سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر از راه و رسم گفتگوهای دوران نامزدی بی‌خبر باشید، هر چه می‌گویید نامزدتان از یک گوش می‌شنود و از گوش دیگر بیرون می‌کند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در گفتگوی دوران نامزدی چگونه باشیم؟

مدیریت دوران نامزدی را یاد بگیریم


اگر از راه و رسم گفتگوهای دوران نامزدی بی‌خبر باشید، هر چه می‌گویید نامزدتان از یک گوش می‌شنود و از گوش دیگر بیرون می‌کند!


دوران نامزدی

اختلاف نظر در دوران آشنایی و نامزدی، خیلی طبیعی است. شما دو آدم از دو جایگاه مختلف هستید که باید آنقدر با هم صحبت کنید و به تفاهم برسید تا بتوانید دو تکه جور یک پازل شوید. اما چطور باید یک گفتگوی صحیح در نامزدی داشت؟ چطور می‌توان جنگ و دعواهای گفتگوی دوران نامزدی را درست مدیریت کرد؟

اگر از راه و رسم گفتگوهای دوران نامزدی بی‌خبر باشید، هر چه می‌گویید نامزدتان از یک گوش می‌شنود و از گوش دیگر بیرون می‌کند. این مطلب را بخوانید و با کمک این راه‌ها، آموزش مدیریت دوران نامزدی را یاد بگیرید و به گفتگویی درست و موثر برسید تا دوران نامزدی موفقی داشته باشید.

در گفتگوی دوران نامزدی، یکی باشید

وقتی درباره زندگی مشترک صحبت می‌کنید، سعی کنید واقعاً به آن نگاه مشترک داشته باشید. شما قرار نیست بعد از ازدواج، همچنان حافظ منافع خانواده پدریتان باشید. با حفظ احترام به بزرگ‌ترها، خط مشی زندگی دو نفره‏تان را تعیین کنید؛ و البته همان طور که از همسرتان توقع دارید بیش از آرزوها و خرده فرمایشات خانواده‌اش، به خواسته‏های شما توجه کند، خودتان هم به منافع زندگی جدیدی که می‌سازید توجه کنید. به این ترتیب می‌توانید با همسرتان در یک جبهه قرار بگیرید و خیلی از دلخوری‌ها و جنگ و دعواها را از میان بردارید.

مذاکره کنید

فکر کنید شما معتقدید عروسی باید در شهر پدری شما گرفته شود و همسرتان شهر محل سکونتتان در آینده را به عنوان محل مناسب عروسی پیشنهاد می‌کند. اگر شما روی حرف خود پافشاری کنید و بگویید «همین که من میگم، وگرنه عروسی بی عروسی!» در واقع، توقعات، شرایط یا توانایی‌های همسرتان را نادیده گرفته و آتش یک جنگ را روشن کرده‌اید. نادیده گرفتن احساسات طرف مقابل و شرایطی که در آن قرار دارد می‌تواند تیر خلاص را به گفتگوی دوران نامزدیتان بزند. این احساس ناخوشایند باعث خواهد شد که به جای ادامه دادن گفت‌وگو، سپر دفاعی را در دست بگیرد و به جای آنکه پذیرای حرف‌های شما شود، خودش را به نشنیدن بزند. در چنین شرایطی، حتی اگر به شما اجازه دهد که برنده بحث شوید، بردتان واقعی نخواهد بود. همسر شما باید احساس کند نتیجه گفتگوهای دوران نامزدی، به نفع هر دوی شما و منطبق با شرایط هر دو شما است.

پس: نگویید این اتفاق باید بیفتد چون می‌خواهم، چون من می‌گویم. برای رسیدن به هدفتان، گروکشی نکنید و نگویید اگر تو حرفم را نپذیری، من هم تلافی می‌کنم. صدایتان را پایین بیاورید. فضایی که میان شما ایجاد می‌شود، فضای مذاکره است، نه جنگ.

گفتگوهای دوران نامزدی، بر پایه احترام متقابل می‌چرخد

کسی قصد ضربه فنی شما را ندارد

در گفتگوی دوران نامزدی، حتی اگر شریک زندگی‌تان با شما مخالفت می‌کند یا احساساتتان را در بحث نادیده می‌گیرد، به خود بگویید که او قصد رنجاندنم را ندارد. به این فکر کنید که او با برنامه‌ریزی قبلی برای رنجاندن شما قدم برنداشته و آگاهانه نمی‌خواهد به شما و احساساتتان لطمه بزند. آدم‌ها پشت اشتباهاتشان، آرزوی ضربه زدن به دیگران را ندارند، پس کمی صبور باشید و با محبت و دلسوزی بیشتری حرف‌هایش را بشنوید.

گفت‌وگو قبل از سوءتفاهم

وقتی به استدلال‌هایی که می‌آورد گوش دهید، بهتر می‌توانید اشتباهاتی که در ذهنش می‌گذرد را پیدا کنید و با آوردن دلایل درست و منطقی، ذهنیاتش را تغییر دهید. این جریان به شما فرصت به اشتراک گذاشتن نظراتتان را می‌دهد و باعث می‌شود جریان گفت‌وگو را در دست بگیرید.

در گفتگوی دوران نامزدی، به محض مخالفتتان با یک موضوع، بحث را شروع نکنید. کمی به دلایلتان فکر کنید و با جملاتی پخته به بحث وارد شوید. اشتباهات قبلی‌اش را به رخش نکشید و نگذارید پای گذشته به این مکالمه باز شود. وقتی حرف می‌زند سکوت کنید و نشان دهید که به تک تک جملاتش فکر می‌کنید.

در حرف‌های دوران نامزدی، برد و باخت در میان نیست

یک گفت و گوی موفق در دوران نامزدی، بر پایه احترام متقابل می‌چرخد. اگر شما خودتان را دانای کل بدانید و این تصور را ایجاد کنید که قصد قبولاندن نظرتان به او را دارید، هیچ وقت شنیده نمی‌شوید. حتی اگر با نگاهی که نامزدتان به موضوع دارد مخالفید، باز هم به او و نظرش احترام بگذارید. شما این شانس را دارید که به او برای درک بهتر موضوع کمک کنید، اما تنها زمانی می‌توانید از این فرصت استفاده کنید که شمشیر را از رو نبسته باشید.

نگذارید که لجبازی به این گفت و گو وارد شود و به جای برد، به دنبال حل مسئله باشید. آتش عروس و مادر شوهر، داماد و پدر شوهر، باجناق و خواهر شوهر و... را به پا نکنید و پای کسانی را که می‌دانید همسرتان روی آن‌ها حساس است به این بحث باز نکنید تا حالت دفاعی به خود نگیرد. هنگام بیان کردن ایده‌هایتان، گاهی بگویید «درست می‌گویی! حالا نظرت راجع به این راه چیست؟»

در گفتگوی دوران نامزدی به محض ورود تنش به گفت و گو، بگویید «من به حرف‌هایت فکر می‌کنم و بعداً دوباره در این مورد صحبت می‌کنیم.»

منبع: سیب سبز


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mo_1443

برگرفته از گروه: خواستگاری و نامزدی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین