تبیان، دستیار زندگی
مادر نعمتی است که نداشتنش همیشه سخت است جای خالی اش لحظه به لحظه احساس می شود و با هیچ کس و هیچ چیز این خلأ پر نمی شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهمترین وظایف ما، در روز مادر


در این روز عزیز هستند چشمانی که از نبودن مادر نمناکند هستند خانه هایی که جای مادر در آن خالی است، مادر نعمتی است که نداشتنش همیشه سخت است جای خالی اش لحظه به لحظه احساس می شود و با هیچ کس و هیچ چیز این خلأ پر نمی شود.


مادر

در همه فرهنگ ها روزهای خاصی را به مناسبت های مختلف نامگذاری کرده اند ، روز بزرگداشت یک شخص خاص یا یک اتفاق خاص ، روزی که می تواند هم تلخ باشد هم شیرین ....

مثل روز جشن عمومی، یک عید مذهبی یا ملی، روز ولادت یک انسان بزرگ که جامعه بشری را متحول ساخته و یا یک عزای عمومی مثل کشته شدن جمعی در مسیر یک انقلاب بر علیه ظلم و استبداد .

گاهی یک روز خاص را که در آن اتفاق مبارک و خجسته ای افتاده برای یک جشن و یادآوری و گرامیداشت مقامی والا در نظر می گیرند.

مثلا روز ولادت آقا امیرالمۆمنین را روز مرد و روز پدر می نامند و روز ولادت بانوی دو عالم حضرت زهرا سلام الله علیها را روز مادر می نامند تا نه تنها میلاد با سعادت ایشان جشن گرفته شود بلکه این روز متبرک یادی بکنیم از همه مادران زحمتکش و دلسوز.

برای تجلیل از هر کسی که مقام والای مادر بودن را به دست آورده است و به رسالت مادری رسیده است، مادری که خداوند متعال بهشت با آن همه عظمت را فرش زیر پایش می کند و آسمان بوسه بر دستانش می زند.

و چقدر زیباست که ما این روز عزیز را در روز میلاد خجسته دختر نبی رحمت و مادر امامت جشن می گیریم.

وقتی روز مادر نزدیک می شود هر کسی به تکاپو می افتد که به گونه ای مادرش را شاد کند با تدارک دیدن هدیه ای یا با بوسه ای گرم بر دستان پر مهر مادر.

و این روز برای مادران چقدر می تواند زیبا باشد وقتی که می بیند فرزندانش بالیده اند و اکنون قدردان زحمات شبانه روزی او هستند.

در این روز عزیز هستند چشمانی که از نبودن مادر نمناکند هستند خانه هایی که جای مادر در آن خالی است ، مادر نعمتی است که نداشتنش همیشه سخت است جای خالی اش لحظه به لحظه احساس می شود و با هیچ کس و هیچ چیز این خلأ پر نمی شود.

یادمان باشد که والدین پس از مرگشان هم می توانند ما را دعا کنند و یا عاق کنند یادمان باشد که هم دعایشان تأثیر عمیقی دارد و هم نفرینشان پس باید تلاش کنیم که در فقدان والدینمان هم فرزندان خوب و وظیفه شناسی باشیم

اما وقتی که روز مادر فرا می رسد این جای خالی عجیب خودنمایی می کند.

یادمان باشد در این روز مادران اسیر خاک چشم به راه فرزندان خود هستند و با کوچکترین یادی بی نهایت روحشان شاد می شود.

چقدر خوب است که در این رو عزیز آنها را فراموش نکنیم اگر برایمان مقدور است بر سر خاکشان حاضر شویم و با قرائت فاتحه ای روزشان را تبریک بگوییم، و یادمان باشد به ازای تمام روزهایی که مادر ما نبوده است وظیفه فرزندی ما سر جایش بوده و می بایست مرتب در حق مادر خود دعا می کردیم و طلب آمرزش می کردیم اما اگر کوتاهی کرده ایم، امروز فرصت مناسبی است برای عذر خواستن و از سر گرفتن وظایف فرزندی و یادمان باشد که والدین پس از مرگشان هم می توانند ما را دعا کنند و یا عاق کنند یادمان باشد که هم دعایشان تأثیر عمیقی دارد و هم نفرینشان پس باید تلاش کنیم که در فقدان والدینمان هم فرزندان خوب و وظیفه شناسی باشیم .

یادمان باشد در این روز مادران اسیر خاک چشم به راه فرزندان خود هستند و با کوچکترین یادی بی نهایت روحشان شاد می شود

یادی از مادران رانده شده

در این روز  پر از شادی و اشک و لبخند، هستند مادرانی که در گوشه ای از عالم هستی از یاد رفته اند، مادرانی که جوانیشان را نشاطشان را فدا کردند برای پرورش فرزندانی که در آینده عصای دستشان شوند اما متأسفانه نه تنها عصای دست نشدند که مادران خود را طرد کرده و حتی یادی از آن ها نمی کنند، مادرانی که هر شب را به این امید صبح می کنند که ممکن است فردا چشمشان به جمال فرزندانشان روشن شود اما گویا این آرزوی محالی است و خیالی باطل.

مادرانی که کنج خانه سالمندان از یاد رفته اند و شب و روز را با یأس و ناراحتی و حسرت بر گذشته ای که خیری از آن ندیده اند می گذراند و گاه با دل شکسته اشک می ریزند.

وظیفه همه ماست که در چنین روزهایی به سراغ این افراد برویم و از آن ها دلجویی کنیم چرا که پیامبر ارکم صلی الله علیه و آله می فرماید: «مِن إجلالِ اللّه إجلالُ ذِی الشَّیبَةِ المُسلِمِ؛ (الكافى، ج 2، ص 165) از جمله تجلیل خدا، بزرگداشت مسلمان سپیدموى است.»

گرامی داشت مادران شهداء

یادمان باشد که مادرانی در همین نزدیکی های ما هستند که جگر گوشه هایشان را برای امنیت و آرامش امروز ما فدا کرده اند ، دلبندانی که امروز می توانستند لحظات گرم و خوشی را برای مادرشان فراهم کنند، اما جای خالیشان اشک را مهمان چشمان این مادران کرده اند می توانیم سراغشان برویم با شاخه گلی و یادآور شویم که هم شهیدان ما همیشه برای ما عزیز هستند و هم مادران بزرگوارشان.

إن شاء الله که خداوند متعال توفیق انجام این عمل خیر را به همه ما عنایت فرماید.

فاطمه محمدی                 

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


مطالب مرتبط:

پدر و مادر دو گوهر ارزشمند عالم هستی

مواهب رعایت حقوق والدین

حق مادری ، حق قرآنی زن است !

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.