سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بررسی تعرفه آگهی در صدا و سیمای ایران و تعرفه آگهی در یورو نیوز نشان میدهد قیمت آگهی در صدا و سیمای ایران به طور متوسط 180 درصد بالاتر از معادل ریالی آگهی در شبکه گستردهای نظیر یورو نیوز است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیمت آگهی در صدا و سیما

 


بررسی تعرفه آگهی در صدا و سیمای ایران و تعرفه آگهی در یورو نیوز نشان میدهد قیمت آگهی در صدا و سیمای ایران به طور متوسط 180 درصد بالاتر از معادل ریالی آگهی در شبکه گستردهای نظیر یورو نیوز است.

آگهی در صدا و سیمای ایران 180 درصد گرانتر از یورونیوز!

براساس ماده 14 تعرفه آگهی امسال صدا و سیمای ایران، 35 طبقه برنامه های تلویزیونی تعریف شده است. هرکدام از این طبقه ها در واقع نوع برنامه را مشخص میکند. بالاترین طبقه، برنامه ای است که در شبکه های صدا و سیما در ساعت پربیننده پخش و جزو پرمخاطبت رین برنامه هاست و پایینترین طبقه کم مخاطب ترین برنامه در کم بیننده ترین ساعت را به خود اختصاص داده.

 از آنجا که نحوه قیمت گذاری آگهی های تلویزیونی در هر شبکه تلویزیونی در جهان اصول و معیارهای خود را دارد، در اینجا برای مقایسه قیمت این دو شبکه یک مشتری با تقاضا یک دقیقه آگهی در نظر گرفته شده است. پایین ترین هزینه ای که یک مشتری برای یک دقیقه (60 ثانیه) آگهی در تلویزیون ایران باید پرداخت کند 4 میلیون 500 هزار تومان و بالاترین نرخ 210 میلیون تومان است. حد وسط قیمت آگهی های صدا و سیما برای یک دقیقه چیزی نزدیک به 51 میلیون تومان برآورد میشود.

قیمت آگهی برای مشتریان ثابت صدا و سیما متفاوت است و براساس تعرفه هایی که برای گروههای فعالیتی مشتریان درنظر گرفته میشود، قیمت آگهی برای آنها متفاوت محاسبه میشود که در اینجا قیمت پایه در نظر گرفته شده است. اگر همین تولید کننده و مشتری بخواهد یک دقیقه آگهی در یورو نیوز داشته باشد، براساس تعرفه که در زیر ارائه داده شده است، در بخشهای سطح پایین این شبکه باید معادل 2 میلیون و 590 هزار تومان، در برنامه های سطح کیفی متوسط در یورو نیوز معادل ریالی 27 میلیون و 552 هزار تومان، همچنین در بهترین برنامه ها باید معادل 43 میلیون تومان بپردازد. به عبارتی قیمت آگهی تلویزیونی 60 ثانیهای در صدا و سیمای ایران نسبت به یورو نیوز در بخشهای کم مخاطب نزدیک به 74 درصد، در بخشهای با مخاطب متوسط نزدیک به 85 درصد و در بخشهای پرمخاطب 388 درصد گرانتر است.

از آنجا که نحوه قیمت گذاری آگهی های تلویزیونی در هر شبکه تلویزیونی در جهان اصول و معیارهای خود را دارد، در اینجا برای مقایسه قیمت این دو شبکه یک مشتری با تقاضا یک دقیقه آگهی در نظر گرفته شده است. پایین ترین هزینه ای که یک مشتری برای یک دقیقه (60 ثانیه) آگهی در تلویزیون ایران باید پرداخت کند 4 میلیون 500 هزار تومان و بالاترین نرخ 210 میلیون تومان است.

طبق ماده 15 این نرخ نامه، چنانچه بر اساس عرضه و تقاضا میانگین تقاضای یك بسته آگهی در نیمه اول هر ماه بیش از 60، 75 و یا 90 درصد از حجم آن بسته آگهی باشد بترتیب 1،2 و 3 طبقه افزایش خواهد یافت. همچنین چنانچه به ترتیب 30 و 20 و 10 درصد حجم را اشغال كند، به ترتیب 1 و 2 و 3 طبقه كاهش داده خواهد شد.براساس ماده 16 - با توجه به اینكه برنامه هاى صدا و سیما در ماههایى از سال با نسبتی بیشتر دارای بیننده است؛ بین 20 تا 60 درصدبه جدول پایه اعمال میشود.

همچنین براساس ماده 17، تعرفه آگهی هاى خارجى 2 برابر تعرفه داخلى محاسبه میشود. بر اساس ماده 18 این اساسنامه مبنای تیزر در تلویزیون بر اساس 15 ثانیه تعیین می شود و كمتر از آن نیز همان 15 ثانیه محاسبه میشود. مبلغ 8 درصدقرارداد به عنوان مالیات بر ارزش افزوده هر قرارداد نیز به طور جداگانه از مشتری دریافت خواهد شد. مشتری اگر بخواهد تبلیغاتی در شکل رسانه های دیداری و شنیداری داشته باشد، ناچار است طبق این قوانین عمل کند چراکه هیچ جایگزینی برای تبلیغات به جز صدا و سیما ندارد. 

براساس تبصره های موجود  برای سفارش آگهی برای یك زمان ثابت و فیكس شده (مثلا در بین یك برنامه خاص) امكان افزودن 20 درصد به هزینه های اعلام شده در جدول وجود دارد. برای یك جای خاص در بین آگهی ها (برای مثال اولین یا آخرین آگهی در بین آگهی ها) 15 درصد به هزینه های اعلام شده در جدول اضافه می شود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : ایلنا

مطالب مرتبط:

حمایت كمرنگ سیــــما از ســـینما                       

تلویزیون، مۆثرترین رسانه تبلیغاتی                     

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین