سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کتابخانه انگلیس به تازگی سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد یک ماه پیش از اعلام وعده معروف «بالفور»، لُرد بالفور پیشنهاد یک یهودی بانفوذ مقیم فرانسه جهت تأسیس دولتی یهودی در عربستان را رد می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاسیس دولت یهودی در عربستان


کتابخانه انگلیس به تازگی سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد یک ماه پیش از اعلام وعده معروف «بالفور»، لُرد بالفور پیشنهاد یک یهودی بانفوذ مقیم فرانسه جهت تأسیس دولتی یهودی در عربستان را رد می‌کند.


کتابخانه انگلیس به تازگی سندی را منتشر کرده که نشان می‌دهد، یک ماه پیش از اعلام وعده معروف «بالفور»، لرد بالفور پیشنهاد یک پزشک یهودی با نفوذ و ثروتمند مقیم فرانسه برای ارسال نیروی نظامی به عربستان سعودی جهت تاسیس دولتی یهودی در این کشور را رد کرد.

دولت یهودی در عربستان

براساس این سند، «فرانسیس پرتی»، سفیر انگلیس در پاریس در 12 سپتامبر 1917 نامه‌ای دریافت کرد که در آن «م. ل. روتچین»، پزشک یهودی – روسی مقیم پاریس از دولت انگلیس خواستار کمک جهت تاسیس دولتی یهودی شده است.

وی در این نامه از دولت انگلیس درخواست ارسال نیروهای نظامی جهت تصرف منطقه «احساء» شده بود که یک منطقه صحرایی در شرق عربستان سعودی است و ذکر کرده که هدف از این اقدام تاسیس دولتی یهودی در خلیج فارس است.

این نامه که به زبان فرانسوی نوشته شده، هفته گذشته از سوی کتابخانه انگلیس منتشر شد و در آن روتچین نوشته است، در صورت موافقت دولت انگلیس من متعهد می‌شوم که در بهار آینده قدرت نظامی یهودی متشکل از 120 هزار مرد قدرتمند جمع آوری کنم و این نیروها را به نیروهای انگلیسی ملحق خواهم کرد تا زمینه تصرف منطقه جدیدی که قرار است، دولت یهود در آن تشکیل شود، فراهم گردد. 

 به موجب این طرح قرار بود، پس از گرد آمدن 30 هزار نظامی در مرحله اول در بحرین حمله سریعی به منطقه احساء خواهد شد که در آن زمان تحت حاکمیت عثمانی بود.

وی با پیش بینی اینکه این حمله بدون تردید واکنش عثمانی را در پی دارد، متعهد شد که به محض واکنش عثمانی نیروهای یهودی تا تحقق پیروزی نهایی وارد عمل خواهند شد.

تنها یک ماه پس از طرح عجیب و غریب روتچین بالفور وعده معروف خود را در 2 نوامبر 1917 درباره تشکیل دولت قومی یهود در فلسطین را صادر کرد

مجله المصدر با انتشار این گزارش یادآور شده است: این طرح اگرچه هیچ‌گاه اجرایی نشد، چون پس از خروج منطقه احساء از حاکمیت عثمانی‌ها آن را به آل سعود تحویل داد، اما نقل شده که طرح روتچین به «جیمز بالفور»، وزیر خارجه وقت انگلیس ارائه شد، اما با آن موافقت نکرد.

این تنها طرحی نبود که برای تاسیس دولت یهودی از سوی بالفور رد شد که از جمله آنها رد طرح تاسیس دولت یهودی در اوگاندا و آرژانتین و روسیه و قبرس بود.

تنها یک ماه پس از طرح عجیب و غریب روتچین بالفور وعده معروف خود را در 2 نوامبر 1917 درباره تشکیل دولت قومی یهود در فلسطین را صادر کرد.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان

منبع : فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین