سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امام عصر علیه السلام بعد از ظهور با دشمنان می جنگند و پس از آن با استفاده از كارگزاران خود تشكیل حكومت می دهند و جامعه اسلامی از هر جهت به بالاترین مراتب رشد و شكوفایی می رسد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بعد از ظهور، حکومت امام به چه شکلی است؟

امام زمانہ (عج) کا دارالحکومت کوفہ کیوں؟

امام  عصر علیه السلام بعد از ظهور با دشمنان می جنگند و پس از آن با استفاده از كارگزاران خود تشكیل حكومت می دهند و جامعه اسلامی از هر جهت به بالاترین مراتب رشد و شكوفایی می رسد و بعد از پایان دوران زندگی حضرت، ایشان را به شهادت رسانیده و امام حسین (علیه السلام) رجعت می كنند.


در این مقاله به بررسی دو مطلب مهم در مورد امام  عصر علیه السلام می پردازیم:

1ـ آیا امام زمان (عج) می تواند تشكیل خانواده بدهد و اگر در جمع خانواده خود حضور داشته باشد لازمه آن پذیرفتن عهد حكومت ظالمان نیست؟

برداشت کلی از این شبهه این است كه اگر آن حضرت تشكیل خانواده داده باشند از آنجا كه ازدواج به شناخته شدن حضرت می انجامد از اینرو آن حضرت از زندگی غایبانه خارج خواهد شد خروج حضرت از غیبت باعث می شود تمام عواقبی كه در روایات به عنوان عوامل پنهان زیستی امام مهدی (عج) ذكر شده دامنگیر ایشان شود كه یكی از آن ها بر گردن گرفتن بیعت ظالمان است.

پیش از پرداختن به پاسخ شبهه فوق توجه به این نكته لازم است كه در مورد مسأله ازدواج امام مهدی (عج) دیدگاه های مختلفی وجود دارد اما به نظر می رسد در این باره نمی توان به نظر قاطعانه ای دست یافت یعنی نه می توان ازدواج آن حضرت را قطعی تلقی كرد و نه عدم ازدواج را حال سۆال این است كه اگر امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ ازدواج كرده باشند آیا ازدواج به گردن گرفتن بیعت ظالمان منجر خواهد شد؟

به نظر می رسد پاسخ سۆال فوق منفی است و ازدواج امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ به شناسایی حضرت منجر نخواهد شد بر این مطلب دلایل مختلفی می توان اقامه كرد:

1ـ در روایات متعددی به این نكته اشاره شده است كه گروهی از افراد مۆمن و پرهیزگار كه از نظر مراتب معنوی رتبه های بلندی دارند در دوران غیبت، امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ را همراهی می كنند.

امام باقر ـ علیه‎ السلام ـ در این باره فرموده اند: «و ما بثلاثین من وحشة» امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ با وجود سی نفر تنها و بی مونس نخواهد بود.» (بحارالانوار، ج 52، ص 153)

خلاصه سخن آنكه ایشان بعد از ظهور با دشمنان می جنگند و پس از آن با استفاده از كارگزاران خود تشكیل حكومت می دهند و جامعه اسلامی از هر جهت به بالاترین مراتب رشد و شكوفایی می رسد و بعد از پایان دوران زندگی حضرت، ایشان را به شهادت رسانیده و امام حسین ـ علیه السلام ـ رجعت می كنند

بر این اساس اگر ارتباط و همراهی این گروه با آن حضرت به شناسایی ایشان در میان مردم منجر نمی شود ـ كه نمی شود ـ پس این امكان هم وجود دارد كه حضرت همسر داشته باشند و در عین حال به زندگی غایبانه ایشان هم لطمه ای وارد نشود به تعبیر دیگر همسر حضرت نیز از نظر مراتب معنوی حائز رتبه های بالایی باشند و امر حضرت را مخفی نگاه دارند.

2. این امكان نیز وجود دارد كه امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ از میان بانوان معمولی همسر انتخاب نمایند بدون اینكه هویت واقعی خود را برای آنان آشكار نمایند. به تعبیر دیگر ما بر این باوریم كه غیبت امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ غیبت شخص نیست غیبت شخصیت است یعنی اینگونه نیست كه به شكل معجزه گونه بدن حضرت به چشم ها دیده نشود بلكه آن حضرت در میان انسان ها زندگی می كنند دیده می شوند و می بینند اما از آنجا كه هویت ایشان بر مردم مخفی است دیده شدن آن حضرت به شناسایی شخصیتشان منجر نمی شود بنابراین این احتمال هم احتمال معقولی است كه امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ ازدواج كرده باشند بدون اینكه همسر ایشان از هویت واقعی آن حضرت مطلع باشند و از این رو ازدواج امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ به شناخته شدن و در نتیجه به بر گردن گرفتن بیعت ظالمان منجر نخواهد شد.

2ـ بعد از ظهور امام زمان (عج) و به حكومت رسیدن ایشان مراحل زندگی چگونه خواهد بود و تا چه زمانی خواهد ماند؟

بعد از ظهور در ابتدا جنگی سخت بین حضرت حجت (عج) (به همراه یاوران ایشان) و دشمنان آن حضرت رخ می دهد، كه به پیروزی ایشان و پس از آن تشكیل حكومت، می انجامد. حكومت آن حضرت متشكل از استانداران و كارگزارانی است كه جز به مصالح كشور اسلامی و خشنودی خدا نمی اندیشند و تمام تلاش آنها برای گسترش عدالت بر زمین است بطوری كه گستره آن عدالت، علاوه بر انسانها، حیوانات را هم در بر می گیرد و همه از آن بهره مند می گردند. و از آن جایی كه آن حضرت، امام هستند علاوه بر حكومت تشریعی، حكومتی تكوینی نیز دارند و بر دلها هم حكومت می كنند.

حكومت مهدوی، در تمام زمینه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی، دینی، امنیتی و... تحولی عمیق و رو به جلو ایجاد می كند و پیشرفت در این زمینه ها به گونه ای استكه بالاتر از آن قابل تصور نیست. ما به اختصار به این موارد می پردازیم:

الف) شكوفایی دانش و صنعت.

ب) گسترش فرهنگ اسلامی و آموزش قرآن و معارف اسلامی.

ج) ساختن مساجد.

هـ) رشد معنویت و اخلاق.

و) گسترش امنیت در قضاوت ها، راه ها و...

ز) شكوفایی اقتصاد و رفاه اجتماعی.

ح) عمران، آبادانی و كشاورزی و دام پروری.

ط) بهداشت و درمان.

ما بر این باوریم كه غیبت امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ غیبت شخص نیست غیبت شخصیت است یعنی اینگونه نیست كه به شكل معجزه گونه بدن حضرت به چشم ها دیده نشود بلكه آن حضرت در میان انسان ها زندگی می كنند دیده می شوند و می بینند اما از آنجا كه هویت ایشان بر مردم مخفی است دیده شدن آن حضرت به شناسایی شخصیتشان منجر نمی شود بنابراین این احتمال هم احتمال معقولی است كه امام مهدی ـ علیه‎ السلام ـ ازدواج كرده باشند بدون اینكه همسر ایشان از هویت واقعی آن حضرت مطلع باشند

در مورد مدت حكومت حضرت ولی عصر (عج) روایات بسیار متفاوتی وارد شده كه هفت سال، نوزده سال، بیست سال، ده سال، 30 و 40 سال و نیز 309 سال گفته شده است و البته بزرگانی همانند علامه مجلسی این اختلاف روایات را توجیه كرده اند.

مرحله آخر زندگی حضرت، شهادت ایشان است كه اگرچه در مورد شهادت و یا وفات و حتی در مورد نحوه شهادت ایشان اختلاف است امّا قدر متقین آن است كه ایشان وفات می یابند و حكومت ایشان به سرانجام می رسد و پس از شهادت ایشان بر طبق برخی روایات امام حسین ـ علیه السلام ـ رجعت كرده و عهده داری مراسم غسل و كفن و دفن و نماز حضرت حجت ـ علیه السلام ـ می شوند.

امام صادق ـ علیه السلام ـ می فرمایند: ... (پس از رحلت حضرت حجت ـ علیه السلام ـ) حضرت امام حسین ـ علیه السلام ـ متولی غسل و كفن و حنوط و دفن ایشان خواهد شد و هرگز غیر از وصی، كسی دیگر وصی را تجهیز و آماده خاك سپاری نمی كند.

خلاصه سخن آنكه ایشان بعد از ظهور با دشمنان می جنگند و پس از آن با استفاده از كارگزاران خود تشكیل حكومت می دهند و جامعه اسلامی از هر جهت به بالاترین مراتب رشد و شكوفایی می رسد و بعد از پایان دوران زندگی حضرت، ایشان را به شهادت رسانیده و امام حسین ـ علیه السلام ـ رجعت می كنند.

فرآوری: آمنه اسفندیاری

بخش مهدویت تبیان    


منبع: سایت اندیشه قم

 

مطالب مرتبط:

نشانه های ظهور امام زمان (عج)

زنان هنگام ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین