تبیان، دستیار زندگی
پایه¬گذاری کردن یک رابطه خوب آغاز راه است و می¬بایست برای حفظ آن تلاشی مستمر صورت گیرد. نزدیکی و صمیمیت فرایندی به طول زندگی است که حفظ آن نیاز به توجه منظم و مداوم دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صمیمی باش و صمیمی بمان


پایه‌گذاری کردن یک رابطه خوب آغاز راه است و می‌بایست برای حفظ آن تلاشی مستمر صورت گیرد. نزدیکی و صمیمیت فرایندی به طول زندگی است که حفظ آن نیاز به توجه منظم و مداوم دارد.

زن و مرد

کسی نیست که خواهان یک رابطه خوب و صمیمانه در زندگی مشترک خود نباشد. با این وجود همه زوج‌ها در برقراری چنین رابطه‌ای موفق نیستند. در ادامه برخی از راهکارهای ایجاد و تقویت صمیمیت در روابط زوجین را بیان خواهیم کرد.

**برای داشتن زندگی مشترک گرم و صمیمی، انتخاب صحیح و عاقلانه همسر اساس کار است. در این مرحله توجه به شخصیت، ارزشها، صداقت، طرز تفکر طرف مقابل درباره روابط و آگاهی از کیفیت و کمیت روابط او با دیگران می‌تواند کمک کننده باشد.

**پایه‌گذاری کردن یک رابطه خوب آغاز راه است و می‌بایست برای حفظ آن تلاشی مستمر صورت گیرد. نزدیکی و صمیمیت فرایندی به طول زندگی است که حفظ آن نیاز به توجه منظم و مداوم دارد.

**برای حفظ رابطه صمیمانه با همسر صرفِ داشتنِ رابطه جنسیِ خوب کفایت نمی‌کند. برای صمیمی بودن و صمیمی ماندن باید مۆلفه‌های مهمی مانند صداقت، شفافیت و خودافشاگری را نیز مورد توجه قرار داد.

**برای صمیمی بودن و صمیمی ماندن سعی کنید شناخت کافی از نیازهای خود پیدا کنید و به طور شفاف آنها را با همسرتان در میان بگذارید. به خاطر داشته باشید رابطه، ظریف‌تر از آن است که زیر بار "بازی گمانه‌زنی و ذهن‌خوانی" دوام بیاورد. اینکه نیازهای خود را بیان نکنید و انتظار داشته باشید همسرتان خودش آن را حدس بزند، فقط به ناامیدی، خشم و بیشتر شدن فاصله‌ها منجر می‌شود.

**انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. قرار نیست همسر سوپرمن زندگی شما باشد و همه توقعات شما را برآورده کند. روابط در زندگی مشترک فراز و فرودهای خودش را دارد و مداوماً یک مسیر رو به بالا را طی نمی‌کند.

**به یکدیگر احترام بگذارید. احترام، احترام می‌آورد. وقتی که در خلوت و جلوت احترام همسرتان را نگاه می‌دارید تا حد زیادی می‌توانید مطمئن باشید که او نیز با شما همین طور رفتار خواهد کرد. به راستی چه چیز مانند احترام متقابل، صمیمیت بین زوجین را حفظ می‌کند و آن را تعالی می‌بخشد؟

**به خودتان هم احترام بگذارید. عزت نفس‌تان را حفظ کنید و آن را ارتقا ببخشید. وقتی خودتان را دوست بدارید، دوست داشتن شما برای همسرتان آسانتر می‌شود.

آرزوهای خوب و منطقی مشترکتان را در گذر روزگار فراموش نکنید. گهگاه ساعتی را برای مرور کردن رۆیاهایتان اختصاص دهید و ببینید آیا آرزوهای مشترک شما هنوز در یک مسیر قرار دارند؟

** خود و همسرتان را به مثابه یک تیم ببینید. این یعنی شما دو انسان با برخی رویکردها، توانمندیها و نیازهای متفاوت و در بعضی موارد نیز مشابه هستید که اهداف مشترکی دارید و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنید. همین مقدار اشتراکات برای تبدیل کردن شما و همسرتان به یک تیم کافی است. برای موفقیت تیم‌تان تلاش کنید.

** شیوه‌های صحیح گفتگو کردن را یاد بگیرید و از آن به عنوان تنها راه حل مسائلتان بهره بگیرید. بگذارید در فضای ارتباط شما با همسرتان گفتگو حاکم شود.

** شیوه‌های مدیریت تفاوتها را بیاموزید. این کلید مهمی در موفقیت رابطه با همسر است. یادتان باشد شما و همسرتان در عین یک تیم بودن دو انسان متفاوت هستید. مبادا این تفاوتهای طبیعی، رابطه شما را خدشه‌دار کند. لجبازی کردن یا اجتناب از روبه‌رو شدن با تفاوتهای یکدیگر به معنای مدیریت آنها نیست.

**اگررفتاری را در همسرتان درک نمی‌کنید یا آن را نمی‌پسندید درباره آن از او سۆال کنید. بپرسید چرا آن کار را انجام می‌دهد. به جای فرض کردن و حدس زدن حرف بزنید. نرم و مثبت صحبت کنید تا همسرتان احساس نکند که می‌خواهید از او عیبجویی کنید.

**به دغدغه‌ها و شکایتهای همسرتان بدون قضاوت گوش کنید. خوب گوش‌کردن، مهارت مهم و چاره‌سازی است. بسیاری از اوقات، داشتنِ فقط یک نفر که به حرفهای ما گوش کند تمام چیزی است که به آن نیاز داریم. به علاوه این کار در گشوده شدن درهای اعتماد و همدلی بین زوجین تأثیر بسزایی دارد. سعی کنید نگرانیها و دغدغه‌های همسرتان را از دریچه نگاه او مورد پایش قرار دهید.

عشق

**وقتی مشکلی به وجود می‌آید برای حل آن اقدام کنید و آن را به فرصتی دیگر که معلوم نیست آیا فرابرسد یا نرسد معوق نکنید. اجازه ندهید رنجشها طولانی شوند. آنها را با همسرتان در میان بگذارید. در این موارد مراقب باشید وسوسه‌ی محکوم کردن همسرتان، فضای آرام و مثبت گفتگوی شما را به هم نریزد.

**آرزوهای خوب و منطقی مشترکتان را در گذر روزگار فراموش نکنید. گهگاه ساعتی را برای مرور کردن رۆیاهایتان اختصاص دهید و ببینید آیا آرزوهای مشترک شما هنوز در یک مسیر قرار دارند؟

** شوق زندگی کردن را در خودتان تقویت کنید. مراقب سلامتی‌تان باشید. ورزش کنید. کارهای تازه یاد بگیرید هر چند کوچک باشند. شور زندگی را به رابطه با همسرتان وارد کنید. هر قدر شور و شوق زندگی در شما بیشتر باشد و هر قدر بتوانید آن را بهتر به زندگی مشترکتان تزریق کنید رابطه شما غنی‌تر خواهد شد.

**در زمان سختی، بیماری و تنگدستی همدیگر را یاری کنید. متعهد ماندن به یکدیگر در دوران سختی قدرت شگفت‌انگیزی در تقویت صمیمیت بین زوجین دارد.

** فرصتهایی را برای تفریحات مشترک در نظر بگیرید.

**در کارها با هم مشارکت داشته باشید. مسۆلیتها را تقسیم کنید و با اشتیاق و تعهد مسۆلیت‌هایتان را انجام دهید.

** هر کسی ممکن است اشتباه کند. عذرخواهی کردن را فراموش نکنید. متقابلاً عذرخواهی همسرتان را بپذیرید.

** دلبسته بودن به یکدیگر خوب است اما وابستگی کامل به همسر برای همه امور، آفت صمیمیت است. از آن اجتناب کنید.

** هرگز با خشم به رختخواب نروید و به هیچ دلیلی محل خوابتان را از هم جدا نکنید.

زندگی دریای بیکران و زیبایی است که بدون تلاطم معنایی ندارد. جزر و مد دریا را نمی‌توان متوقف کرد اما با کشتی علم و آگاهی می‌توان سخت‌ترین طوفانها را به سلامت پشت سر گذاشت.

راحله فلاح

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

زن مدیر، سلطان قلب مرد!

آتش‌بسی برای همیشه!

نجات ازدواج در هشت گام

بحث دلچسب و دعواساز پول

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.