجه شده است. شهری که قلب تپنده ترکیه لقب گرفته، همیشه چهره ای خاکستری رنگ داشت. قصه حضور رنگ های درخشان و زنده رنگین کمان در شهر استانبول از پیرمردی شصت وچهار ساله ای به نام حسین ستینل آغاز شد.

این مهندس بازنشسته که از شرایط محله خود راضی نبود و آن را فاقد روح می دید، تصمیم گرفت با صرف هزینه ای 800 دلاری (حدود 2.5 میلیون تومان) به رنگ آمیزی پلکان عمومی نزدیک خانه اش اقدام کند.

ستینل تمام پلکان طول و دراز محل سکونتش را براساس ترتیب رنگ های رنگین کمان رنگ آمیزی کرد. او هدف از این کار را احترام به طبیعت و زیباتر کردن محیط زندگی اش اعلام کرد. هنوز چند روزی از این حرکت مردمی نگذشته بود که کارگران شهرداری این رنگین کمان زیبا را با رنگ خاکستری پوشاندند. ستینل برای مقابله با این اقدام شهرداری استانبول این بار از شبکه های اجتماعی در فضای مجازی کمک گرفت. این کار او سرآغاز یک اعتراض گسترده در میان شهروندان استانبولی شد که منشا آن نیز همچون سایر حرکت های اعتراضی این روزها، شبکه های اجتماعی بود. مردم برای نشان دادن همدلی با این پیرمرد خوش ذوق و نشان دادن اعتراضشان به رنگ بی جان خاکستری، شروع به رنگ کردن پیاده روها و پلکان های نقاط مختلف شهر کردند. امروز در نقاط مختلف شهر استانبول می توان نشانه های بسیاری از رنگین کمان های بزرگ و کوچک دید. نتیجه این اعتراض هنری به شهرداری استانبول، سبب شد تا این شهر چهره تازه ای به خود بگیرد و به شهر رنگین کمان معروف شود.

 

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از: چمدان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین