سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
درحالی ثبت‌نام مردم در سایت رفاهی به نیمه خود رسیده است که تاکنون کمتر از 10 درصد یارانه‌بگیران از دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها انصراف داده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند نفر تا حالا انصراف دادند؟


درحالی ثبت‌نام مردم در سایت رفاهی به نیمه خود رسیده است که تاکنون کمتر از 10 درصد یارانه‌بگیران از دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها انصراف داده‌اند.

ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در حالی از بامداد چهارشنبه 20 فروردین ماه در سایت رفاهی آغاز شده است، که امروز سه شنبه وارد هفدمین روز ثبت نام شده‌ایم. برهمین اساس، با امروز 6 روز دیگر از ثبت‌نام باقی مانده است.

انصراف یارانه

تاکنون دولت با محوریت سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعداد دقیق ثبت نام کنندگان یارانه نقدی را بنا به دلایل خود، اعلام نکرده است اما براساس اطلاعات رسیده به خبرنگار ما، در شش روز نخست ثبت نام کمتر از 10 درصد یارانه‌بگیران در سایت رفاهی ثبت نام نکرده‌اند که اگر همین روند تا پایان روز 31 فروردین ماه ادامه داشته باشد، می‌توان گفت، از کل یارانه‌بگیران که حدود 77.5 میلیون نفر هستند، در مجموع حدود 10 درصد انصرافی خواهیم داشت.

به عبارت دیگر، در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها همچنان حدود 70 میلیون ایرانی یارانه‌بگیر خواهیم داشت، ضمن اینکه اگر ثبت نام دریافت یارانه با همین حدود 10 درصد انصرافی ادامه یابد، بیش از 7 میلیون نفر با یارانه نقدی خداحافظی خواهند کرد.

اگر دولت در گام دوم بخواهد به حذف اجباری یارانه‌بگیران براساس طبقه "نیازمندان"روی بیاورد، قطعا تعداد یارانه‌بگیران کاهش بیشتری خواهد یافت.

یارانه نقدی حدود 7 میلیون انصرافی در کل ثبت نام (درصورت تحقق در 6 روز آینده) ماهانه بیش از 300 میلیارد تومان و در سال بیش از 3600 میلیارد تومان می‌شود که این بودجه در جیب دولت باقی خواهد ماند تا صرف برنامه‌های اجرایی شود.

البته از دولت خبر می‌رسد دولتمردان که در برآوردهای اولیه فکر می‌کردند حدود 30 درصد مردم از دریافت یارانه انصراف خواهند داد (براساس گفته مشاور معاون اجرایی رئیس جمهور) از آمار انصرافی حدود 10 درصد هم ابراز رضایت کرده‌اند و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز این ابراز رضایت را رسانه‌ای کرده است.

با این حال، ممنوعیت ثبت نام ایرانیان مقیم خارج از کشور در سایت رفاهی (بستن سرور رفاهی به روی آنان) در آمار حدود 10 درصد انصرافی‌ها تاکنون هم موثر بوده است.

در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها درآمد مردم مورد سنجش قرار می‌گیرد، اما نمی‌توان میزان هزینه‌های مردم را مورد سنجش قرار داد، به این دلیل که میزان هزینه‌های مردم بالا بوده و با پارامترهای مختلف روبه‌روست، به‌عنوان مثال اگر یک سرپرست خانوار دو تا سه میلیون تومان درآمد داشته باشد نمی‌دانیم چه هزینه‌هایی دارد. نمی‌دانیم این سرپرست خانوار چند دانشجوی دانشگاه آزادی یا چند بیمار دارد

در همین حال، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفته است: به هر میزان که از دریافت یارانه انصراف داده شود، شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کمتر می‌شود.

7 درصد مردم انصراف داده‌اند نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون تنها 7 درصد از مردم برای ثبت‌نام یارانه‌ها انصراف داده‌اند. مهرداد بذرپاش رئیس کمیته صنعت مجلس شورای اسلامی گفت: طبق برآوردهای به عمل آمده تنها حدود 7 درصد از سرپرستان خانوار برای ثبت‌نام یارانه‌ها انصراف داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نیاز به این‌همه فشار به مردم برای انصراف از ثبت‌نام در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها نیست، افزود: در حال حاضر قیمت‌ها در حال افزایش است و میزان یارانه پرداختی نیز قرار است افزایش پیدا نکند و عملاً ارزش مبلغ یارانه‌های پرداختی به مردم کاهش پیدا می‌کند.

بذرپاش با تأکید بر اینکه ارزش میزان یارانه پرداختی که 45 هزار و 500 تومان است در حال حاضر نسبت به سال 89 یک‌سوم شده است، خاطرنشان کرد: مردم در سطحی از بلوغ قرار دارند که تشخیص دهند ثبت‌نام در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به‌نفع‌شان هست یا خیر.

یارانه

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها درآمد مردم مورد سنجش قرار می‌گیرد، اما نمی‌توان میزان هزینه‌های مردم را مورد سنجش قرار داد، به این دلیل که میزان هزینه‌های مردم بالا بوده و با پارامترهای مختلف روبه‌روست، به‌عنوان مثال اگر یک سرپرست خانوار دو تا سه میلیون تومان درآمد داشته باشد نمی‌دانیم چه هزینه‌هایی دارد. نمی‌دانیم این سرپرست خانوار چند دانشجوی دانشگاه آزادی یا چند بیمار دارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه سیستم‌های آماری کشور متأسفانه قادر به ارزیابی هزینه‌های مردم نیست، خاطرنشان کرد: فشار زیاد برای انصراف مردم از یارانه‌ها یک نوع توهین است.

وی افزود: در بحث یارانه‌ها مردم عزت خود را به این مبلغ یارانه نمی‌فروشند، بنابراین این میزان اصرار برای انصراف از ثبت‌نام در مرحله دوم یارانه‌ها لازم نیست.

بذرپاش با تأکید بر اینکه دولت جسارت بالایی برای اجرای ضربتی کار ندارد، گفت: اکنون دولت همه کالاها را افزایش داده و تنها منتظر تعیین قیمت برخی حامل‌های انرژی مانند بنزین و گازوئیل هستیم.

این نماینده مجلس اظهار داشت: اینکه مردم را بترسانید که در صورت ثبت‌نام در مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها تمام اطلاعات آنها را راستی آزمایی خواهیم کرد نیز توهین دیگری به مردم است.

رئیس کمیته صنعت مجلس خاطرنشان کرد: نباید با مردم این‌گونه سخن گفت و نباید مردم را ترساند که در صورت ثبت‌نام در یارانه دولت اجازه پیدا می‌کند تمام حساب‌ها، اموال منقول و غیرمنقول و دارایی‌های مردم را به‌خاطر 45 هزار و پانصد تومان زیر ذره‌بین قرار می‌دهد، این هم خلاف قانون و هم تجسس در امور شخصی مردم است.

بذرپاش تأکید کرد: دولت به‌جای اقدام برای راستی آزمایی در بحث هدفمندی یارانه‌ها در بحث توافق هسته‌ای ژنو و در مقابل آمریکا و غرب راستی‌آزمایی به کار ببرد.

وی در پایان گفت: نکته دیگر موضوع فضای عمومی نسبت به یارانه بگیران است که هرکس از فردا یارانه دریافت کند طوری در جامعه جا انداخته شده که جزو مستضعفان جامعه است و این نوع رفتار جامعه را به یارانه بگیر و یارانه نگیر تقسیم می‌کند.

تاکنون دولت با محوریت سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعداد دقیق ثبت نام کنندگان یارانه نقدی را بنا به دلایل خود، اعلام نکرده است اما براساس اطلاعات رسیده به خبرنگار ما، در شش روز نخست ثبت نام کمتر از 10 درصد یارانه‌بگیران در سایت رفاهی ثبت نام نکرده‌اند که اگر همین روند تا پایان روز 31 فروردین ماه ادامه داشته باشد، می‌توان گفت، از کل یارانه‌بگیران که حدود 77.5 میلیون نفر هستند، در مجموع حدود 10 درصد انصرافی خواهیم داشت

آمار انصرافی ها خوب بوده

وزیر اقتصاد نیزدر خصوص ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی گفت: در خصوص ثبت نام نیازمندان متقاضی دریافت یارانه دولت سعی کرده اقداماتی مرحله بندی انجام دهد، در مرحله اول بنا را بر اعتماد به مردم گذاشته است تا افرادی که خود را نیازمند می دانند برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کنند.

وی تاکید کرد: آمار و ارقام حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از مردم برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام نکرده اند.

طیب نیا ادامه داد: اطلاعاتی که در این مرحله از ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی به دست می آید می تواند زمینه ساز اقدامات بعید دولت باشد. تا الان 10 میلیون نفر از افراد پردرآمد جامعه شناسایی شدند که به سادگی می توان آنها را از دریافت یارانه نقدی حذف کرد.

وی با تاکید بر اینکه بناست فرآیند حذف از دریافت یارانه نقدی با حداقل تنش اجتماعی انجام شود گفت: در مورد افزایش قیمت حامل های انرژی با توجه به رکود تورمی تصمیم داشتیم افزایش قیمت حامل ها با شیب بسیار ملایم باشد.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: بنابراین افزایش قیمت حامل های انرژی کمتر از مصوبه و اجازه ای بود که مجلس به دولت داده بود زیرا نمی خواستیم با تصمیم نادرست آثار منفی در رکود و تورم ایجاد شود. امیدواریم افزایش محدود قیمت حامل های انرژی نیز به افزایش رکود و تورم منجر نشود.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر، ایسنا و تسنیم

 

مطالب مرتبط:

پاسخ به سوالات یارانه ای

آیا از یارانه انصراف می دهید یا خیر؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین