سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
حسین فرکی در روزهای سخت برگزاری لیگ برتر با وجود فشارهای فراوان هرگز از خود بی خود نشد. متین بود. به کسی پرخاش نکرد. اعتقاد خود را بروز داد اما به کسی تهمت نزد. بر مشکلات تاخت اما انصاف را رعایت کرد. این بود که بسیاری از اهالی فوتبال از موفقیت او خوشحال
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصاحبه ای متفاوت با حسین فرکی


حسین فرکی  در روزهای سخت برگزاری لیگ برتر با وجود فشارهای فراوان هرگز از خود بی خود نشد. متین بود. به کسی پرخاش نکرد. اعتقاد خود را بروز داد اما به کسی تهمت نزد. بر مشکلات تاخت اما انصاف را رعایت کرد. این بود که بسیاری از اهالی فوتبال از موفقیت او خوشحال شدند.

گفت و گوی ما را با سرمربی قهرمان لیگ برتر فوتبال جام خلیج فارس را در زیر می خوانید.

حسین فرکی : برای فتح جام تردید نداشتم

فرکی

 

*آقای فرکی این روزها سرتان بدجوری شلوغ است. سوال خود را از یک لحظه خاص شروع می کنیم. شکست یک بر صفر مقابل استقلال و اخراج بختیار رحمانی چه حس و حالی به شما داد؟ آیا جام را از دست رفته نمی دیدید؟

- باورش برای خیلی ها سخت است اما من حتی در آن هنگام هم به قهرمانی فولاد شک نکردم. آرامش داشتم و تلاش می کردم این آرامش را به یارانم منتقل کنم. شاید در همان حال بود که با خدای خود خلوت کردم و راضی به رضای او شدم. البته نگرانی در مسابقات همیشه وجود دارد و من هم این نگرانی را داشتم. اما آرامش خاص به من کمک کرد.

* در طول مسابقات لحظه ای وجود داشت تا از قهرمانی ناامید شوید؟ با توجه به این که فولاد از همان شروع کار یک مدعی هم فرض می شد.

- نه! من از هفته بیستم به بعد استارات قهرمانی را با فولاد زدم و لحظه ای در این باره شک نکردم. البته این احساسی نبود که از ابتدای لیگ داشته باشم . چون یک همچنین چیزی ممکن نیست. اما از هفته بیستم به بعد خیلی قاطع و محکم قهرمانی را نشانه رفتم و این احساس را به بازیکنان هم منتقل کردم. موضوع را حتی در رسانه علنی کردم و همه تمرکز تیم ما قهرمانی شد.

* بحث تازه فوتبال ما چنبن تداعی می کند که در قهرمانی دوره های گذشته احتمال وجود کار ناسالم هست. شما به چنین چیزی اعتقاد دارید؟

- نه! این مواردی که عنوان می شود شاید به این شکل باشد که امسال کار سالم تر بود. به هر صورت از گذشته ذهنیتی وجود داشته که شاید در برخی موارد صحیح هم باشد اما به نظرم  امسال سالمتر بوده است. به هر صورت این نشان می دهد که مردم به سلامت فوتبال توجه دارند و این اتفاق خوبی است.

* آیا کار فولاد به پایان رسید؟ یعنی نباید کار استمرار یابد؟ باید مثل همیشه قهرمان برای تکرار موفقیت سالها منتظر بماند؟

- به نظرم کار فولاد تازه آغاز شده است. الان شرایط همه رقم برای تکرار قهرمانی مهیاست. تیم بازیکنان و مجموعه خوبی دارد و با برنامه ریزی و برطرف کردن ضعفها می توانیم به این هدف برسیم. باید باور کنیم که مسئولیت سنگینی داریم.

lن از هفته بیستم به بعد استارات قهرمانی را با فولاد زدم و لحظه ای در این باره شک نکردم. البته این احساسی نبود که از ابتدای لیگ داشته باشم . چون یک همچنین چیزی ممکن نیست. اما از هفته بیستم به بعد خیلی قاطع و محکم قهرمانی را نشانه رفتم و این احساس را به بازیکنان هم منتقل کردم. موضوع را حتی در رسانه علنی کردم و همه تمرکز تیم ما قهرمانی شد

* حالا به ابتدای کار برویم. چه شد سر از فولاد درآوردید؟ چه اهدافی را در فولاد دنبال می کردید؟

- من سال 76 سابقه حضور در فولاد را داشتم. همراه با آقای شاهرخی مدتی در فولاد فعالیت کردیم.  سالها گذشت. بعد از دوسال خوب با نفت تهران به دنبال تجربه ای تازه بودم. حضور در مجموعه فولاد با امکانات خوب و مدیریت آگاه و تماشاگران پرتعداد و خونگرم جذابیت زیادی داشت. آقای دهکردی با شناخت خوب به کارش مددکار ما بود.

* چند درصد اهداف شما محقق شده است؟

- صد در صد اهداف من محقق شده است

* چون قهرمان شدید می گویید ؟آیا اشکالاتی وجود ندارد؟

- نه! من به قهرمانی کاری ندارم. حقیقت امر این است که برای کسب سهمیه و قهرمانی برنامه سه ساله داشتیم اما در سال اول سهمیه گرفتیم و در سال دوم قهرمان شدیم.

*فاصله ای هم تا قهرمانی در جام حذفی نداشتید؟

- بله ما در شرایط جوی بد گیر افتادیم. خوزستانی ها در هوای سرد کارشان سخت می شود. در آن دیدار هم مستحق شکست نبودیم اما فوتبال همین است.

* خیلی ها تیم جوان شما را عامل قهرمانی می دانند. اما همین جوانی برای لحظاتی می تواند دردسر ساز باشد. نظرتان در این باره چیست؟ شما میانگین 24 سال را دارید و لیگ میانگین 30 سال را دارد.

- اعتقاد من تلفیق جوان و با تجربه است. در تیم نفت هم من این کار را می کردم. در فولاد هم من این کار را انجام دادم و ثمره اش را دیدم. تمایل به استفاده از جوانها بود اما تعادل را اصل کار قرار دادیم.

فرکی

* نظرتان در خصوص رقبا چیست؟ آیا ضعف این رقبا باعث نشد تا زودتر از موعد به اهداف خود برسید؟

- امسال لیگ برتر از لحاظ رقابت عالی بود. از همان ابتدا رقابت بین 6 تیم فولاد، پرسپولیس،نفت، سپاهان ، استقلال و تراکتور سازی جدی بود. تراکتورسازی کم آورد اما سایر تیم ها تا روز آخر آمدند. حفظ یک تیم جوان در چنین شرایطی سخت بود. نفت هم این مشکل را داشت . آنها تماشاگر هم نداشتند. برای سپاهان، استقلال و پرسپولیس حاشیه ها دردسر ساز بود و ما با آرامش از این فرصت بهره لازم را گرفتیم.

* می گویند نفت هم دستپخت حسین فرکی است. در این باره چه نظری دارید؟

- ساختار نفت تهران از دو سال پیش شکل گرفت. مدیریت با ثبات و با برنامه به موفقیت این تیم کمک می کند. آنها هم هدف گذاری 5 ساله داشتند. دو سال طول کشید تا به لیگ برتر برسند. بعد از دو سال به سهمیه آسیا هم رسیدند.

* زشت و زیبای لیگ برتر امسال؟

- بدترین آن نوع برگزاری بود. ما 40روز زودتر از استاندارد ها لیگ را تمام کردیم تا مثلا به تیم ملی بپردازیم. الان همه می بینیم که فشار ها برای پایان لیگ بی حاصل بود. اگر کی روش اصرار بی دلیل برای پایان لیگ نداشت شاید ما هیچ مشکلی نداشتیم. نقطه روشن لیگ هم رقابت سالم تا لحظه پایانی و هیجان و نشاطی بود که وجود داشت.

*کمبود تماشاگر را چگونه دیدید؟

- برای ما اینگونه نبود. ما با تعداد کمی تماشاگر شروع کردیم و روزهای آخر تماشاگر 50 هزار نفری داشتیم. این بنا به دلیل حاشیه ها ست که تماشاگر رغبت خود را از دست می دهد. البته نمایش خوب و زیبا هم تاثیرگذار است.

 امسال لیگ برتر از لحاظ رقابت عالی بود. از همان ابتدا رقابت بین 6 تیم فولاد، پرسپولیس،نفت، سپاهان ، استقلال و تراکتور سازی جدی بود. تراکتورسازی کم آورد اما سایر تیم ها تا روز آخر آمدند. حفظ یک تیم جوان در چنین شرایطی سخت بود. نفت هم این مشکل را داشت . آنها تماشاگر هم نداشتند. برای سپاهان، استقلال و پرسپولیس حاشیه ها دردسر ساز بود و ما با آرامش از این فرصت بهره لازم را گرفتیم

* انگیزه های آقای فرکی بعد از این قهرمانی چه می شود؟ آیا انگیزه شما کم نمی شود؟

- به هر حال این تجربه و افتخار بزرگی برای من بود. این افتخار در کلکسیون من کم بود. با این اتفاق من انگیزه فراوانی یافتم. من امیدوارم این تجربه در تیم ملی مد نظر باشد. دوست دارم از این تجربه در تیم ملی استفاده کنم.

* با بحث استفاده از مربیان خارجی درجه چندم در فضای موجود چگونه برخورد می کنید. آیا با این موضوع موافق هستید. آیا مربیان ایرانی در فوتبال ایران در سایه نیستند؟

- مربی ایرانی باید حمایت شود. نباید وقتی مربی خارجی می آید همه امکانات و ابزار در اختیار او باشد و مربی ایرانی در سایه قرار بگیرد. متاسفانه مربی ایرانی فقط در روز نداری مد نظر است. الان ما یک مربی خارجی با پول کلان آورده ایم اما پول برگزاری اردو نداریم! این چه معنی می دهد؟ نمی خواهم وارد موضوعات جزیی شوم اما در فوتبالی که برای برگزاری یک بازی دوستانه مشکل دارد چرا باید پول کلانی به مربی خارجی بدهیم.

* نظرتان در خصوص استفاده از یک مربی ایرانی روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی چیست؟

- من این را لازم می دانم. من این تجربه را داشته ام. در آن روزها مربیان ایرانی کمک زیادی کردند تا حاشیه ها کم شود. الان بسیاری ار قهرها و ترک اردوها حاصل کمبود یک مربی ایرانی در کنار کروش است.

فرکی

* تازه همه تجربه حاصله از حضور مربی ایرانی در جام جهانی به حساب فوتبال ایران واریز می شود؟

- حضور مربی ایرانی به سود خود کی روش هم هست. مربی ایرانی می تواند با ورود به کشمکش های بین مربی و بازیکن مددکار تیم ملی باشد. مربی ایرانی با آشنایی به فضای فوتبالمان و افراد می تواند مشکلات را کم کند؟

* هدف فولاد در لیگ قهرمانان آسیا؟

- الان تمرکز ما صعود به مرحله دوم است. با این اتفاق ما تا مرحله بعد زمان خوبی خواهیم داشت.

* و تکلیف حسین فرکی با فولاد و ادامه مربیگری در این تیم؟

- من نیاز به زمان برای تصمیم گیری دارم. امیدوارم بتوانم بهترین تصمیم را بگیرم. فعلا به چیزی جز موفقیت با فولاد در آسیا فکر نمی کنم.

*و حرف آخر؟

- من این پیروزی را به مردم خوزستان تبریک می گویم. از همه اعضای تیم هم ممنونم .

صالح نیا

حسن حبیبی: حق خود را با کار کردن می گیرد

حسن حبیبی به عنوان کسی که سالها مربی حسین فرکی بوده در خصوص او می گوید: حسین فرکی را سالهاست می شناسم. او در همه این دوران  خوش اخلاق و صبور و پرتلاش بوده است. او بسیار خوب و مهربان است. حاشیه ندارد. ادعا ندارد. کارایی و تخصص لازم در او وجود دارد. این ها را در مکتب پاس آموخته است. این که سخت کار کند و توقعی نداشته باشد. برای گرفتن خود سر و صدا نکند و شرافتمندانه تلاش را سرلوحه کارش قرار دهد.

در فضای کنونی فوتبال که افراد شایسته و بی حاشیه راه به جایی ندارند موفقیت حسین فرکی اتفاق خوبی است. برای افرادی مثل حسین موفقیت در این فضا سخت تر از دیگران است. با نگاهی به گذشته فرکی در می یابیم که او در تیم های سابق خود هم موفق بوده است. این نشان می دهد که قهرمانی فولاد با فرکی یک اتفاق نبوده است. فرکی یاد گرفته که از هر کمبودی شکایت نکند. جنجال نکند و حرمت تیم را حفظ کند. این قهرمانی و موفقیت حسین فرکی نشان داد که اگر فضای مناسب را فراهم آورند ما افراد شایسته برای کمک به فوتبال زیاد داریم. متاسفانه به دلیل این بسیاری مدیران ما ورزشی و نا بلد هستند ورود افراد شایسته مثل حسین فرکی به سختی انجام می شود. مربیانی که به راحتی می توانند نیاز فنی فوتبال را برطرف کنند. متاسفانه برخی از تصمیم سازان فوتبال نمی خواهند چنین شود تا با حضور مربیان ضعیف خارجی اتفاقات بدی پیرامون این رشته شکل بگیرد.

ما باید بدانیم که در کنار ساختن بازیکن و مربی باید مدیر هم بسازیم. حسین فرکی نمونه یک مربی موفق است که پروسه سازندگی را طی کرده است.  قهرمانی فولاد با هدایت حسین فرکی موفقیت مکتب بزرگی به نام تیم پاس است که مایه خوشحالی من شده است.

حبیبی

بهمن صالح نیا: فرکی الگوست

بهمن صالح نیا شناخت خوبی از فرکی دارد. او در این خصوص می گوید: حسین فرکی چهره ای شناخته شده برای اهالی فوتبال ایران است. او چه در دوره بازیگری و چه در دوره مربیگری بسیار خوش اخلاق، محجوب و متعهد بوده است. فرکی از این لحاظ می تواند یک الگو باشد. خوشبختانه او با حضور در مجموعه ای که کارش را بلد است و شکل حرفه ای دارد فضای لازم برای بروز توانایی هایش را یافت. مدیریت فوتبالی در تیم فولاد اصول را رعایت می کند و همین امر باعث می شود تا مربی کاربلدی مثل حسین فرکی بتواند بهترین کمک را به تیمش بکند.

باشگاه فولاد با عنوان فرهنگی ورزشی عجین است. این برخلاف برخی باشگاه هاست که به نادرست عنوان فرهنگی را یدک می کشند. این قهرمانی لیاقت حسین آقا بود  که در پی سالها تلاش به آن رسید. نوع کار فرکی و فولاد می تواند یک الگوی  خوب برای همه باشگاه ها باشد. مهم ترین نکته در کار حسین فرکی رعایت اصول است. اصولی که این را با حضور طولانی در فوتبال و در کنار بزرگان آموخته است. قهرمانی فولاد به دست فرکی نشان داد که اگر در تیم آرامش باشد یک مربی می تواند ارزش های خود را بروز دهد. من به سهم خودم از این قهرمانی خوشحال هستم و باورم است که حسین فرکی مزد لیاقت خود را گرفت. برای حسین عزیز در آینده آرزوی موفقیت دارم. باورم این است که با درایت فرکی تیم فولاد  حتی می تواند در آسیا هم موفق باشد.

فرکی

همایون شاهرخی: او معلم روز و شاگرد شب است

همایون شاهرخی و حسین فرکی سالها در کنار هم بوده اند. شاهرخی تعریف جامعی از فرکی دارد و می گوید:  امروز من هر تعریفی از حسین فرکی کنم شاید متهم به هواداری از یک دوست بشوم. از روزی که من حسین را شناخته ام او خوش اخلاق و مودب بوده است. او نه در محیط بیرون که در میدان فوتبال هم اینگونه است. او در دوره بازی اش چنین بوده و در دوره مربیگری هم همین رویه را دارد. حسین این روش را در پاس آموخته است. حسین در کارش صداقت دارد. مسایل اخلاقی را مهم می شمارد. خوشحالم که او با این موفقیت نشان دهنده مکتب بزرگ پاس است. در بخش فنی می دانم که حسین علاقه به تیم تهاجمی دارد. فولاد به همین دلیل فوتبال رو به جلو داشت.

سابقه نشان می دهد که مربیانی که در دفاع بوده اند روش دفاعی را می پسندند. حسین که یک مهاجم بوده با این روش حرکت نمی کند. به همین دلیل بازی فولاد به دل می نشست. حسین همیشه بازی زیبا و روان را به بازی تدافعی ترجیح داده است.

خوشبختانه حسین فرکی با شرایط فولاد بیگانه نبود. سالها پیش هنگامی که تیم فولاد در دسته دوم با نام جنوب بازی می کرد من به اتفاق او به خوزستان رفتیم. این تیم به لیگ برتر صعود کرد. یکسال با این تیم بودیم که به دلیل تغییرات مدیریتی امکان ادامه کار ما مهیا نشد. این فولاد حاصل همان تیم است. فولادی که مدرسه و آکادمی ساخت و تلاش کرد. نهایتا اسکلت محکمی برای فولاد به وجود آمده است. به اعتقاد من این موفقیت تنها منحصر به حسین نیست. این پیروزی این مدیریت صحیح است. آقای دهکردی در این راه تلاش زیادی داشت. چهار ضلع مربع قدرت باعث قهرمانی فولاد شد. مدیریت و مربیگری خوب به بازیکنان جان داد تا با حمایت همه جانبه تماشاگران این تیم خوب خوزستانی به قهرمانی برسد. باور من این است که خوزستان پر از طلای فوتبال می باشد تنها باید چشم بصیرت داشت. حسین فرکی این چشم را داشت و این طلا را پیدا کرد.

حسین معلم روز و شاگرد شب است. من می دانم او شب ها تا دیر وقت در تلاش است تا تمرینات و برنامه های درست را برای شاگردانش مهیا کند. این در حالی است که تبلیغات زیاد پیرامون برخی مربیان باعث شده تا آنها از خود بی خود شده و مغرور شوند. این شروع شکست آنهاست. خوشبختانه حسین هوشیار است و فریب این روش ها را نمی خورد.

 

حسین لطفی: بهترین گزینه جایگیزینی کی روش است

اولین مربی حسین فرکی که حق فراوانی در کشف استعداد و رشد حسین فرکی داشته است در مورد شخصیت شاگردش می گوید: اخلاق حسین فرکی بر کسی پوشیده نیست. از همان ابتدا مشخص بود شخصیتش درجه یک است و پسر بسیار مودب و محجوبی بود. همین الان می توانید این را در مصاحبه هایش به خوبی ببینید. او به کسی اهانت نمی کند و همیشه سرش در کار خودش است . به همه احترام می گذارد و این مهمترین نکته اخلاقی فرکی است.

مربی جوانان فرکی در ادامه افزود: حسین چه در دوران بازیگری و چه در دوران مربیگری پله های موفقیت را به خوبی و آرام طی کرد. او ابتدا در جوانان پاس بود. سالهای بعد بعد پس از درخشش توسط حسن حبیبی به تیم بزرگسالان منتقل شد و در لیگ تخت جمشید بازی کرد. درخشش او باعث شد تا زمانی هم برای پرسپولیس بازی کند و حضور در جام جهانی را به عنوان مهاجم تجربه کند. در دوران مربیگری نیز سالها در تیم ملی دستیار همایون شاهرخی و برانکو بود و حضور در جام جهانی آلمان به عنوان دستیار کمک فراوانی به فرکی کرد تا او بتواند تجربیات خود را افزایش دهد و حالا به نظر من بهترین گزینه برای سرمربیگری تیم ملی پس از رفتن کی روش خواهد بود.

لطفی در ادامه در مورد مکتب پاس افزود: تیم پاس به دلیل نظامی بودن از مدیریت و تشکیلات خوبی برخوردار بود و کسانی که در پاس بازی می کردند از لحاظ شخصیت و مدیریت آموزش خوبی می دیدند. به همین دلیل زمانی که مربی بتواند از نظر مدیریتی تیم خود را خوب هدایت کند تیمش می تواند به موفقیت برسد. الان تیم های نفت تهران و فولاد به مراحل خوب مدیریتی رسیده اند و می توانند موفق باشند.

لطفی در پایان در مورد وحید هاشمیان گفت: وحید هاشمیان یکی از نفراتی است که من خیلی قبولش دارم. از باشخصیت های فوتبال ماست و به خوبی توانسته است دوران مربیگری را سپری کند و به نظرم کم کم باید تجربیاتش را در اختیار جوانان فوتبال ایران قرار دهد.

حسین کازرانی: فرکی می تواند در آسیا موفق تر باشد

حسین کازرانی مدافع تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 از فرکی به نیکی یاد می کند و می گوید: حسین فرکی همواره اخلاق مدار بوده است و اخلاقیات او تاثیر فراوانی در فوتبال داشته است.

وی در ادامه افزود: تیم پاس مکتب موفقی داشته است و من خوشحالم که فرکی توانسته است پله های موفقیت را طی کند و امیدوارم برای رسیدن به سرمربیگری تیم ملی عجله نکند. تیم فولاد با هدایت فرکی بازی خوبی بر روی زمین انجام می دهد و فرکی می تواند با این تیم در آسیا موفق باشد.

حسین کازرانی در مورد قهرمانی فولاد گفت: قهرمانی فولاد با حسین فرکی برای مربیان پاک ایران خوشحال کننده بود و من امیدوارم نفرات دیگری همچون هاشمیان و مهدوی کیا که از سلامت و اخلاق مناسبی برخوردار هستند بتوانند به فوتبال ایران خدمات فراوانی را ارائه دهند.

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین