سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ساندس به خاطره ها پیوست، گلدن گلوب به پایان رسید و اسکار جایزه ها را بین مدعیان تقسیم کرد. اکنون با پایان فصل جشنواره های سینمایی آمریکایی، در بهار 2014 چشم همه علاقه مندان سینما به فرانسه دوخته شده است. فرانسه 14 ماه مه (24 اردیبهشت) دوره جدید جشنواره فی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازگشت غول های سینما به عرصه رقابت

14 فیلمی که باید در «کن 2014» دیده شوند


ساندس به خاطره ها پیوست، گلدن گلوب به پایان رسید و اسکار جایزه ها را بین مدعیان تقسیم کرد. اکنون با پایان فصل جشنواره های سینمایی آمریکایی، در بهار 2014 چشم همه علاقه مندان سینما به فرانسه دوخته شده است. فرانسه 14 ماه مه (24 اردیبهشت) دوره جدید جشنواره فیلم کن را آغاز خواهد کرد.

بازگشت غول های سینما به عرصه رقابت

اینجا نگاهی گذرا داریم به فیلم هایی که تصور می شود در کن که 12 روز به طول می انجامد، بیش از سایر فیلم ها مورد توجه قرار گیرند و باید دیده شوند.

دور از اجتماع خشمگین

توماس وینتربرگ کارگردان دانمارکی این بار به سراغ وسکس در قرن نوزدهم رفته و دست به اقتباس از داستان کلاسیک توماس هاردی زده است. اثری که سال 1967 نیز جان شلزینگر فیلمی به یاد ماندنی از روی آن ساخت. نسخه ای که وینتربرگ عرضه کرده است، با کری مولیگان در قالب دختری لجباز و یکدنده آغاز می شود. او سه خواستگار سمج دارد که نقش آنها را مایکل شین، تام استوریج و ماتیاس شونارتز بازی می کنند. هر کدام از آنها که شخصیت بسیار متفاوتی نسبت به دیگری دارند، به شیوه خود برای جلب نظر دختر تلاش می کنند. اولین حضور وینتربرگ در کن به سال گذشته بر می گردد. زمانی که او فیلم شکار را در این جشنواره به نمایش در آورد.

دو روز، یک شب

گویی جشنواره کن هرگز نمی تواند به برادران داردن عادت کند. آنها تاکنون دو بار جایزه نخل طلایی کن را در بخش های بهترین فیلمنامه و جایزه هیات منصفه دریافت کرده اند. داردن ها امسال نیز مثل همیشه فیلمبرداری اثر خود را در شهر کوچک داردنس، از شهرهای کوچک بلژیک انجام داده اند. جایی که آن را خانه خود می دانند. «دو روز، یک شب» درخشان تر از فیلم های معمول برادران داردن است. در این فیلم ماریون کوتیلارد نقش زنی را بازی می کند که در آستانه از دست دادن شغل خود است. به نظر می رسد این فیلم بتواند در بخش مسابقه کن حضور داشته باشد.

جادو در نور مهتاب

وودی آلن قهرمان جشنواره کن است. مردی که همچنان در گیر و دار اتهام های مختلف از سوی دختر خوانده خود است. هر چند به طور معمول فیلم های وودی آلن در جشنواره کن به جایی نمی رسند، اما این نگاه امسال با توجه به «یاسمین غمگین» تغییر کرده است. ضمن آنکه به نظر می رسد کن از اینکه بتواند تغییری در وضعیت موجود ایجاد کند، خوشحال می شود.

چطور یک هیولا را بگیریم؟

رایان گاسلینگ پیش از این با فیلم های «راندن» و «تنها خدا می بخشد» به کن رفته است. او امسال نیز قصد دارد با فیلم «چگونه یک هیولا را بگیریم» در کن موفق باشد. فیلم جدید «گاسلینگ» یک فانتزی رنگ و رو رفته در مورد سفر یک مادر و پسر به آتلانتیس کابوس آسا است. اما لطفاً به خاطر بسپارید که گاسلینگ در طول فیلم خود اصلاً نشان نمی دهد که چگونه می توان هیولا گرفت. اما در عوض نباید این نکته را نیز از نظر دور داشت که این اولین فیلم گاسلینگ است که خود آن را هم نوشته و هم کارگردانی کرده است. آیا این فیلم خواهد توانست باد موافق کن را به سوی خود جلب کند؟

نقشه برای ستارگان

به نظر می رسد رابرت پتنسون و دیوید کروننبرگ که دو سال پیش در «شهر زیرزمینی» همکاری داشتند، قصد دارند به یک زوج هنری جدید تبدیل شوند. متن داستان این فیلم را بروس واگنر نوشته است. فیلم درباره خودخواهی های ستارگان مشهور است و نشان می دهد چگونه باعث تباهی یک زن می شوند. علاوه بر پتنسون، جولین مور، جان کیوزاک و میا واسیکونسکا نیز در این فیلم ایفای نقش کرده اند.

تالار جیمی

یقیناً جشنواره فیلم کن  امسال شانس اکران آخرین فیلم کن لوچ در قالب یک فیلمساز مستند که قصد بازنشستگی دارد، را از دست نمی دهد. فیلم جدید کن لوچ درباره کمونیستی ایرلندی است که پس از یک تبعید ده ساله، بخشیده می شود و به خانه اش باز می گردد و یک تالار راه می اندازد. فیلم حاصل همکاری کن لوچ و پل ساورتی نویسنده است. این چهاردهمین فیلمی است که این دو در کنار هم می سازند. به هر حال کسب یک نخل طلای دیگر می تواند نتیجه ای جالب از ادامه همکاری های این دو در کنار هم باشد.

ابرهای سیس ماریا

فیلم جدید اولیویه آسایاس مخلوطی از «پرسونای» «برگمن» و «همه چیز درباره ایو» است. ژولیت بینوش در این فیلم نقش ماریا اندرز را دارد؛ بازیگری که در حال به کنار رانده شدن است و مشکلاتش زمانی شروع می شود که یک مدل جوان به جای او شروع به نقش آفرینی می کند و نقش هایی را که متعلق به او بوده، بازسازی می کند. کریستین استوارت هم نقش زنی را دارد که از ماریا حمایت می کند. آسایاس در سال های اخیر در جشنواره های سینمایی زیادی حضور داشته است.

مرد پرنده

الخاندرو گونزالس ایناریتو سال 2001 به یک بازیگر خوب آمریکای لاتینی کمک کرد تا در جهان به شهرت برسد. دومین باری که این دو با هم به کن رفتند، سال 2010 با فیلم «Biutiful» بود. امسال نیز این دو با «مرد پرنده» به کن می روند.

«مرد پرنده» با بازی خاویر باردم فیلمی به زبان انگلیسی است که از شهرت و عواقب آن می گوید. مایکل کیتون نیز در این فیلم در قالب بازیگری میانسال ایفای نقش کرده است. او بازیگری است که سابقه ای افتخارآمیز دارد. در این فیلم ادوارد نورتون، اما استور و نائومی واتس نیز حضور دارند.

گویی جشنواره کن هرگز نمی تواند به برادران داردن عادت کند. آنها تاکنون دو بار جایزه نخل طلایی کن را در بخش های بهترین فیلمنامه و جایزه هیات منصفه دریافت کرده اند. داردن ها امسال نیز مثل همیشه فیلمبرداری اثر خود را در شهر کوچک داردنس، از شهرهای کوچک بلژیک انجام داده اند.

سه قلب

جشنواره کن همیشه علاقه داشته است در کنار فیلم های خوب بین المللی، تعدادی از فیلم های محصول فرانسه را نیز به مخاطبان خود معرفی کند. امسال «سه قلب» یکی از این فیلم ها است. در این فیلم شارلوت گینزبورگ و کاترین دفوو در کنار هم بازی می کنند. داستان فیلم درباره دو بازیگر است که با هم خواهر هستند و تحت تمرینات و آموزش های مادر خود (دنوو) به جایگاه فعلی شان رسیده اند.

Knight of Cups

ترنس مالیک که چندین دهه است در عرصه فیلمسازی سروری می کند، کاملاً در مسیر وودی آلن قرار گرفته است. همان طور که از او انتظار می رود، فیلم جدیدش درباره مردی است که در بحران روابط خود با دیگران قرار می گیرد. نقش این مرد را کریستین بال بازی می کند و دیگر بازیگران فیلم نیز عبارتند از ناتالی پورتمن، کیت بلانشت و ایموژن بوتس خیلی از سینماروها امیدوارند این فیلم بیشتر شبیه «درخت زندگی» باشد تا «به سوی شگفتی». اما با توجه به ویژگی مایک در لحظه آخری بودن، احتمال دارد این فیلم به جشنواره کن نرسد.

خواب زمستانی

هر فیلمی که نوری بیلگه جیلان کارگردان مولف ترکیه ای از سال 2002 به این سو ساخته ، در رقابت های جشنواره فیلم کن موفق بوده است و توانسته جوایزی را نصیب خود سازد. به نظر می رسد او این بار هم در این جشنواره موفق باشد. فیلم که از کشته شدن یک نفر در آناتولی سخن می گوید در واقع درباره انسانیت است. جیلان کار ساخت این فیلم را بسیار محرمانه انجام داده و به نظر می رسد تا زمان اکران فیلم در جشنواره کن کسی چیز زیادی درباره آن بداند.

کبوتری روی شاخه نشست و به فلسفه وجود اندیشید

روی اندرسون سوئدی کارگردان عجیبی است. او سال 2000 برای فیلم «آواز از طبقه دوم» جایزه هیات داوران جشنواره کن را برد. «کبوتر» دومین فیلم بلند داستانی او از آن زمان تا کنون محسوب می شود. دیگر فیلمی که او در خلال این مدت ساخته است، «تو، زندگی» بوده است که سال 2007 عرضه شد. آن گونه که از وب سایت خود روی اندرسون بر می آید، «کبوتر» آخرین بخش از سه گانه او از سال 2000 به این سو است. انتظار می رود فیلم جدید او افسرده تر از فیلم قبلی و تابلویی پر از پوچی و چیزهای عجیب و غریب باشد.

گورستان پادشاهان

آپیچاتپونگ ویراستاکول، کارگردان تایلندی یکبار دیگر با فیلمی خوب به جشنواره کن باز می گردد. آخرین باری که او به این جشنواره آمده بود، سال 2010 بود. یعنی زمانی که او به خاطر فیلم «عمو بونمی که می تواند زندگی گذشته اش را به یاد آورد» نخل طلای کن را برد. به نظر می رسد «گورستان پادشاهان» نیز به همان اسرارآمیزی و سورئالیستی فیلم قبلی اش باشد. آن گونه که گفته می شود، فیلم درباره گروهی از سربازان است که مغلوب بیماری خواب در روستایی کوچک می شوند. هالیوود ریپورتر این فیلم را مخلوطی از رویاهای عجیب، اشباح یک موجود عجیب در رودخانه ای و داستانی عاشقانه توصیف کرده است.

شیطان

به نظر می رسد سیندرلا برای حفظ کفش راحتی اش شانس بیشتری نسبت به فیلم «شیطان» برای حضور در رقابت جشنواره کن داشته باشد. اما به هر حال سازمان دهندگان جشنواره علاقه زیادی به ایجاد فرصت برای فیلم های خارج از مسابقه دارند و در این مسیر تاکنون «دزدان دریایی کارائیب»، «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه کریستال» در این عرصه مجال حضور یافته اند. در فیلم «شیطان» که نسخه ای متفاوت از «زیبای خفته» کمپانی دیسنی محسوب می شود، آنجلینا جولی نقش خدمتکار شیطان را دارد. از آنجا که اکران سراسری این فیلم تاریخ 30 مه است، به احتمال بسیار اولین اکران عمومی فیلم در کن خواهد بود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع : روزنامه بانی فیلم / مهرناز منتظری

مطالب مرتبط:

سیر و سیاحت بدون نتیجه مدیران سینمایی در کن   

برادران داردن برای سومین نخل طلایی کن خیز برداشتند   

ارتباط ایرانی با کن    

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین