وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در حالی که قرار است معاون اجرایی رئیس جمهور یا یکی دیگر از مسئولان ارشد قوه مجریه کشور تا پایان این هفته نرخ جدید بنزین را اعلام کند، گزینه های تک نرخی، دو نرخی و حتی سه نرخی نیز روی میز دولت قرار دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیمت جدید بنزین چقدر است؟


در حالی که قرار است معاون اجرایی رئیس جمهور یا یکی دیگر از مسئولان ارشد قوه مجریه کشور تا پایان این هفته نرخ جدید بنزین را اعلام کند، گزینه های تک نرخی، دو نرخی و حتی سه نرخی نیز روی میز دولت قرار دارد.

هم اکنون بدون احتساب تفاوت نرخ بنزین سوپر و معمولی، بنزین با دو نرخ 400 تومانی (سهمیه یارانه ای) و 700 تومانی (آزاد نیمه یارانه ای) عرضه می شود.

بنزین

قرار است طبق گفته رئیس جمهور تا پایان هفته جاری دومین مرحله از قانون هدفمندی یارانه ها اجرایی شود. پیش از این معاون اول رئیس جمهور گفته بود که شب قبل از اجرای فاز دوم هدفمندی، نرخ جدید بنزین اعلام می شود.

از اینرو در این هفته، قیمت جدید بنزین که معاون اجرایی رئیس جمهور مسئول جمع بندی و اعلام نظر دولت در این باره شده است، اعلام می شود.

پیگیری های خبرنگار ما از دولت و وزارتخانه های مربوطه حاکی از این است که سه شیوه عرضه کلان بنزین به صورت تک نرخی، دو نرخی و حتی سه نرخی هنوز گزینه های محتمل روی میز دولت است به طوری که در هر بخش، تعداد سناریوها بیشتر می شود.

در مجموع 9 سناریوی مجزا برای اینکار پس از بررسی های چندماهه در دولت، نهایی شده که قرار است از بین این سناریوها، یکی نهایی شده و این هفته برای اجرا ابلاغ شود.

گزینه های تک نرخی مطرح از عرضه بنزین با نرخ ثابت 800 تومان شروع می شود و عرضه بنزین با نرخ 1000 و 1200 نیز از دیگر گزینه های مطرح است.گزینه های دو نرخی به صورت 700 و 1000 تومان، 800 و 1200 تومان و 1000 و 1500 تومان مطرح است به طوری که رقم کمتر، نرخ بنزین سهمیه ای و رقم دوم نرخ بنزین آزاد است.محتمل ترین گزینه عرضه بنزین سهمیه بندی با نرخ هر لیتر 800 تومان و همزمان نرخ آزاد 1200 است.

گزینه های سه نرخی نیز مورد بررسی دولت قرار گرفته و در این راستا سناریوهای عرضه با سه نرخ 400، 700 و 1000 و عرضه با سه نرخ 700، 1000 و 2000 مورد توجه قرار گرفته است.

براساس گفته های مسئولان دولتی، برخی از وزرا و مسئولان مانند وزیر نفت موافق بنزین تک نرخی هستند اما برخی از بنزین دو نرخی حمایت می کنند.پیگیریها حاکی از آن است که تا اوایل فروردین ماه جاری احتمال اجرا شدن سناریوی دو نرخی شدن بنزین در گام دوم هدفمندکردن یارانه ها بیشتر از مابقی سناریوها بوده به طوری که احتمالا بنزین نیمه یارانه ای با نرخ 700 تومان و بنزین آزاد نیز بیش از 1000 و نزدیک به 1200 تومان عرضه خواهد شد

در این راستا به ترتیب از چپ به راست، عدد اول رقم بنزین سهمیه ای یارانه ای، رقم دوم نرخ بنزین سهمیه ای آزاد و رقم سوم نرخ بنزین آزاد با مصرف نامحدود است.

شایان ذکر است تاکنون نرخ 700 تومانی بنزین آزاد به میزان 300 لیتر ماهانه همراه با سهمیه 60 لیتری بنزین 400 تومانی در کارت های هوشمند سوخت شارژ می شد که مالکان خودرو در صورتی که بیش از 360 لیتر نیاز به مصرف بنزین در طول یک ماه داشتند، از کارت جایگاه‌داران برای سوخت گیری با همان نرخ 700 تومانی اقدام می کردند اما در صورت نهایی شدن سناریوهای بنزین سه نرخی، پس از اتمام سهمیه بنزین آزاد با نرخ دوم، مالکان خودرو با همان کارت هوشمند سوخت خود می توانند بنزین آزاد با نرخ سوم را به صورت نامحدود دریافت کنند.

علاوه بر این، شنیده ها حاکی از این است گزارشی برای اجرایی شدن سناریوی سه نرخی دیگری به صورت نرخ های 800، 1200 و 1500 به معاونان رئیس جمهور ارجاع شده است.

موافقت وزیر نفت با بنزین دونرخی

براساس رویه گذشته دولت باید ساعت 24 فردا شب 31 فروردین، سهمیه بنزین اردیبهشت‌ را در کارت‌های سوخت شارژ کند اما به نظر می‌رسد از اول اردیبهشت‌ماه دیگر خبری از بنزین 400 تومانی نباشد و نرخ‌های جدید بنزین اعمال شود.

براساس گفته های رئیس جمهور قرار است از اردیبهشت ماه قیمت های جدید بنزین و گازوئیل در گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها اعلام شود که براین اساس به نظر می رسد از ساعت 24 فرداشب (31 فروردین ماه) نرخ های جدید بنزین اعلام و دیگر نباید منتظر 60 لیتر بنزین نیمه یارانه‌ای ان هم با نرخ 400 تومانی بود.

بنزین

سید ناصر سجادی قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پخش با اشاره به اینکه حدود 2 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین 400 تومانی در کارت های سوخت موجود است،گفت: پس از واریز سهمیه سوخت فروردین ماه مصرف کنندگان اقدام به ذخیره کردن سوخت در کارتهای خود کردند تا بتوانند از این سوخت پس از اجرای گام دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت بنزین استفاده کنند.تاکنون سناریوهای مختلفی در خصوص نحوه قیمت گذاری بنزین و گازوئیل در فاز دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها مطرح شده که برخی از این سناریوها از بنزین تک نرخی و برخی نیز از بنزین با دونرخ نیمه یارانه ای و آزاد حکایت می کند.

براساس گفته های مسئولان دولتی، برخی از وزرا و مسئولان مانند وزیر نفت موافق بنزین تک نرخی هستند اما برخی از بنزین دو نرخی حمایت می کنند.پیگیریها حاکی از آن است که تا اوایل فروردین ماه جاری احتمال اجرا شدن سناریوی دو نرخی شدن بنزین در گام دوم هدفمندکردن یارانه ها بیشتر از مابقی سناریوها بوده به طوری که احتمالا بنزین نیمه یارانه ای با نرخ 700 تومان و بنزین آزاد نیز بیش از 1000 و نزدیک به 1200 تومان عرضه خواهد شد.

نکته قابل تامل در این است که اگرچه برخی از مسئولان دولتی این سناریو را محتمل ترین سناریو می دانند اما هنوز خبرهایی از وزارت نفت به گوش می رسد که وزیر نفت با تک نرخی کردن قیمت بنزین در گام دوم هدفمندکردن یارانه ها موافق است از سوی دیگر وزیر نفت در یکی دو هفته اخیر صحبتهایی از تعیین قیمت سی انجی به میزان 55 تا 60 درصد قیمت بنزین سهمیه ای در فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها می کند که این موضوع نشان می دهد وزیر نفت نیز تعیین قیمت بنزین با دو نرخ نیمه یارانه ای به صورت سهمیه ای و آزاد را پذیرفته است و باید منتظر اعلام بنزین دو نرخی از سوی دولت باشیم.در پایان دوباره لازم به ذکر است بر اساس گفته مسئولان وزارت نفت سهمیه بنزین 400 تومانی ذخیره شده در کارت های سوخت نمی سوزد و براساس مهلتی که دولت به مصرف کنندگان می دهد مردم می توانند از این بنزین ذخیره شده استفاده کنند.

گزینه های تک نرخی مطرح از عرضه بنزین با نرخ ثابت 800 تومان شروع می شود و عرضه بنزین با نرخ 1000 و 1200 نیز از دیگر گزینه های مطرح است.گزینه های دو نرخی به صورت 700 و 1000 تومان، 800 و 1200 تومان و 1000 و 1500 تومان مطرح است به طوری که رقم کمتر، نرخ بنزین سهمیه ای و رقم دوم نرخ بنزین آزاد است.محتمل ترین گزینه عرضه بنزین سهمیه بندی با نرخ هر لیتر 800 تومان و همزمان نرخ آزاد 1200 است

مسئولان تعیین قیمت سوخت قرنطینه شدند!

در حالی سناریوهای مختلفی برای تعیین نرخ بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مطرح شده که خبر می‌رسد مسئولان سامانه هوشمند کارت سوخت تا لحظه اعلام نرخ نهایی بنزین در قرنطیه خواهند بود.

چندین سناریو برای تعیین نرخ بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت در حال بررسی است و خبر می رسد فقط رئیس‌جمهور و معاون اجرایی وی می‌توانند قیمت بنزین را اعلام کنند.

رئیس‌جمهور صبح دیروزاز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تا پایان هفته جاری خبر داد و به این ترتیب این احتمال وجود دارد که ساعت 24 فردا شب این قانون اجرایی شود. بر همین اساس نرخ جدید بنزین نیز همزمان با علام خبر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها توسط شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری یا خود روحانی اعلام می‌شود.

با توجه به حساسیت این موضوع شنیده شده مسئولان سامانه هوشمند کارت سوخت از هفته پیش در قرنطینه هستند و تا زمان اعلام نرخ جدید بنزین همچنان در قرنطینه خواهند ماند.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع :تسنیم و فارس

مطالب مرتبط:

 نگاهی به قیمت بنزین در کشورها

سهمیه بنزین زیاد می شود؟

دولت روحانی باید بنزین را گران کند!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین