سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هنگامی که گفته شد برخی از مراجع قم، برگزار کننده کنگره خطر جریان های تکفیری هستند و آنها علاقمند همکاری با علما و جریان های اسلامی برای مقابله با تکفیری ها هستند، بسیار مورد توجه قرار گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش پاکستانی ها به دغدغه دو مرجع تقلید

پیش نشست کنگره خطر جریانهای تکفیری-پاکستان

هنگامی که گفته شد برخی از مراجع قم، برگزار کننده کنگره خطر جریان های تکفیری هستند و آنها علاقمند همکاری با علما و جریان های اسلامی برای مقابله با تکفیری ها هستند، بسیار مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری حوزه، مراجع و بزرگان حوزه بارها نسبت به خطر جریان های تکفیری هشدار داده اند؛ دغدغه‌ای که دو تن از مراجع قم یعنی حضرات آیات مکارم شیرازی و جعفر سبحانی را برآن داشت تا خود به میدان بیایند و کنگره بین المللی خطر جریان های تکفیری را تدارک ببینند و یکی در قامت رئیس کنگره و دیگری به عنوان دبیر علمیِ آن ایفای نقش کنند تا سطح بالا و اهتمام ویژه‌ای که به کنگره شده، بیش از پیش عیان شود.

این کنگره آبان امسال با حضور رهبران و شخصیت های اسلامی از نقاط مختلف جهان در قم برگزار خواهد شد اما یکی از برنامه های دبیرخانه کنگره، برپایی پیش‌نشست‌هایی برای این کنگره بین المللی در برخی کشورها است که در همین راستا، چند ماه قبل پیش‌نشستی با حضور علمای ارشد سوریه در آن دیار برگزار شد.

 

اسلام آباد؛ دومین گام برای پیش‌نشست کنگره خطر جریان های تکفیری

در دومین گام، روز سه شنبه 26 فروردین پیش‌نشستی در اسلام آباد برگزار شد که با توجه به حضور علمای پاکستان از طیف‌ها و جریانات مختلف، این نشست عملاً به محلی برای نمایش وحدت و انسجام علمای مسلمان در پاکستان تبدیل شد. در این پیش‌نشست بیش از 250 نفر از علما و اندیشمندان پاکستانی در هتل ماریوت اسلام آباد گردهم آمدند و از دبیرخانه کنگره هم حجج اسلام علیزاده موسوی و وزیری دبیر کنگره و مسئول امور بین المللِ آن حضور داشتند.

 

چرا پاکستان؟

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده موسوی در همین رابطه در مصاحبه تلفنی با خبرنگار بین الملل خبرگزاری حوزه ابراز داشت: پیش‌نشست‌های کنگره در کشورهایی برگزار می‌شود که به عنوان کانون‌های بحران در خصوص مسأله تکفیری‌ها قلمداد می شوند و به همین دلیل دومین پیش نشست در پاکستان برگزار شد. کشوری که روزانه شاهد فتنه انگیزی تکفیری‌ها در آن هستیم و حتی چند روز قبل هم بر اثر یک حرکت تروریستی در میدان میوه و تره بار، 120 کشته و زخمی برجای گذاشت.

وی با بیان اینکه پیش‌نشست، از ساعت 9 صبح تا 18 عصر در هتل ماریوت اسلام آباد برگزار شد گفت: بیش از 30 تن از بزرگان و چهره‌های سرشناس در این نشستِ یک روزه سخنرانی کردند.

 

چه گروه ها و جریاناتی حضور داشتند؟

دبیر کنگره خطر جریان های تکفیری به حضور رهبران و نمایندگانی از تمام فرقه های موجود در هند اعم از بریلوی‌ها، دیوبندی‌ها، اهل حدیث و شیعه در این پیش‌نشست اشاره و خاطر نشان کرد: روح حاکم بر این نشست، ردّ تکفیری‌ها بود که به صورت یکپارچه از سوی علما و اندیشمندان حاضر در نشست انجام گرفت و همگان اذعان داشتند تکفیری ها، جز ضرر و زیان، آورده‌ای برای جهان اسلام نداشته‌اند.

وی حضور پرتعداد خبرنگاران و اصحاب رسانه‌های ارتباط جمعی در این نشست را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: شایسته است که دیدگاه علمای حاضر در این نشست به توده‌های مردم نیز منتقل شود و رسانه‌ها، نقش بسزایی در این زمینه می‌توانند ایفا نمایند.

حجت الاسلام علیزاده موسوی به قطعنامه پایانی این نشست اشاره کرد و گفت: در این قطعنامه که به تأیید حاضران رسیده بود، نسبت به جریان‌های تکفیری که در برخی نقاط جهان فعال شده اند، اعلام بیزاری شد.

 

میهمانانی که خود را به نشست اسلام آباد رساندند

وی در خصوص ترکیب میهمانان حاضر در این کنگره گفت: میهمانان از شهرهای کراچی، لاهور، پیشاور و برخی نقاط دیگر به اسلام آباد آمده بودند و چهره‌هایی چون آقایان محمدتقی عثمانی، منور سراج الحق، صاحب زاده، راج ناصر، ساجد علی نقوی و... حضور داشتند و اکثر میهمانان از اهل سنت پاکستان بودند. چهره‌هایی چون فضل الرحمن و سمیع الحق هم که در پاکستان حضور نداشتند، نماینده و معاون خود را به این نشست فرستادند.

دبیر کنگره خطر جریان‌های تکفیری با تأکید بر وزانت و سطح بالای میهمانان حاضر در این پیش‌نشست گفت: آقای لیاقت بلوچ دبیرکل جماعت اسلامی پاکستان، مجری این همایش بود و حتی در انتخاب مجری نیز از شخصیت‌های سرشناس انتخاب شده بود.

 

واکنش حاضران به اهتمام مراجع شیعه دربرابر تکفیری‌ها

وی همچنین از واکنش علما و اندیشمندان حاضر در این نشست به اهتمام مرجعیت شیعی به مسأله تکفیری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: هنگامی که گفته شد برخی از مراجع قم، برگزار کننده کنگره خطر جریان‌های تکفیری هستند و آنها علاقمند همکاری با جریان‌های اسلامی برای مقابله با تکفیری‌ها هستند، بسیار مورد توجه قرار گرفت. همچنان که اسقبال بالایی از فتوای مقام معظم رهبری و سایر مراجع شیعه در حرمت توهین به مقدسات اهل سنت داشتند.

وی انسجام و اتحاد علمای پاکستان در برابر جریان‌های تکفیری را ستودنی دانست و بیان داشت: چهره‌های بزرگ و سرشناس این کشور در این نشست رسماً نسبت به تکفیری‌ها اعلام بیزاری کردند و امیدواریم که این امر به توده‌ها نیز منتقل شود.

 

گام بعدی؛ آفریقا

وی در پایان این گفت‌وگو با بیان اینکه پیش‌نشست‌های کنگره خطر جریان‌های تکفیری ادامه خواهد داشت گفت: پیش‌نشست بعدی در یکی از کشورهای قاره آفریقا خواهد بود.


منبع: خبرگزاری حوزه

تنظیم: محسن تهرانی - بخش حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین