سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی سلامت با عناوین: درمان افسردگی با فعال‌سازی رفتاری، چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری در 10 گام، اختلال وسواسی جبری(درمان شناختی – رفتاری برای کودکان و نوجوانان) و کتاب تکنیک‌های تنفس.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره سمیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری


معرفی مختصر کتابهایی در زمینه ی سلامت با عناوین: درمان افسردگی با فعال‌سازی رفتاری، چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری در 10 گام، اختلال وسواسی جبری(درمان شناختی – رفتاری برای کودکان و نوجوانان) و کتاب تکنیک‌های تنفس.

«درمان افسردگی با فعال‌سازی رفتاری»

«درمان افسردگی با فعال‌سازی رفتاری»

انتشارات ارجمند، کتاب «درمان افسردگی با فعال‌سازی رفتاری» تالیف کریستوفر آر.مارتل و همکاران وی را به بازار نشر عرضه کرد.

این کتاب در 9 فصل تالیف شده است. نویسنده در فصل نخست،‌ به تدوین‌‌سازی فعال‌سازی رفتاری پرداخته و با پیش کشیدن عناصر اثرگذار درمان افسردگی و رجوع به مبانی رفتاری، این بحث را تشریح کرده است. در ادامه،‌ درمان کوتاه مدت فعال‌سازی رفتاری برای افسردگی نیز از منظر نویسندگان این کتاب بررسی شده است.

«اصول بنیادین فعال‌سازی رفتاری» موضوع محوری فصل دوم کتاب است. نویسندگان این فصل را با سوالی با عنوان فعال‌سازی رفتاری برای افسردگی آغاز کرده و خوانندگان را به مطالعه اصول فعال‌سازی در وادی عمل دعوت کرده‌اند.

«ساختار و سبک»، «تشخیص عناصر رفتار ضد‌افسرده» و «گشایش مسایل و مقابله با اجتناب» عناوین فصل‌های چهارم تا ششم این کتاب را شامل می‌شوند.

خوانندگان در ادامه این کتاب،‌ چگونگی تفکر رفتار سازمانی و گره‌گشایی مسایلی که سر راه فعال‌سازی است، را می‌آموزند.

نویسندگان در آخرین فصل کتاب با جمع‌بندی مطالب، عناصر رفتار ضد‌افسرده و تشخیص و آماده شدن برای موقعیت‌های پرخطر را بررسی کرده‌اند.

کتاب حاضر با همکاری مشترک سامان نونهال، سونا دیمیدجیان، روت هرمن‌-‌دان و سیدعلی‌محمد موسوی به فارسی ترجمه شده است.

چاپ نخست کتاب «درمان افسردگی با فعال‌سازی رفتاری» با شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه در 700 صفحه، به بهای 9 هزار تومان از سوی انتشارات ارجمند منتشر شده است.

«چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری در 10 گام»

«چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری در 10 گام»

انتشارات ارجمند نخستین‌بار کتاب «چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری در 10 گام» را منتشر کرد.

این کتاب نوشته جاناتان آبراموویتز است که فاطمه قدیری کار برگردان آن به زبان فارسی را بر عهده داشته است.

اثر حاضر در قالب 10 گام تدوین شده است. این کتاب در گام نخست ابتدا به خوانندگان توصیه می‌کند تا دشمن‌تان را بشناسید و سپس می‌آموزد که علل و درمان‌های رایج وسواس را شناسایی کنند.

در گام دوم خوانندگان مبحث تحلیل نشانه‌های اختلال وسواسی و اجباری را از نظر می‌گذرانند که در آن نویسنده از خواننده می‌خواهد تا تحلیل وسواس‌های فکری و اجتنابی و آیین‌مندی‌ها را بشناسند و و آن‌ها را حل کند.

فهمیدن نقشه جنگ اختلال وسواسی و اجباری، گام سوم در این کتاب است. نویسنده در گام‌های بعدی برای درمان این اختلال، ‌تهیه طرح عمل،‌ تقویت اراده برای پیش‌روی و یورش به پایه‌های اختلال وسواسی و اجباری را پیشنهاد کرده است.

این کتاب در گام‌های بعدی‌ مقابله با افکار، تردیدها و تصاویر ذهنی وسواسی را ارایه می‌کند. مقابله با میل اجباری،‌ پایان بخشیدن به برنامه و حفظ بهبودی نیز آخرین گام‌هایی هستند که نویسنده به مبتلایان پیشنهاد داده است.

چاپ نخست کتاب «چیرگی بر اختلال وسواسی – اجباری در 10 گام» با شمارگان یک‌هزار و 100 نسخه در 424 صفحه،‌ به بهای 21 هزار تومان از سوی انتشارات ارجمند روانه بازار نشر شده است.

اختلال وسواسی جبری(درمان شناختی – رفتاری برای کودکان و نوجوانان)

اختلال وسواسی جبری(درمان شناختی – رفتاری برای کودکان و نوجوانان)

انتشارات ارجمند کتاب «اختلال وسواسی جبری(درمان شناختی – رفتاری برای کودکان و نوجوانان)» تالیف پلی ویت و تیم ویلیامیز را به چاپ رساند.

این کتاب که از سوی سپیده سلطان محمدلو و همکاران وی به فارسی برگردانده شده  به بیان افکار مزاحم اضطراب‌زا و اعمال وسواسی مرتبط با این اختلال پرداخته  است.

در این کتاب،‌ راهنمایی‌های دقیقی برای سنجش و درمان کودکان از دیدگاه شناختی و رفتاری فراهم شده است. مخاطبان این کتاب،‌ با دیدگاهی کلی در مورد اختلال وسواسی و جبری و همچنین با درآمدی بر رفتاردرمانی شناختی عوامل مرتبط با آن در اختلال وسواسی در کودکان نیز آشنا می‌شوند.

کتاب حاضر مجموعه‌ای از مقالاتی است که در آنها اختلالات در کودکان و نوجوانان بررسی شده است. این کتاب در هشت فصل تدوین شده است. در فصل نخست،‌ درآمدی بر اختلال وسواسی و جبری بررسی شده است.

استفاده از CBT برای کودکان و نوجوانان به‌عنوان روشی برای درمان این اختلالات در اختیار مخاطبان و درمانگران قرار گرفته است که با آن بتوانند اثرات این‌گونه از اختلالات را کاهش دهند.

فصل سوم و چهارم از این کتاب، دربردارنده سنجش شناخت رفتاری وسواس در کودکان و نوجوانان و طراحی و اجرای درمان است.

CBT با کودکان و CBT با نوجوانان عناوین فصول پنجم و ششم از این کتاب است که در آنها به‌طور جداگانه مساله وسواس در کودکان و نوجوانان به‌عنوان یکی از معضلات بسیار مطرح و گسترده در بسیاری از جوامع بشری  بررسی شده است.

«کار با خانواده‌ها» و «مفاهیم و سیر اختلال OCD کودکی» عناوین فصول پایانی این کتاب را تشکیل می‌دهد.

کتاب حاضر با همکاری، فرشاد شیبانی نوقابی و آلا قپانچی ترجمه شده است.

کتاب«اختلال وسواسی جبری(درمان شناختی – رفتاری برای کودکان و نوجوانان)» با شمارگان یک هزار و 100 نسخه در 248 صفحه،‌ به بهای 11 هزار تومان نخستین بار از سوی انتشارات ارجمند منتشر و به بازار کتاب راه یافته است.

«تکنیک‌های تنفس»

«تکنیک‌های تنفس»

سومین چاپ کتاب «تکنیک‌های تنفس» تالیف مارکوس شیرنر، با ترجمه منیره دشتی، از سوی انتشارات بهار سبز منتشر شد.

این کتاب دربردارنده تمرینات ساده تنفس برای خوددرمانی و حفظ جوانی و ایجاد هماهنگی است. در این اثر، دانستنی‌های کوتاه درباره تنفس گنجانده شده و نویسنده به تنفس از راه دهان و بینی اشاره کرده است.

نویسنده در ادامه مباحث این اثر علمی به حالت بدن و چشم‌ها در تنفس درست، پاکسازی راه تنفس و شمارش آن اشاره کرده است. وی در بررسی تنفس درست به این مطلب اشاره کرده است که برخی تنفس‌ها به همراه تمرینات تجسمی برای افزایش سطح انرژی مناسب است و می‌تواند نقش درمانی نیز داشته باشد.

براساس محتوای این اثر، ‌زندگی انسان با یک دم و بازدم عمیق به پایان می‌رسد. در این میان، میلیون‌ها دم وجود دارد که به اشکال مختلف بر روی زندگی ما تاثیر می‌گذارند.

در بخشی از این کتاب آمده است: «تنفس، توانایی هماهنگ کردن تمامی عملکردهای جسم را داراست و می‌تواند شفا بخشد، ذهن را رهایی دهد و ما را با پروردگار یکی سازد.»

سومین چاپ کتاب «تکنیک‌های تنفس» با شمارگان یک‌هزار و 500 نسخه در 124 صفحه، به بهای دو هزار و 500 تومان از سوی انتشارات راه سبز به بازار نشر عرضه شده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرگزاری کتاب ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین