وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کتاب اسرار الصلاة مرحوم ملکی تبریزی را حتی برای یکبار بخوانید و مباحث آن را مطالعه و مباحثه کنید که حقاً کتاب مفید و قابل استفاده ای است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تأکید رئیس جامعة المصطفی به انس طلاب با کتاب اسرارالصلاة

حجت الاسلام اعرافی

 

کتاب اسرار الصلاة مرحوم ملکی تبریزی را حتی برای یکبار بخوانید و مباحث آن را مطالعه و مباحثه کنید که حقاً کتاب مفید و قابل استفاده ای است.

به گزارش خبرگزاری حوزه و پایگاه اینترنتی جامعة المصطفی، حجت الاسلام والمسلمین اعرافی در جمع طلاب و دانش پژوهان مۆسسه زبان و فرهنگ شناسی، در سخنانی به تبیین اصول و شاخصه های عبادت و بندگی خدا پرداخت و گفت: حقیقتِ وجودی، زمانی در مسیر الهی قرار می گیرد که وجود انسان عابدانه باشد. ایشان در ادامه‌ی سخنانِ خود، فصل مقوم و ممیز وجود آدمی را عبودیت و عبادت الهی بر شمرد و خاطر نشان کرد: فصل مقوم و ممیزِ وجودِ ما، همان عبادت الهی و عبودیت در درگاه حق متعال است.

رئیس جامعة المصطفی، با بیان این مطلب که مسیر تحقق عبودیت، عبادت الهی است، عبادت را، راه و کانال دانست و تصریح کرد: عبودیت از مسیر عبادت تحقق می یابد و عبادت نیز همان کانال و راهی است که به وسیله آن عبودیت محقق می شود و در حقیقت، عبادت است که ما را به روح عبودیت می رساند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در تشریح اصول و ضوابط عبادتِ تمام عیار، اولین اصل را معرفت، بصیرت، آگاهی و یقین دانست و بیان داشت: درجات معرفت و یقین در درجات عبادات مۆثر است. وی با تقسیم معرفت به سه بخش، گفت: معرفت به سه گروه تقسیم پذیر است که می توان معرفت الله، معرفت نفس یا همان خودشناسی و معرفت عبادت و آداب آن را از اقسام معرفت دانست.

حجت الاسلام والمسلمین اعرافی با توصیه به طلاب نسبت به اهتمام بر مطالعه و مباحثه کتاب «اسرار الصلاة» مرحوم ملکی تبریزی گفت: کتاب اسرار الصلاة مرحوم ملکی تبریزی را حتی برای یکبار بخوانید و مباحث آن را مطالعه و مباحثه کنید که حقاً کتاب مفید و قابل استفاده‌ای است.

رئیس جامعة المصطفی دومین اصل از اصول عبادت را اخلاص و پاکسازی انگیزه ها دانست و خاطرنشان کرد: یکی از سخت ترین کارها پاکسازی انگیزه ها و اخلاص در امور و انجام کارها برای خداست.

وی در ادامه با اشاره به نمط های هشتم، نهم و دهم اشارات، سومین اصل از اصول عبادت را نشاط دانست و گفت: نشاط و ابتهاج در عبادت یکی از اصول مهم در عبادت است که نشان از شیرینی در کام عبادت کننده و لذت بردن از ارتباط با خدا دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، مداومت و استمرار بر عبادت را نیز از دیگر عوامل دانست و تصریح کرد: گاهی مداومت و استمرار بر امری، از انجام آن امر مهمتر و دارای اثر بیشتر است. در عبادت نیز انسان بایستی مداومت و استمرار را سرلوحه خود قرار دهد.

وی پنهان سازی برخی رازها و اسرار بین انسان و خدا را اصل دیگر دانست و خاطرنشان کرد: اسراری را میان خود و خدا مخفی نگه دارید، که نهان سازیِ عبادات و پنهان سازی میان عبد و رب دارای اهمیت است.

حجت الاسلام والمسلمین اعرافی، با اشاره به رعایت سلسله مراتب عبادت‌ها گفت: رعایت اولویت‌ها و سلسله مراتب عبادت، اصل مهم دیگری است و این گونه نباشد که مشغولیت انسان به عباداتِ مستحب، وی را از انجام عباداتِ واجب باز دارد.

وی، آخرین اصل را سخت بودن اعمال عبادی برشمرد و تصریح کرد: احمزیت و سخت بودن عمل، بر درجاتِ آن عمل - در کنار عوامل دیگر - مۆثر است.

رئیس المصطفی در پایان این جلسه درس اخلاق، با اشاره به برگزاری درس اخلاق در حوزه های علمیه، مانند درس اخلاق شهید صدر که حتی تا قبل از شهادت ایشان برگزار می گردید و نوارهای آن موجود است، راهبرد مۆسسه زبان و فرهنگ شناسی را دانش حوزوی و نهادینه سازی هویت اخلاقی و معنوی برشمرد.


منبع: خبرگزاری حوزه و پایگاه اطلاع رسانی جامعة المصطفی

تنظیم: محسن تهرانی - بخش حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین