تبیان، دستیار زندگی
ضایعات آکنه ممکن است بزرگ تر شود و پوست را تخریب کند که چنین تخریبی باعث ایجاد فرورفتگی یا حفره هایی روی پوست فرد خواهد شد که به آنها اسکار آکنه می گویند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آکنه را درمان کنید تا اسکار نگیرید


ضایعات آکنه ممکن است بزرگ تر شود و پوست را تخریب کند که چنین تخریبی باعث ایجاد فرورفتگی یا حفره هایی روی پوست فرد خواهد شد که به آنها اسکار آکنه می گویند.

آکنه

داشتن یک پوست پر از جوش کم بود، حالا باید با جای این جوش‌ها هم کنار بیاید.

تا چند ماه پیش، صورتش پر می شد از جوش های ریز و درشت و پزشکان می گفتند بروز این جوش ها برای سنش است، می گفتند آکنه است و در این سن و سال برای همه اتفاق می افتد. الان که خبری از آن همه جوش نیست هم باید سوارخ هایی را تحمل کند که جوش ها روی صورتش گذاشته اند.

البته این مشکلی است که خیلی ها با آن مواجه می شوند و به خصوص در سنین بلوغ تصور می کنند نمایان شدن این همه جوش طبیعی است، اما جای جوش ها برای همه باقی نمی ماند. از طرف دیگر، گاهی این جوش ها دیرتر از موعد هم بیرون می ریزد و در سنین بالاتر نیز شخص را درگیر می کند. برای همین هم طبیعی است این افراد به فکر روش های درمانی خانگی بیفتند و از شیوه هایی کمک بگیرند که معلوم نیست واقعا چقدر در بهبود وضع پوست شان موثر خواهد بود.

آکنه چیست؟

مادربزرگ می گوید بیرون ریختن این جوش ها یعنی داری بزرگ می شوی، اینها جوش غرور جوانی است و نباید نگرانش باشی. اگر جوش نزنی، غیرطبیعی است پس چرا می خواهی درمانش کنی؟

بعضی ها فکر می کنند آکنه غیرقابل درمان است یا اصلا نباید به فکر درمانش بود. عده ای هم از درمان های ساده مانند استفاده از ماسک های صورت کمک می گیرند. در حالی که به گفته دکتر امیرهوشنگ احسانی، درمان های خانگی آکنه برای بهبود آن چندان موثر نخواهد بود.

این متخصص پوست و مو، آکنه را چنین تعریف می کند: آکنه، بیماری التهابی پوست است که معمولا پس از شروع سنین بلوغ بروز می کند. این بیماری میان خانم ها و آقایان برابر است و به یک اندازه در دو جنس دیده می شود.

البته آن طور که دکتر احسانی می گوید: انواع شدیدتر آکنه در آقایان بیشتر مشاهده می شود و در خانم ها بیشتر شاهد بروز انواع خفیف تر آن هستیم. با این حال، دوران نمایان شدن این جوش ها میان خانم ها بیشتر ادامه پیدا می کند.

بنابراین به طور خلاصه می توان گفت آکنه یا جوش های غرور جوانی در سنین بلوغ بروز می کند و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است، اما انتظار می رود این جوش ها در سنین حدود بیست و پنج سالگی نیز بهبود یابد و اثری از آن باقی نماند.

درمان های خانگی آکنه معمولا فایده چندانی ندارد و برای درمان آکنه با مراجعه به متخصصان پوست باید از داروهای مناسب برای این کار استفاده کنید

آکنه با چه عواملی در ارتباط است؟

خوردن غذاهای چرب و شیرین، رعایت نکردن بهداشت پوست صورت، استفاده از لوازم بهداشتی نامرغوب و... از عللی است که مردم آنها را با بروز آکنه مرتبط می دانند.

دکتر احسانی نیز در این باره می گوید: آکنه بیماری است که با چربی زیاد پوست و همین طور نوعی باکتری که در سطح پوست وجود دارد و باعث تجزیه چربی می شود، در ارتباط است. این باکتری، باعث می شود چربی تجزیه شده و ضایعات اولیه آکنه روی پوست فرد ایجاد شود.

به گفته این متخصص پوست و مو، ضایعات اولیه آکنه غیرالتهابی است و به صورت جوش های سرسیاه و سرسفید نمایان می شود، اما بعد از گذشت مدتی که میکروب و التهاب هم روی آکنه می نشیند، ضایعات پوستی التهابی و چرکی خواهد شد و تا جایی پیش می رود که این ضایعات چرکی، ترشح دار و کیستیک شود.

مراقب باشید جای آکنه روی پوست تان نماند

ضایعات آکنه ممکن است بزرگ تر شود و پوست را تخریب کند که به گفته دکتر احسانی، چنین تخریبی باعث ایجاد فرورفتگی یا حفره هایی روی پوست فرد خواهد شد که به آنها اسکار آکنه می گویند.

وی با تاکید بر این موضوع، ادامه می دهد: یکی از مهم ترین نکاتی که در رابطه با آکنه باید در نظر داشته باشیم، اثراتی است که آکنه از خودش بر جا می گذارد. در واقع آکنه می تواند باعث ایجاد فرورفتگی یا حفره هایی روی پوست شود که درمانشان بسیار سخت تر از درمان خود آکنه خواهد بود. به همین دلیل هم وی توصیه می کند در صورت روبه رو شدن با آکنه، آن را بخوبی درمان کنید تا اسکار آکنه ایجاد نشود.

میکرودرم ابریژن

آکنه درمان می شود یا نه؟

دکتر احسانی با اشاره به این که درمان های خانگی آکنه معمولا فایده چندانی ندارد، یادآور می شود: برای درمان آکنه با مراجعه به متخصصان پوست باید از داروهای مناسب برای این کار استفاده کنید.

در مراحل ابتدایی، درمان آکنه به کمک داروهای موضعی انجام می شود و برای مواردی که آکنه شدیدتر و بیشتر باشد، از آنتی بیوتیک های خوراکی نیز استفاده می کنیم.

در صورتی که جوش ها خیلی شدید و کیستیک شده باشد، یک روش درمانی دیگر هم وجود دارد که به گفته وی، استفاده از قوی ترین داروها، درمان آخر آکنه است.

البته یادتان باشد تمام این روش های درمانی باید با نظر پزشک متخصص انجام شود و از مصرف خودسرانه داروهایی که دیگران به شما پیشنهاد می کنند، پرهیز کنید.

وقتی جوش ها دیرتر بیرون می ریزد

از طرفی هم ممکن است شخصی را ببینیم که سال ها از دوران بلوغش گذشته، اما روی پوستش جوش هایی به چشم می خورد که شبیه همین آکنه هاست.

دکتر احسانی می گوید به این موارد، آکنه تاخیری می گویند و بر اثر آن، برخی افراد در سنین بالاتر با این جوش ها مواجه خواهند شد. همچنین ممکن است جوش هایی در سنین پایین وجود داشته تا سال های بعد هم ادامه پیدا کند و در آن زمان مشاهده شود.

این پزشک متخصص یادآور می شود: این موارد بیشتر در خانم ها اتفاق می افتد و میان آنها شاهد بروز آکنه های تاخیری هستیم.

وی می افزاید: مصرف میوه ها و سبزی ها به مقدار کافی و مورد نیاز می تواند در کاهش بروز آکنه موثر باشد. همچنین توصیه می شود مصرف شیرینی زیاد را محدود کنید و آن را کاهش دهید تا خیلی با این مشکل مواجه نشوید.

8 راه درمان اسکار آکنه یا جای جوش

روش های درمانی زیر باید توسط پزشک متخصص پوست انجام شود:

1- پیلینگ نقطه ای: استفاده از محلول های پیلینگ قوی از جمله تری کلرواستیک (TCA) در فرورفتگی ها، طی چندین جلسه به تدریج باعث رشد بافت از عمق ضایعه شده و تدریجا هم سطح پوست طبیعی می شود.

2- درم ابریژن: روشی نسبتا قدیمی است که بوسیله دستگاه درم ابریژن تحت بی حسی موضعی، تراشیدن اسکار انجام می شود. این روش به دلیل وابستگی به مهارت پزشک و عوارض احتمالی آن (مثلا ایجاد لک) امروزه کمتر به کار می رود.

3- میکرودرم ابریژن : فرم سطحی تر درم ابریژن است که از طریق پاشیدن پودر با سرعت زیاد عمل می کند.این روش جدید ترین روش ترمیم اسکار است.

4- تزریق پرکننده ها: از جمله پرکننده ها (filler) می توان از کلاژن و هیالورونیک اسید نام برد. این روش غالبا برای اسکارهای تو رفته ای که به "چال" معروفند موثر نیست.

با توجه به تنوع پرکننده های موجود در بازار، انتخاب نوع پرکننده مخصوصا اینکه دارای تاییدیه FDA باشد بسیار اهمیت دارد. پرکننده های کلاژنی معمولا 12 تا 18 ماه دوام دارند.

5- درمان با لیزر: در حال حاضر بیشترین لیزر مورد استفاده لیزر Co2 و لیزر Er:YAG می باشد. اخیرا لیزرهای فرکشنال جایگاه ویژه ای در درمان اسکار آکنه پیدا کرده اند.

6- جراحی پوست: بعضی از اسکارهای فرورفته را می توان با کمک وسیله ای به نام پانچ برداشت. در این روش، عملا اسکار فرورفته برداشته می شود و حفره ایجاد شده با کمک بخیه ترمیم می شود.

7- استفاده از سوزن خاص: در این روش با استفاده از سوزن خاص، اتصالات زیر اسکار که موجب پایین کشیده شدن اسکار می شود، بریده می شود و باعث می شود که سطح تورفته اسکار ترمیم شده و هم سطح پوست گردد.

8- مهم ترین روش درمان اسکار، پیشگیری از بروز آن است که با مراجعه سریع به پزشک برای درمان آکنه و پشتکار در پیگیری درمان امکانپذیر می شود.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

جام جم - نیلوفر اسعدی بیگی

سایت دکتر علیرضا واعظ شوشتری – جراح و متخصص پوست

مطالب مرتبط:

10 راه کاهش باقی ماندن جای زخم

با جای جوش ‌های صورت‌ چه کنیم؟

میکرودرم ابریژن یا سایش پوست

لایه‌برداری پوست مفید است یا مضر؟

چرا جای زخم باقی می‌ماند؟

جوش‌های سر سیاه و درمان آن

کی بیشتر جوش می‌زنیم؟

بهبود جوش‌های صورت به سادگی

کورک چه نوع جوشی است؟

روزاسه شبیه آکنه است

جوش‌ های دوران جوانی

جوش‌هایی برای تمام فصول

10 اشتباه رایج درباره آکنه

آکنه و راه‌ های رهایی از آن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.