وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
از شروع تاریخ بشری، جنگ اشتغال دائم انسان‌ها بوده و این سخنی کاملاً معقول است که در هیچ لحظه‌ از زمان، جهان هیچگاه به صورت یکپارچه در صلح به سر نبرده است. همه جنگ‌ها تاریخ را تغییر می‌دهند و این مجموعه که برگزیده 25 نبرد رخ داده از سدة پنجم پیش از میلاد ت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند


از شروع تاریخ بشری، جنگ اشتغال دائم انسان‌ها بوده و این سخنی کاملاً معقول است که در هیچ لحظه‌ از زمان، جهان هیچگاه به صورت یکپارچه در صلح به سر نبرده است. همه جنگ‌ها تاریخ را تغییر می‌دهند و این مجموعه که برگزیده 25 نبرد رخ داده از سدة پنجم پیش از میلاد تا زمان حاضر را در بردارد، گویای این حقیقت است.

جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند

کتاب «جنگ هایی که دنیا را تغییر دادند» نوشته چارلز مسنجر با ترجمه منوچهر پزشک در 312 صفحه و با قیمت 18هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس منتشر شده است.

«جنگ بزرگ پلوپونزی، پیروزی‌های اسکندر، جنگ داخلی روم، مبارزه شارل مارتل با مورها، جنگ صلیبی هفتم، سرنگونی مغول در چین به دست دولت مینگ، قسطنطنیه، فتح مکزیک به دست اسپانیا، فتح هندوستان به دست بابر، جنگ‌های داخلی ژاپن، جنگ سی‌ساله، جنگ هفت‌ساله، جنگ استقلال آمریکا، انقلاب و نبردهای ناپلئون، مبارزه آزادیخوانه بولیوار و سان مارتین، جنگ داخلی آمریکا، جنگ فرانسه - پروس، جنگ روسیه - ژاپن، جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم، جنگ داخلی چین، جنگ سرد، ویتنام، جنگ شش‌روزه و جنگ با تروریسم» از جمله بخش‌های مختلف این کتاب است.

ناشر در شرح کتاب آورده است: «از شروع تاریخ بشری، جنگ اشتغال دائم انسان‌ها بوده و این سخنی کاملاً معقول است که در هیچ لحظه‌ از زمان، جهان هیچگاه به صورت یکپارچه در صلح به سر نبرده است. همه جنگ‌ها تاریخ را تغییر می‌دهند و این مجموعه که برگزیده 25 نبرد رخ داده از سدة پنجم پیش از میلاد تا زمان حاضر را در بردارد، گویای این حقیقت است. نخستین نبرد این کتاب یعنی جنگ بزرگ پلوپونزی از این جهت اهمیت دارد که سقوط آتن مقتدرترین دولتشهر یونان باستان را رقم زد. پیروزی‌های اسکندر مقدونی امپراتوری کوتاه مدتی ایجاد کرد، اما آن پیروزی‌ها برای این مهم شمرده می‌شوند که اروپایی‌ها برای نخستین بار بر آسیا دست یافتند. نبرد نهایی جهان باستان جنگی داخلی است که جمهوری روم را به امپراتوری تبدیل کرد. پدیده بزرگ روزگاری که اروپا در سده‌های تاریک خود فرو می‌رفت، ظهور رویاگونه دین اسلام در خاورمیانه بود، در مدت زمانی کوتاه، اسلام شمال آفریقا را در نوردیده، در اسپانیا نفوذ کرده و با گذشتن از کوههای پیرنه به سوی فرانسه گام برمی‌داشت. ایستادگی شارل مارتل در برابر مغربی‌های مسلمان سرحد نهایی اسلام و اروپا را مشخص می‌کند، هرچند مسیحیت بار دیگر در سده‌های میانه با اسلام رودررو شد. جنگ‌های صلیبی تاثیری بزرگ بر تاریخ اروپای سده یازدهم تا چهاردهم میلادی گذاشت. کتاب«جنگ‌هایی که دنیا را تغییردادند» جنگ‌های مهم دیگری از جمله مبارزه بولیوار، جنگ داخلی آمریکا، جنگ جهانی اول و دوم، جنگ داخلی چین و... را مورد برسی قرار داده است.»

نویسنده کتاب که یک افسر بازنشسته ارتش انگلستان است در این اثر تلاش کرده تا نگاهی همه‌جانبه به جنگ‌هایی که در طول تاریخ در سراسر دنیا اتفاق افتاده بیندازد و آن‌ها را معرفی کند اما درباره معیاری که برای انتخاب این جنگ‌ها داشته، مطلبی عنوان نکرده است.

نویسنده کتاب که یک افسر بازنشسته ارتش انگلستان است در این اثر تلاش کرده تا نگاهی همه‌جانبه به جنگ‌هایی که در طول تاریخ در سراسر دنیا اتفاق افتاده بیندازد و آن‌ها را معرفی کند اما درباره معیاری که برای انتخاب این جنگ‌ها داشته، مطلبی عنوان نکرده است. «مسنجر» با اشاره به ظهور اسلام در روزگاری که اروپا در سده‌های تاریک خود بود، می‌نویسد: «در مدت زمانی کوتاه، اسلام شمال آفریقا را درنوردیده، در اسپانیا نفوذ کرده با گذشتن از کوه‌های پیرنه به سوی فرانسه گام برمی‌داشت. ایستادگی شارل مارتل در برابر مغربیان مسلمان سر حد نهایی اسلام و اروپا را مشخص می‌کند، هر چند مسیحیت بار دیگر در سده‌های میانه با اسلام رویارو شد. جنگ‌های صلیبی تاثیری بزرگ بر تاریخ سده یازدهم تا چهاردهم میلادی گذاشت.»

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

سال 1758 م شاهد آن بود که فردریک در آغاز حالت تهاجمی به خود گرفت. او در مقابل اتریشی‌ها به موراوی حمله برد و اولموتْس را محاصره کرد، اما با حمله دیگری از جانب روس‌ها ناچار به قطع محاصره شد. خوشبختانه از زمانی که دوک برونسویک فرانسوی‌ها را به آن سوی راین عقب رانده بود، دیگر فعلا خطر آن‌ها فردریک را تهدید نمی‌کرد. فردریک در بیست و پنجم اوت به روس‌ها در تسورندورف واقع در شرق اودر حمله و تقریبا نابودشان کرد. جنگ سپس، برای رویارویی با اتریشی‌ها، به ساکسونی برگشت. اما آنان موفق شدند در نیمه اکتبر با محاصره ارتش فردریک در شب، در هوخکیرش، او را غافلگیر کنند؛ گرچه فردریک محاصره را شکست. اتریشی‌ها سپس درسدن را محاصره کردند، اما با نزدیک شدن فردریک با یک ارتش تازه‌نفس، بازپس نشستند. در جای دیگر، انگلیس سرانجام موفق شد بندر لوئیسبرگ در کانادا را پس بگیرد، اما در فتح بندر تایکاندروگا و پیشروی به سوی پایتخت فرانسوی کبک شکست خورد. در هند، پیشروی اصلی در دریا، در جریان دو درگیری بین ناوگروه‌های انگلیسی و فرانسوی در خلیج بنگال رخ داد، فرانسوی‌ها شکست خوردند و انگلیسی‌ها را در سروری دریاها تنها گذاشتند.

 

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین