وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کنار گذاشتن سیگار، یکی از بهترین کارهایی است که برای سلامتی خود می‌توانید انجام دهید. استفاده از این روش‏های اثبات شده، به شما کمک می‌کند که وابستگی خود به سیگار را پایان دهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با این روش های طلایی سیگار را ترک کنید


کنار گذاشتن سیگار، یکی از بهترین کارهایی است که برای سلامتی خود می‌توانید انجام دهید. استفاده از این روش‏های اثبات شده، به شما کمک می‌کند که وابستگی خود به سیگار را پایان دهید.


ترک سیگار

شما مدت‌هاست این موضوع را می‌دانید اما چیزی که اهمیت دارد، این است که برای حل این مشکل، چقدر جدی و مصمم هستید. باید بگوییم که ترک کردن سیگار، کار بسیار مشکلی است و شما باید در یک مبارزه‌ی سخت و واقعی پیروز شوید. بسیاری از افراد، در این مبارزه شکست می‌خورند و در برابر سیگار، به زانو در می‌آیند. اما بهتر است بدانید که بیشتر افرادی که سیگار را برای همیشه کنار گذاشته‌اند، قبل از اینکه موفق شوند، چندین بار تلاش ناموفق داشته‌اند. این روش‌ها توسط افراد موفق امتحان شده‌اند و به شما کمک می‌کنند تا در این مبارزه که اراده و نیروی شما را محک می‌زند، پیروز شوید.

1- از کاغذ استفاده کنید:

قبل از هر کاری، در مورد سیگار به خوبی فکر کنید و ببینید که از چه چیزهایی در مورد آن بدتان می‌آید و اینکه چرا می‌خواهید سیگار را ترک کنید.

- آیا در مورد سلامت خود نگرانید و از سرطان ریه یا سایر سرطان‌ها در هراسید؟

- آیا از بیماری قلبی و سایر بیماری‌ها نگران هستید؟

- آیا همسر و فرزندان و اطرافیان شما در معرض عوارض سیگار کشیدن شما هستند؟

- آیا فکر می‌کنید الگوی خوبی برای فرزندان خود نیستید؟

- از اینکه موها و لباس‏های شما همیشه بوی سیگار می‌دهند ناراحتید؟

از مواردی که شما را نگران کرده، لیستی تهیه کنید و همیشه آن را همراه خود داشته باشید. هر بار که خواستید سیگاری را بردارید یا میل به سیگار پیدا کردید، به لیستی که تهیه کرده‌اید نگاهی بیندازید و به خاطر بیاورید که چرا تصمیم به ترک سیگار گرفته بودید.

2- از کمک و حمایت دیگران برخوردار شوید:

به خانواده، دوستان و همکاران خود بگویید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید. این کار اراده‌ی شما را تقویت می‌کند. هر بار که میل به سیگار پیدا کردید، به خاطر بیاورید که آن‏ها می‌دانند در حال ترک سیگار هستید و میزان اراده و خویشتنداری شما را تحت نظر دارند و شما نمی‌خواهید دیگران شما را فردی شکست خورده ببینند.

حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید که اگر شما را در حال روی آوردن به سیگار دیدند، به شما یادآوری کنند که تصمیمی که گرفته بودید چقدر برایتان مهم است. از دوستان و آشنایانی که سیگار را ترک کرده‌اند نیز می‌توانید کمک بگیرید. می‌توانید به افراد دیگری که همین قصد را دارند ملحق شوید و یک گروه را تشکیل دهید. حتی می‌توانید در اینترنت، چنین افراد یا گروه‏هایی را پیدا کنید. تجربیات مشترک خود را با دیگران در میان بگذارید و برای تقویت اراده از یکدیگر کمک بگیرید.

3- از یک متخصص کمک بگیرید:

از پزشک خود بخواهید تا شما را برای ترک سیگار راهنمایی کند و یا مراکزی به شما معرفی کند. برخی از مراکز، برنامه‌هایی دارند که در منزل و از طریق تلفن پیگیری می‌شوند و تداخلی با کارهای روزانه شما ندارند. هر چه در طول برنامه ترک سیگار خود، مشاوره بیشتری دریافت کنید احتمال اینکه موفق شوید بیشتر است.

چرا سیگار نکشیم؟

4- آهسته شروع کنید:

اینکه شما سیگار را ناگهان کنار بگذارید، شدنی است؛ اما کار دشواری است و ممکن است شکست بخورید. پس:

- می‌توانید برای شروع، فقط سیگار بعدی خود را به تاخیر بیندازید.

- در مرحله بعدی، فقط نصف هر سیگار را بکشید.

- هر بار فقط یک بسته سیگار بخرید.

در مرحله بعد، نوبت‏های سیگار کشیدن خود را یکی در میان به فعالیت دیگری مانند پیاده روی یا فعالیت بدنی یا یک سرگرمی مورد علاقه خود اختصاص دهید. بر روی برنامه های گفته شده تمرکز کنید تا در تک تک آن‌ها موفق شوید و بعد به مرحله بعدی برسید. به تدریج برنامه خود را طوری ادامه و ارتقاء دهید تا به مرور سیگار را کاملاً کنار بگذارید.

5- از محرک‌ها دوری کنید:

راجع به محل‌ها و موقعیت‏هایی که باعث می‌شوند به طرف سیگار بروید فکر کنید، آن‌ها را شناسایی نمایید و از آن‌ها اجتناب کنید. در عوض بیشتر به مکان‏هایی که سیگار کشیدن در آن‌ها ممنوع است مانند موزه‌ها یا تئاتر و سینما بروید. با افرادی که سیگاری نیستند معاشرت کنید.

- اتاق کار خود، دوستان خود و هر چیزی که شما را به سیگار تشویق می‌کند عوض کنید.

- خود را مشغول نگه دارید تا بی حوصلگی و افسردگی، شما را تحریک نکند.

- وقتی قرار است سیگار نکشید، سیگار،‌ فندک و لوازم مربوط به آن‌ها را در ماشین یا مکانی غیر از محلی که هستید بگذارید تا در دسترس نباشند.

- هنگام رانندگی و مواقعی که استرس دارید، آدامس بجوید و به مناظر طبیعی اطراف خود توجه کنید تا به سیگار کشیدن فکر نکنید.

- میز غذا را بلافاصله بعد از خوردن ترک کنید. به جای قهوه و مواد محرک، از چای، آب و نوشیدنی‏های سالم استفاده کنید.

این جمله‌ی طلایی را در طول روز با خود تکرار کنید تا در مواقع لازم به راحتی آن را به کار ببرید:

«نه، ممنون؛ من سیگار نمی‌کشم.»


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: m_hadi47

برگرفته از گروه: اعتیاد و سیگار

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین