سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روز یکشنبه گذشته انجمن نوپای سفال و سرامیک که ریاست هیات مدیره آن را آقای بهزاد اژدری بر عهده دارد رسما تعطیل شد. در این نوشتار به اظهار نظرات و علل آن خواهیم پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعطیلی انجمن سفال و سرامیک


روز یکشنبه گذشته انجمن نوپای سفال و سرامیک که ریاست هیات مدیره آن را آقای بهزاد اژدری بر عهده دارد رسما تعطیل شد.

تعطیلی انجمن سفال و سرامیک

تعطیلی انجمن سفال و سرامیک در حالی صورت پذیرفت که بهزاد اژدری ، رییس هیات مدیره انجمن در 23بهمن سال گذشته ، تعطیلی انجمن به دلیل نبود بودجه و مشکلات مالی از یک سو و  را هشدار داده بود.

بهزاد اژدری در بهمن ماه گذشته درباره وضعیت انجمن سفال و سرامیک ایران گفته بود:

"انجمن به دلیل نبود بودجه و امکانات تا آخر امسال تعطیل می شود.شاید به این خاطر که دیگر توان تدریس طولانی در دانشگاه ها را نداریم تا بتوانیم از رهگذر این تدریس ها،مخارج اجاره انجمن را به دوش بکشیم. سال هاست این نکته را گفته ایم که انجمن هایی ازاین دست بی تردید  نیازمند حمایت های مالی دولت است.اما سیاست گذاران فرهنگی در سال های گذشته نسبت به این مسئله بی توجه بوده اند و همین مسئله باعث شده تا انجمن سفال و سرامیک در سراشیبی قرار بگیرد.ضمن این که ما چند نفر دیگر جان و توانی برای پرداخت یک تنه هزینه های انجمن نداریم."

وی درباره عملکرد دولت جدید نیز گفته بود:

":متاسفانه اخیرا حرکت هایی مشاهده می شود که باعث نا امیدی هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی شده است.نمونه آن  رفتن رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود که هنوز عرق روی کار آمدن او خشک نشده بود، استعفا کرد. رفتن نجفی ضربه سختی برای هنرمندانی بود که به حرکت های مثبت و سازنده او در این سازمان چشم داشتند و تصور می کردند با آمدن او وضعیت بهبود می یابد و از آشفتگی نجات پیدا می  کند.درعین حال،انتظار می رفت به جای انتصاب فرد تازه ای،از دکتر بهمن نامور مطلق و دکترحجت برای جانشینی این سازمان استفاده شود.نه این که از یک استاندار برای جانشینی رییس سابق میراث فرهنگی استفاده شود.

تعطیلی انجمن سفال و سرامیک

اژدری در مورد سازمان میراث فرهنگی نیز گفته بود:

"به نظر می رسد فال سازمان  میراث فرهنگی  در تاریکی افتاده و حالا حالاها امیدی به بهبود اوضاع آن نباید داشت.درواقع،رکودی گریبانگیر سازمان میراث فرهنگی شده که به نا امیدی و یاس هنرمندان این وادی نیز انجامیده است. نه تنها سازمان میراث فرهنگی که اصولا سیستم کلی در جامعه ما معیوب و بیمار است و به نظر می رسد دولت آن طور که باید  در زمینه تقویت فرهنگ و هنر قدمی برنمی دارد.عمده ناراحتی من از این است که چرا رییس میراث فرهنگی نیامده برکنار شد.اصلا چرا آمد که بخواهد در عرض این مدت کوتاه کنار برود؟! بروز چنین مسائلی واقعا این سوال را در ذهن به وجود می آورد که در سازمانی مثل میراث فرهنگی چه می گذرد؟!"

درد دلهای اژدری در روز تعطیل شدن انجمن

روز یکشنبه هفته جاری نیز اژدری در مصاحبه هایی که با شبه های خبری انجام داد رسما اعلام کرد که انجم بسته شده است. وی در این خصوص گفت: ما بارها با مسئولان مختلف در دولت قبل و دولت کنونی درباره مسائل ومشکلات انجمن‌ها به خصوص انجمن سفال وسرامیک صحبت کرده‌ایم و این اواخر نیز در یک برنامه رادیویی من با آقای ملانورزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت وگو کردم و در خلال موضوع جشنواره هنرهای تجسمی فجر به مشکلات انجمن‌ها هم اشاره کردم که این انجمن های تجسمی بدون حمایت مسئولان فرهنگی در آستانه تعطیلی قرار می گیرند و ایشان هم این مشکلات را تأیید کردند ولی دیگر از صحبت کردن و درخواست حمایت و همراهی خسته شده ایم، چقدر باید بگوییم، نامه نگاری کنیم و درخواست کنیم و چقدر باید وعده همراهی و حمایت بشنویم و در انتظار عملی شدن وعده‌ها بمانیم و هیچ اقدامی هیچ گاه صورت نگیرد. مسئولان مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد با گذشت چند ماه از شروع کار دولت جدید، هنوز هیچ جلسه‌ای را با رۆسای انجمن‌های تجسمی برگزار نکرده‌اند و این اوضاع بسیاری از هنرمندان را دچار یأس و ناامیدی کرده است.

ما بارها با مسئولان مختلف در دولت قبل و دولت کنونی درباره مسائل ومشکلات انجمن‌ها به خصوص انجمن سفال وسرامیک صحبت کرده‌ایم و این اواخر نیز در یک برنامه رادیویی من با آقای ملانورزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد گفت وگو کردم و در خلال موضوع جشنواره هنرهای تجسمی فجر به مشکلات انجمن‌ها هم اشاره کردم

وی افزود: من با مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم در این زمینه صحبت کرده‌ام اما به ما اعلام کردند که این سازمان تا دو سال آینده بودجه ای ندارد که صرف این امور کند.

وی افزود: مسئولان فرهنگی ما یا مدیر فرهنگی نیستند و نمی‌دانند چگونه بودجه را به شکل صحیح در این بخش هزینه کنند و یا آن که مدیران خوبی هستند ولی بودجه‌ای وجود ندارد که مدیریت شود بلکه تنها متخصصانی در پاسخگویی به رسانه‌ها و موکول کردن همه برنامه‌ها به آینده موهوم هستند.

با وجود تمامی این حرف و حدیث ها ، متاسفانه انجمن در اولین ماه سال جدید تعطیل شد. در ادامه اظهارات مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد را می خوانیم:

تعطیلی انجمن سفال و سرامیک

واکنش مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی ارشاد

مجید ملانوروزی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص اعلام تعطیلی انجمن سفال و سرامیک از سوی معاون این انجمن، گفت: تعطیلی انجمن سفال و سرامیک را از طریق رسانه‌ها مطلع شدم و از این بابت اظهار تاسف می‌کنم. به هر حال تعطیل شدن هر مرکز و تشکل هنری جای تاسف دارد و به سود جامعه هنری نیست اما با در نظر گرفتن شواهد امر به نظر می‌رسد تصمیم‌گیری برای تعطیلی این انجمن عملی غیر کار‌شناسی و خلق الساعه بوده است.

او در همین زمینه افزود: در آخرین مجمع عمومی این انجمن که نماینده‌ای از معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آن حضور داشت به مسائل و مشکلاتی که اکنون از سوی انجمن مطرح می‌شود اشاره نشد. از زمانی هم که مسئله تعطیلی انجمن مطرح شده هیچ کدام از اعضای انجمن به ما مراجعه نکرده‌اند و مطالبه‌ای را مطرح نکرده‌اند.

ملانوروزی در خصوص نحوه اطلاع‌رسانی تعطیلی انجمن سفال و سرامیک اظهار کرد: لازم است این موضوع از سوی رسانه‌ها شفاف سازی و واکاوی شود تا علت به تعطیلی کشیده شدن یک انجمن نوپا روشن شود و لااقل تشکل‌های این چنینی برای تجربه‌های بعدی قدم‌های محکم‌تر و فکرشده‌تری بردارند و در آینده دیگر شاهد تعطیلی هیچ فعالیت هنری نباشیم.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موقعیت ساختاری انجمن‌های هنری کشور بیان کرد: گاهی وقت‌ها اختلافات درون سازمانی و داخلی انجمن‌ها است که سبب به نتیجه نرسیدن یا اختلال در فعالیت‌های آنان می‌شود و همیشه نباید مسائل بیرونی را در نحوه فعالیت این تشکل‌ها تاثیرگذار دانست.

در آخرین مجمع عمومی این انجمن که نماینده‌ای از معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آن حضور داشت به مسائل و مشکلاتی که اکنون از سوی انجمن مطرح می‌شود اشاره نشد. از زمانی هم که مسئله تعطیلی انجمن مطرح شده هیچ کدام از اعضای انجمن به ما مراجعه نکرده‌اند و مطالبه‌ای را مطرح نکرده‌اند

ملانوروزی در ادامه در خصوص رویکرد مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص انجمن‌های هنری گفت: از زمانی که در معاونت هنری مستقر شده‌ام عنوان کرده‌ام که در مجموعه معاونت هنری آماده همکاری با انجمن‌ها در همه زمینه‌ها هستیم و رویکردمان در این خصوص حمایتی است اما نه به این معنا که بتوانیم امکانات سخت افزاری برای آن‌ها تهیه کنیم چرا که وزارت ارشاد هم اکنون هم از نظر تعدد مراکز و نیروی انسانی تحت پوشش بسیار فربه است.

او در پایان سخنانش بار دیگر با اظهار تاسف از تعطیلی انجمن سفال و سرامیک اظهار کرد: اگر دوستان پیش از اعلام تعطیلی انجمن مطالبه‌ای را مطرح می‌کردند در حد مقدورات حتما از آن‌ها حمایت می‌کردیم و تلاش می‌کردیم تا با تعامل و رایزنی با دیگر نهاد‌ها نیز در صدد رفع مشکلات برآییم. به هر حال ما همیشه گوش‌مان برای شنیدن آماده است و به ویژه از رسانه‌ها می‌خواهیم تا به شفاف سازی مسائل هنری بپردازند و حتی ما را هم مجبور به پاسخگویی کنند.

در انتها لازم به ذکر است تعطیلی انجمن سفال و سرامیک در حالی اتفاق می‌افتد که پیش از این و در سال‌های گذشته نیز دیگر انجمن‌های هنری با مسائل و مشکلات مشابهی مواجه بوده‌اند که بخشی از آن به وعده‌های عمل نشده مسئولین هنری وقت بازمی‌گردد.

 

فراوری: سمیه رمضان ماهی

بخش هنری تبیان


منابع:

سرویس خبری بی باک به نقل از سایت قطره

خیرگزاری آنا

خبرگزاری هنرآنلاین

مطالب مرتبط:

دوسالانه سفالگری برگزار نمی شود 

هنر سفال و سفالگری ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین