سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استفاده از نخ دندان همراه با مسواک زدن می‌تواند از ایجاد مشکلات عمده بهداشت و درمان جلوگیری کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا باید به صورت مرتب از نخ دندان استفاده کنیم؟


استفاده از نخ دندان همراه با مسواک زدن می‌تواند از ایجاد مشکلات عمده بهداشت و درمان جلوگیری کند.


استفاده از نخ دندان

هر گاه دندان‌پزشک از شما در مورد عادات استفاده از نخ دندان سوال کند، ممکن است که پاسخ مثبت بدهید؛ حتی اگر از آن استفاده نکنید و یا به صورت نامنظم استفاده کنید. البته پس از آنکه مطب دندان پزشک را ترک می‌کنید و در مورد فواید نخ دندان آگاه‏تر می‌شوید، سعی می‌کنید به صورت مرتب از نخ دندان استفاده کنید. این تغییر مثبت در شما چند روزی دوام نمی‌آورد و دوباره مانند سابق از نخ دندان به صورت نامرتب استفاده می‌کنید، و یا شاید تنها زمانی که احساس می‌کنید چیزی بین دندان‌هایتان گیر کرده…

باید بگوییم که شما تنها نیستید. بسیاری از افراد، استفاده از نخ دندان را برای سلامتی خود در اولویت قرار نمی‌دهند. بعضی فکر می‌کنند مسواک زدن دندان‌ها کافی است و متأسفانه بعضی حتی مسواک هم نمی‌زنند. حقیقت این است که استفاده از نخ دندان همراه با مسواک زدن می‌تواند از ایجاد مشکلات عمده بهداشت و درمان جلوگیری کند.

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید، لایه نازکی از باکتری، به نام پلاک روی دندان‌های شما وجود دارد. برای کسانی که می‌گویند وقتی غذا بین دندان‌هایمان گیر نکرده نیازی به استفاده از نخ دندان نیست، باید بگوییم که این فقط غذا نیست، آن‌ها باکتری‌هایی در دهان شما هستند که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند. در صورتی که باکتری‌های ایجاد شده حذف نشوند، باعث ایجاد جرم سخت می‌شوند.

برای کسانی که می‌گویند وقتی غذا بین دندان‌هایمان گیر نکرده، پس نیازی به استفاده از نخ دندان نیست، باید بگوییم که موضوع فقط غذا نیست، باکتری‌هایی در دهان شما هستند که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند.

هنگامی که پلاک و جرم زیر لثه‌ها بمانند، آن‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های لثه مانند التهاب لثه شوند. اگر التهاب لثه درمان نشود، می‌تواند به بیماری پریودنتال که یک بیماری استخوان است و علت شماره یک از دست دادن دندان‌ها است، منجر شود. نخ دندان می‌تواند باکتری‌ها را حذف و از دندان‌ها در مقابله با بیماری افتادن آن‌ها محافظت کند.

بسیاری از مطالعات، ارتباط بین بیماری لثه و شرایط حاد پزشکی را نشان داده‌اند. ابتلا به بیماری لثه، خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و تولد نوزادان با وزن کم را افزایش می‌دهد.

اگر چه استفاده از نخ دندان برای سلامتی بدن مهم است، اما شاید بیان این نکته خارج از موضوع نباشد که با استفاده از نخ دندان، شما می‌توانید در هزینه‌های بالایی که با خراب شدن دندان‌ها و یا بیماری‌های لثه می‌تواند برایتان پیش آید، صرفه جویی کنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ساقی رضوان

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت

 

مطالب مرتبط:

روش درست استفاده از نخ دندان

راز دندان‌های سفید و شفاف

زمان هایی که نباید مسواک بزنیم

نکاتی که دندان‌پزشکان نمی‌گویند!

عادت‌های روزانه، دشمن دندان‌ها 

پنج خطا در هنگام مسواک زدن

امان ار درد دندان!

دندان‌هایمان را برق بیندازیم!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین