سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس‌جمهور در زاهدان با بیان امیدواریم در تیرماه با ۱+۵ به توافق نهایی برسیم گفت: حتی اگر توافقی هم حاصل نکنیم شرایط داخلی و خارجی به‌گونه‌ای است که مشکلی از حیث اقتصادی نخواهیم داشت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظر روحانی درباره عدم توافق با 5+1 


 رئیس‌جمهور در زاهدان با بیان "امیدواریم در تیرماه با 1+5 به توافق نهایی برسیم" گفت: حتی اگر توافقی هم حاصل نکنیم شرایط داخلی و خارجی به‌گونه‌ای است که مشکلی از حیث اقتصادی نخواهیم داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در نشست فعالان و سرمایه‌گذاران سیستان و بلوچستان که در سالن امام رضا(ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد، اظهار کرد: بسیار خوشحالم که کارآفرینان عزیز برای استانی که تاکنون استان محروم نامیده می‌شد در این نشست گردهم آمده‌اند، بسیار امیدوارم که سیستان و بلوچستان از فردا استانی باشد که توسعه اقتصادی همراه با توسعه فرهنگی شرایطی را فراهم آورد که دیگر به این استان، محروم نگوئیم.

روحانی

وی افزود: کاری که مهم است دولت در این زمینه انجام دهد ایجاد فضای مناسب برای کار و تلاش و سرمایه‌گذاری است، جذب سرمایه منوط به الزاماتی است که دولت به آن توجه دارد؛ کنار آن انگیزه‌های متعددی وجود داشته که به سرعت جذب سرمایه در کشور می‌‌افزاید.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان "امیدواریم با حضور شما سرمایه‌گذاران، آینده بهتری برای مردم ترسیم کنیم و کمک کنیم که مردم زندگی بهتری داشته باشند" خاطرنشان کرد: تمهیداتی که دولت باید آماده کند حمایت از سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف کشور است از جمله استان سیستان و بلوچستان؛ در این استان ظرفیت‌های بسیاری وجود دارد همانند کشاورزی، معادن و صنایع.

وی تصریح کرد: نخستین اقدام شرایط بین‌المللی است که برای کار و فعالیت بیشتر برای کارآفرینان درحال آماده‌سازی هستیم، دولت معتقد است اتهاماتی را که علیه جمهوری اسلامی در فضای بین‌المللی بوده می‌توان با صبر، حوصله و قدم به قدم این اتهامات را رفع کرد؛ این کار آسان نیست اما مطمئنیم که با فضای بین‌المللی به توافق مطلوبی می‌رسیم.

حجت‌الاسلام روحانی تأکید کرد: ما در قدم نخست به یک توافق شش‌ماهه با 1+5 دست پیدا کردیم که بنا بود در مدت شش ماه تا یک سال به یک توافق کلی در جهت برداشتن همه تحریم‌ها برسیم اما امروز هم 1+5 و هم ایران معتقدند که این توافق میان طرفین در مدت 6 ماه انجام‌پذیر است.

وی افزود: تا آخرین مذاکرات پیشرفت قابل قبول بوده و امیدواریم در تیرماه به توافق نهایی برسیم، قطعاً با برداشتن تمام تحریم‌ها و مسائل مالی شرایط بهتری را خواهیم داشت، حتی اگر توافقی هم حاصل نکنیم شرایط داخلی و خارجی به‌گونه‌ای است که مشکلی از حیث اقتصادی نخواهیم داشت.

رئیس جمهور تأکید کرد: کشور ایران از لحاظ اقتصادی شرایط بکری دارد و همه کارشناسان بین‌المللی به این مورد اذعان کامل دارند، کشور امروز در حال پیشرفت است، دولت در کار اقتصادی باید زمینه را فراهم و کمک‌های لازم را اعمال کند.

اینطور حس می کنم که اگر یک فرد شیعه به یک فرد سنی سلام کند و برعکس، ثوابش بیشتر از این است که یک شیعه به شیعه دیگر یا یک سنی به سنی دیگر سلام کند، چون وقتی یک شیعه به یک سنی سلام می کند و بالعکس، به غیر از تحیتی که دستور پیامبر است، در واقع به سمت وحدت و برادری رفته است و من حس می کنم خداوند در این حال خشنودتر است

وی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های مهم در سیستان و بلوچستان رسیدن گاز از ایرانشهر به خاش و زاهدان در فاز نخست و پس از آن زابل و چابهار در فاز‌های بعدی است که همین عامل به‌تنهایی شرایط اقتصادی خوبی را در این استان فراهم می‌کند، گفت: از لحاظ توریستی، معادن و کشاورزی، استان دارای ظرفیت‌های خوبی است که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه کنند، همچنین از دیگر برنامه‌های ما، آبیاری تحت فشار 46 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در زابل است.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش پایانی سخنانش خاطرنشان کرد: ما از کارآفرینان انتظار داریم تا با ایجاد فرصت‌های اقتصادی و زمینه‌های کارآفرینی در این استان زمینه توسعه را فراهم کنند، دولت نیز حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد.

ظلمی بالاتر از معرفی واژگون حق نیست

هم چنین حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی با علما، فضلا و طلاب استان سیستان و بلوچستان دیدار کرد

ردیس جمهور  خطاب به آنها گفت: شما به حوزه ها و مدارس دینی رفتید برای اینکه مردم را به راه راست هدایت و دین خدا را بدون واهمه ترویج کنید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دشمنان از اینکه مسلمانی، مسلمان دیگری را بکشد خوشحال می‌شوند، تاکید کرد: هیچ ظلمی بالاتر از این نیست که راه حق بصورت واژگون به مردم معرفی شود.

روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در دیدار با علما، فضلا و طلاب استان سیستان و بلوچستان خطاب به آنها گفت: شما به حوزه ها و مدارس دینی رفتید برای اینکه مردم را به راه راست هدایت و دین خدا را بدون واهمه ترویج کنید.

وی اضافه کرد: امروز در شرایطی در دنیا قرار داریم که بار سخت‌تری بر دوش ماست، ضمن اینکه حساسیت جهانیان بویژه قدرتهای جهانی نسبت به اسلام و قدرت آن از هر زمان دیگری بیشتر است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "اسلام دینی است که علاوه بر معنویت و وظایف عبادی، مسیر تعالی و پیشرفت مادی را نیز پیش پای انسان می گذارد"، افزود: قدرتهای بزرگ از دو نظر می ترسند؛ اول به این دلیل که اسلام دینی معمولی شبیه دین هایی که در غرب دنبالش هستند، نیست؛ اگرچه ریشه آن ادیان نیز توحیدی و درست بوده اما تحریف یافته است.

روحانی ادامه داد: دلیل دیگر این است که اسلام قدرت آفرین و فرهنگ و تمدن آفرین است و همچنین امروز دنیا تشنه معنویت و فرهنگی است که بتواند بشریت را در مسیر سعادت قرار دهد.

وی همچنین اظهار کرد: برای اینکه جلوی این جاذبه ها را بگیرند، توطئه های زیادی انجام شده است که یکی از آنها، ایجاد تفرقه و اختلاف درون دنیای اسلام بوده است. از این هم بالاتر، به دنبال رو در روی هم ایستادن، همدیگر را متهم کردن و تکفیر کردن یکدیگر از سوی مسلمانان هستند و این یکی دیگر از برنامه های دشمنان بوده است.

رئیس‌جمهور خطاب به جمع حاضر خاطرنشان کرد: شما می دانید که قدرتهای استعمارگر و توطئه گرها از این خوشحال هستند که مسلمانی، مسلمان دیگری را بکشد و خون او را به زمین بریزد و خود را بهشتی بداند. واقعا هیچ ظلمی بالاتر از افترا به حق و اینکه کسی راه حق را منحرف و آن را به مردم واژگون معرفی کند، نیست.

روحانی با بیان اینکه "آخر مردم چه تقصیری دارند و چه گناهی کرده اند که نعوذبالله ما علما و طلبه ها بخواهیم رو در روی یکدیگر بایستیم؟" افزود: ما این همه مشترکات داریم. ممکن است دو جا هم اختلافی وجود داشته باشد که اگر این اختلاف نظرها به معنی تضارب آرا باشد نه به معنی تنازع، اشکالی ندارد.

دولت معتقد است اتهاماتی را که علیه جمهوری اسلامی در فضای بین‌المللی بوده می‌توان با صبر، حوصله و قدم به قدم این اتهامات را رفع کرد؛ این کار آسان نیست اما مطمئنیم که با فضای بین‌المللی به توافق مطلوبی می‌رسیم

وی با تاکید بر اینکه "مردم ما واقعا دلشان نمی خواهد که شیعه و سنی رو در روی یکدیگر باشند"، تصریح کرد: اگر نبی مکرم اسلام (ص) در میان ما بود از ما وحدت، اخوت، برادری و تعاون می خواست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "الحمدلله بین مذاهب مختلف اسلامی و اقوام مختلف، چتر وحدت، اسلام، ایران و قانون اساسی بالای سر است"، گفت: ما در سایه قانون اساسی، رهبری داریم.

وی همچنین اظهار کرد: من نمی خواهم از این تعبیر استفاده کنم اما اینطور حس می کنم که اگر یک فرد شیعه به یک فرد سنی سلام کند و برعکس، ثوابش بیشتر از این است که یک شیعه به شیعه دیگر یا یک سنی به سنی دیگر سلام کند، چون وقتی یک شیعه به یک سنی سلام می کند و بالعکس، به غیر از تحیتی که دستور پیامبر است، در واقع به سمت وحدت و برادری رفته است و من حس می کنم خداوند در این حال خشنودتر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه "ما امروز در شرایطی نیستیم که روی جزئیات بحث کنیم"، یادآور شد: امروز دشمنانی در دنیا داریم که با اصل اسلام، قرآن و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام مخالفند و این راه، دشمنانی در سراسر دنیا دارد.

به گزارش ایسنا، روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیتها و توانمندی های استان سیستان و بلوچستان گفت: اگر می خواهیم در این استان توسعه برقرار و امنیت پایدار باشد، چنین کاری کار دولت نیست. توسعه و امنیت مال مردم است و همه مردم باید به صحنه بیایند و کمک کنند.

وی افزود: ما در موضوع یارانه از مردم استمداد طلبیدیم و همه جا از مردم کمک می گیریم. تدبیر، تدبیر شما ملت است و ملت در این انتخابات راه اعتدال را برگزید و اساسا ذات اسلام معتدل است و در آن افراط و تفریط وجود نداردو آنهایی که راه سلفی و تکفیری را می جویند، به دنبال اسلام افراطی هستند در حالی که ما به دنبال اسلام معتدل هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات استان سیستان و بلوچستان از جمله فقر نیز اظهار کرد: اگر می خواهیم فقر ریشه کن شود، کشور باید توسعه پیدا کند و برای همین باید دست به دست یکدیگر بدهیم.

فرآوری : عطالله باباپور

بخش سیاست تبیان


منابع: تسنیم/  تابناک/ ایسنا

 

مطالب مرتبط:

تلاش دولت برای زندگی راحت تر و نگرانی کمتر مردم است

روحانی:دولت از خط قرمزها عبور نخواهد کرد

سیاست خارجی جناحی و حزبی نیست

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین