سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به هر جان کندنی که بود، تیم ملی راهی آفریقای جنوبی شد تا مهمترین فاز آماده سازی تیم ملی برای حضور در جام جهانی آغاز شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا قلعه نویی به دولت روحانی حمله کرد؟


به هر جان کندنی که بود، تیم ملی راهی آفریقای جنوبی شد تا مهمترین فاز آماده سازی تیم ملی برای حضور در جام جهانی آغاز شود.


 

امیر قلعه نویی

از روی تقویم تنها 58 روز تا شروع جام جهانی زمان باقی است و به غیر  از تیم های درجه یک دنیا، سایر تیمهای حاضر در جام جهانی به هر نحوی کارشان را برای حضور در جام جهانی آغاز کرده اند. در  اکثر کشورهای حاضر در جام جهانی هم در این فاصله اندک تا شروع مسابقات، "فوتبال" یکی از اولویتهای اصلی است.

البته این قاعده کلی در ایران صدق نمی کند، شاهدش هم اتفاقات دیروز فوتبال ایران. جایی که تا دقیقه 90 مشخص نبود که تیم ملی به اردوی آفریقای جنوبی می رود یا نه و بالاخره در لحظات آخر تیم ملی مسافر آفریقا شد، آن هم تنها با یازده بازیکن و البته بدون دروازه بان. این محصول همان نگاهی است که باعث شده تیم ملی و جام جهانی با وجود همه شعارها خارج از اولویت کشور باشد. با این حال شاید بی انصافی باشد که بخواهیم این نگاه را بر آمده از سیاستهای دولت بدانیم چرا که در این مساله تیم ملی بیشترین ضربه را از خود فوتبالیها خورد تا غیرفوتبالی ها؛ کسانی که حتما در صورت ناکامی تیم ملی در جام جهانی شمشیر را برای فدراسیون فوتبال و کارلوس کی روش از رو خواهند بست و با انتقادهای غیرمنصفانه شان، تیم ملی را بالا تا پایین تخریب می کنند.

*کی روش و هماهنگی های قبلی

کارلوس کی روش دقیقا از فردای صعود تیم ملی به جام جهانی دو برنامه آماده سازی را برای تیم ملی پیش روی مسوولان فدراسیون فوتبال قرار داد. اسم یکی را گذاشت "عادی" و نام دیگر برنامه اش را گذاشت "ویژه". این حق را هم به مسوولان فدراسیون فوتبال داد که از بین این دو برنامه با توجه به وضعیت مالی و تدارکاتی یکی را انتخاب کنند اما اگر انتخابشان برنامه "عادی" است باید توقع شان هم از تیم ملی در حد همین برنامه باشد. به هر حال در این شرایط علی کفاشیان و همکارانش در فدراسیون فوتبال ترجیح دادند برای "خوشحال کردن دل ملت" برنامه آماده سازی ویژه را انتخاب کنند تا شانس تیم ملی برای صعود از مرحله گروهی جام جهانی بیشتر شود اما از آن روز تاکنون که نزدیک به 10 ماه می گذرد تیم ملی به غیر از یک بازی دوستانه آن هم برابر تیم گینه اردو و بازی درست و حسابی دیگری نداشته و شاید این برنامه از برنامه "عادی" هم سطح پایین تری داشته باشد.

با این حال کی روش که صبوری و البته بی برنامه گیها در فوتبال ایران عادت کرده، صبر کرد با این دلخوشی که با پایان لیگ همه چیز رو به راه می شود و می تواند بدون هیاهو تیمش را به اردوی آفریقایی ببرد تا شاگردانش راه و رسم رویارویی با تیمهای آفریقایی را بشناسند. البته به خاطر اینکه از قبل شنیده بود که ممکن است در صورت گره خوردن کار نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا، او نتواند ملی پوشان این تیمها را در اردوی آفریقایی به همراه داشته باشد، تلاش کرد  با برگزاری جلسه با مسوولان و مربیان این تیمها رضایت آنها را بگیرد. شاید جلسه با امیر قلعه نویی و عکس یادگاری این دو یکی از نادرترین اتفاقات فوتبالی ایران در این سه سال باشد چرا که هر دو نگاه چندان دوستانه ای به هم در این سالها نداشتند. با این حال بعد از این جلسه سایت فدراسیون فوتبال از هماهنگیهای ایجاد شده بین این دو خبر داد تا فوتبال ایران به اجرای برنامه ای که کی روش چیده بود، امیدوار شود.

سرمربی استقلال تصریح کرد: کجای دنیا و کدام تیم ملی اکنون اردو زده است، می‌خواستم این سۆال را از حسینی بپرسم فینال لیگ اروپا 23 اردیبهشت برگزار می‌شود. سرمربی ترک‌تبار ام‌صلال گفته است با جدایی پژمان منتظری موافقت نمی‌کند آیا لژیونرهای دیگر ما در این اردو حضور دارند.

* استقلال و سپاهان علیه وزارت ورزش

کی روش با وجود جلسه با قلعه نویی و جلب رضایت او باز هم بیکار ننشست تا قول دولت را هم برای همکاری بگیرد. دیدار او با وزیر ورزش و حضورش در ستاد جام جهانی دقیقا به همین خاطر بود. در نهایت هم حکم همانی شد که مورد نظر کی روش بود. باشگاه های دولتی بر اساس مصوبه این ستاد موظف شدند بازیکنان شان را هنگام برپایی اردوی تیم ملی بدون هیچ شرط و شروطی در اختیار تیم ملی قرار دهند. البته هیچ کدام از این قولها و مصوبه ها هم در نهایت اجرایی نشد و سپاهان و استقلال که باشگاههای تمام دولتی هستند، حاضر نشدند مصوبه دولت را اجرا کنند و در مهمترین بخش از دوران آماده سازی تیم ملی دست کی روش و تیم ملی را در حنا گذاشتند. حتی مصاحبه تهدید آمیز نصرالله سجادی معاون وزیر ورزش هم در حمایت از تیم ملی کارساز نیفتاد و این حرف نفر دوم ورزش ایران با پاسخ تند امیر قلعه نویی روبه رو شد.

 جایی که او در گفت وگو با شبکه خبر تیغ تند انتقادهایش را به سمت رییس دولت برد و در اظهارنظری عجیب شعار انتخاباتی رییس جمهور را به چالش کشید. متن کامل صحبتهای قلعه نویی را بخوانید و بعد قضاوت کنید که در بین دعوای تیم ملی و باشگاه ها اولا حق با کدام طرف ماجراست و مردم از پیروزی استقلال و سپاهان بیشتر خوشحال می شوند یا موفقیت تیم ملی در جام جهانی و ثانیا در وسط این دعوا به رییس جمهور چه ارتباطی دارد که قلعه نویی اینگونه دکتر روحانی را مورد خطاب قرار می دهد: در مسابقات داخلی ما بارها با 13-14 بازیکن به مصاف حریفان رفتیم که برخی دوستان هم در روزنامه‌ها حرف و حدیث درست کردند اما در آسیا نمی‌شود چنین کاری کرد. ما بدون ملی‌پوشان یازده نفر هم نمی‌شویم، ساموئل محروم است و 5 بازیکن مصدوم داریم، آقای حسینی چند مطلب را گفته است که ای کاش روی خط می‌ماند تا جواب من را بدهد. می‌خواستم از ایشان بپرسم اگر تیم ملی 10 روز دیگر به اردو می‌رفت چه اتفاقی رخ می‌داد؟

کی روش و قلعه نویی

سرمربی استقلال تصریح کرد: کجای دنیا و کدام تیم ملی اکنون اردو زده است، می‌خواستم این سۆال را از حسینی بپرسم فینال لیگ اروپا 23 اردیبهشت برگزار می‌شود. سرمربی ترک‌تبار ام‌صلال گفته است با جدایی پژمان منتظری موافقت نمی‌کند آیا لژیونرهای دیگر ما در این اردو حضور دارند.

قلعه‌نویی خطاب به مدیر روابط‌عمومی فدراسیون فوتبال گفت: حسینی تهدید می‌کند، آقای حسینی در شأن و شخصیت فدراسیون نیست که تهدید کند وقت رأی‌گیری می‌کنید فدراسیون مستقل است و دولتی نیست اما اکنون تهدید دولتی می‌کنید؟ مگر فدراسیون دولتی است؟ با این حال ما حرفی نمی‌زنیم، می‌گوییم کفاشیان بگوید ما به عربستان نمی‌رویم آیا این حرف غیرمنطقی است؟پیمان اسدیان مجری شبکه خبر در این مورد گفت: نمی‌توانم در این مورد اظهارنظر کنم اما منطقی نیست که با 8 بازیکن به عربستان بروید زیرا حداقل نفرات یک تیم باید 7 نفر باشد که قلعه‌نویی پاسخ داد: مگر می‌شود با 8-7نفر بازیکن راهی عربستان شد من برای کی‌روش احترام قائل هستم با او نشست خوبی هم داشتیم اما شرایط ما اکنون اینگونه است. 5 بازیکن ما مصدوم هستند که حتی به عربستان هم نمی‌آیند. کی‌روش باید شرایط ما را درک کند با این حال اگر کفاشیان بگوید نروید ما هم نمی‌رویم و پرواز انجام نمی‌شود. این کار عقلانی نیست که با 8 بازیکن راهی عربستان شویم اگر نیمکت استقلال خالی باشد رسانه‌های خارجی ما را مسخره می‌کنند و آن را پوشش می‌دهند.

وی افزود: من به کی‌روش احترام می‌گذارم، او از دوستان خوب من است اما نگاه فنی است و کی‌روش هم این مسئله را درک می‌کند مگر اینکه بگویند به عربستان نروید که ما هم نمی‌رویم، اکنون می‌گوید سجادی مصاحبه کرده جالب است که تیم ملی به جام جهانی رفت و اکنون همه مصاحبه می‌کنند.سجادی معاون وزارت ورزش بگوید با تعهد من به عربستان نروید ما هم امروز پرواز نمی‌کنیم گردن ما از مو هم نازک‌تر است ما فکر می‌کردیم دولت اعتدال و تدبیر و امید آمده و دیگر الفاظی شبیه گذشته را شاهد نخواهیم بود اما این الفاظ بیشتر هم شده است،‌باید برویم پیش روحانی و بگوییم آیا شعارت این بود؟


فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین