وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آگاهی از فوت و فن‌های دخل و خرج به کمک ما می‌آیند تا با استفاده از آن‌ها بتوانیم خرج و برج بهتری داشته باشیم و در آخر ماه، کفگیرمان به ته دیگ نخورد!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اقتصاد خانواده را مدیریت کنیم


آگاهی از فوت و فن‌های دخل و خرج به کمک ما می‌آیند تا با استفاده از آن‌ها بتوانیم خرج و برج بهتری داشته باشیم و در آخر ماه، کفگیرمان به ته دیگ نخورد!


راه‌‌های مشروع کسب درآمد برای طلبه

در این نوشتار راهکارهایی ارائه می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مخارج خانواده را مدیریت کنید.

به سر چشمه بروید!

شاید شنیده یا دیده باشید که بعضی افراد برای خریدهای خود به اصطلاح به سرچشمه می‌روند و از تولیدکنندگان محصول مورد نظر، خریدهای خود را انجام می‌دهند؛ آن‌ها در اصطلاح بازاری، «خرید عمده» می‌کنند. شما نیز به صورت عمده خرید کنید، زیرا بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان برای خریدهای عمده، ارزش‌گذاری‌های ویژه‌ای همچون تخفیف قائل می‌شوند، بهتر است از این امتیاز استفاده بهینه کنید و از مراکز عمده‌فروشی یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای، خریدهای عمده داشته باشید، این کار باعث می‌شود پول کمتری بابت خرید خود بپردازید.

خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای

به دو دلیل خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را به شما توصیه می‌کنیم؛ اول آن که این فروشگاه‌ها برای کالاهای خریداری شما تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرند که در سر جمع حسابتان، بسیار موثر خواهد بود و از سوی دیگر با خرید از این مراکز، دیگر لازم نیست به فروشگاه‌های متعدد و به صورت مکرر مراجعه کنید و به این ترتیب شما می‌توانید در وقت و هزینه حمل و نقل خود صرفه‌جویی کنید.

پس‌انداز پول، هر چند به میزان اندک هم، می‌تواند در فرصتی طولانی سرمایه خوبی برای روز مبادایی باشد که از آن مفری نیست

از تعاونی‌ها خرید کنید

یکی دیگر از بهترین مراکز خرید، تعاونی‌های دولتی است. تعاونی‌ها جنسشان جور است و اجناسشان را با یارانه به دست کارکنان دولتی می‌رسانند، به همین دلیل تخفیف‌های خوبی می‌دهند، اما بسیاری از مردم، با این طرز تفکر که اجناس این مراکز، قدیمی و بی‌کیفیت است، چندان تمایلی به خرید از آن‌ها ندارند، اما ما توصیه می‌کنیم در درجه اول، این اندیشه غلط خود را اصلاح کنید و دوم آن که تعاونی‌هایی را که به سازمان‌های پولدار وابسته است برای خرید انتخاب کنید که اجناس بهتری برای کارکنان خود فراهم می‌آورند.

خرید اینترنتی داشته باشید

درست است خرید از فروشگاه‌های اینترنتی در ایران جا نیفتاده است و این فروشگاه‌ها تأمین‌کننده تمام نیازهای خانواده‌ها نیست، اما خرید از این فروشگاه‌ها، همیشه هم خالی از لطف نیست. شما با خرید اینترنتی برخی از اجناس که قیمت روی آن‌ها حک شده است، نه‌تنها پول اضافی نمی‌پردازید بلکه می‌توانید از هزینه‌های حمل و نقل خود نیز بکاهید و از تخفیف‌های قابل توجهی که برخی از این فروشگاه‌های اینترنتی به مشتریان خود می‌دهند نیز بهره‌مند شوید.

به دو دلیل خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را به شما توصیه می‌کنیم؛ اول آن که این فروشگاه‌ها برای کالاهای خریداری شما تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرند که در سر جمع حسابتان، بسیار موثر خواهد بود و از سوی دیگر با خرید از این مراکز، دیگر لازم نیست به فروشگاه‌های متعدد و به صورت مکرر مراجعه کنید.

به حراجی‌ها هم سری بزنید

شما گاهی مجبورید برای خرید برخی اجناس به خصوص پوشاک در فصل خود، قیمت‌های هنگفت و حتی ناعادلانه‌ای پرداخت کنید؛ اما پرسش اساسی اینجاست که آیا چنین خریدهایی الزامی است؟ یا این که چرا می‌خواهید برای خرید اجناس مورد علاقه‌تان، پول اضافی یا مازاد بر ارزش آن بپردازید؟ عقل سلیم حکم می‌کند چنین عمل نکنید و مدبرانه وارد عمل شوید.

بهتر است اندکی صبر کنید و اجازه دهید بازار از تب و تاب خرید و فروش‌های فصلی بیفتد و به روال عادی یا در جهت تهیه تدارک مایحتاج فصل بعدی حرکت کند، آن وقت است که بازار حراجی‌ها داغ می‌شود و قیمت‌ها نزول پیدا می‌کند و واقعی‌تر می‌شود و این زمان، فرصت مغتنمی برای خرید شماست. مثلاً، شما می‌توانید چکمه خود را انتهای زمستان یا لباس‌های تابستانی خود را اوایل پاییز خریداری کنید.

اگرچه ممکن است برخی افراد، این پیشنهاد را به دلیل عقب افتادن از مد نپذیرند و قبول نکنند. ما به آنان توصیه می‌کنیم اندکی حس جستجوگرانه خود را فعال کنند و دور و برشان را خوب نگاه کنند و به دنبال حراجی‌ها باشند و از فروشگاه‌هایی که در فصل مد هم حراج‌های خوبی دارند باخبر شده و دیدن کنند.

پس انداز کردن

هزینه‌های غیر ضروری را کاهش دهید

در شرایط سخت اقتصادی، بهتر است سهم هزینه‌های غیرضروری را که بیشتر از گروه خدمات هستند از هزینه‌های اصلی بکاهید. مثلاً، کمتر سفارش غذا دهید یا به رستوران بروید، به جای این کار، با اندکی زحمت، مواد لازم برای تهیه یک غذای خانگی مثل ساندویچ خانگی را فراهم کنید و در خانه، غذای خود را آماده کنید یا ماشینتان را به جای بردن به کارواش، خودتان تمیز کنید. با حذف هزینه‌های غیرضروری این چنینی، نه‌تنها صرفه‌جویی کرده‌اید بلکه پول زیادی را نیز بابت آن‌ها نپرداخته‌اید.

از کالاهای جایگزین استفاده کنید

در گرانی مقطعی برخی از کالاها، می‌توان از کالاهای جایگزین آن‌ها برای رفع برخی از نیازها استفاده کرد، مثلاً در گرانی گوجه‌فرنگی، می‌توانید از رب گوجه‌فرنگی استفاده کنید. این روش را می‌توانید در مورد کالاهایی که گرانی مقطعی هم ندارند به کار گیرید، مثلاً صابون‌ها را به جای مایع‌های گران‌قیمت، مصرف کنید.

پس‌انداز کنید

بی‌گمان در پاسخ به این پیشنهاد، از خرج زیاد می‌نالید و خواهید گفت با این خرج و مخارج، چه پولی برای پس انداز باقی می‌ماند؟ حق با شماست، اما پس‌انداز پول، هر چند به میزان اندک هم، می‌تواند در فرصتی طولانی سرمایه خوبی برای روز مبادایی باشد که از آن مفری نیست و این همان نکته مهمی است که در بطن توصیه ما نهفته است. کنار گذاشتن روزی هزار تومان، باعث می‌شود ماهانه 30 هزار تومان و سالانه 365 هزار تومان پس‌انداز داشته باشید که این رقم ناچیز و جزئی، در مواقع ضرورت به کمکتان می‌آید.

جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: esra_66

برگرفته از گروه: اقتصاد

 

مطالب مرتبط:

چگونه بیشتر پس انداز کنیم؟

مهم‌ترین قوانین پولدار شدن

رهنمودهای پس‌انداز کردن

نکات مفید برای مدیریت هزینه های زندگی

می‌خواهید کودکتان اهل پس انداز باشد؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین