سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مبنای کار دولت برای پرداخت یارانه ها طبق گزارش مردم باشد گفت: دولت تغییراتی که در افزایش قیمت حامل های انرژی می دهد در حد طاقت و تورم موجود باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دولت به حساب مردم سرکشی نکند!


رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مبنای کار دولت برای پرداخت یارانه ها طبق گزارش مردم باشد گفت: دولت تغییراتی که در افزایش قیمت حامل های انرژی می دهد در حد طاقت و تورم موجود باشد.

لاریجانی

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از ارایه گزارش نوبخت معاون برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهور و مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: از آقایان نوبخت و مصباحی مقدم برای ارایه گزارشی در خصوص هدفمندی یارانه ها و لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی تشکر می کنیم و آقای نوبخت سازماندهی اولیه دولت را برای اجرای اقتصاد مقاومتی توضیح دادند که در یک زمان بندی مشخص ارایه می شود و از بقیه دستگاه ها می خواهیم گزارش شان را به آقای نوبخت تحویل دهند.

وی افزود: تاکید ما این است که دولت با مرکز پژوهش ها برای ایجاد اقتصاد مقاومتی همکاری کند و کمیسیون های تخصصی مجلس را نایب رئیس مجلس آقای باهنر هماهنگ می کنند و امیدواریم همکاری مجلس و دولت نتایج ملموسی را برای کشور به ارمغان بیاورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها اظهار داشت: دولت اساس کارش را بر اعتماد به گزارش های مردم بگذارد و پایه کار را بر این اعتماد قرار دهد. در روزهای اخیر مسایلی را در رسانه ها می شنویم که نباید مبنای کار قرار گیرد. مردمی که نیاز دارند باید برای ثبت نام یارانه ها اسم نویسی کنند و این بحث که دولت حساب ها را بررسی می کند ناامنی روانی به وجود می آورد و این درست نیست. اصل بر رفتار صادقانه مردم است و پایه کار دولت بر همین باشد.

وی با اشاره به افزایش قیمت حامل های انرژی تاکید کرد: مجلس اختیار را به دولت داده است و باید با بررسی کارشناسی در حد طاقت مردم قیمت گذاری و برنامه ریزی شود و همچنین بر حسب خدماتی که دولت ارایه می کند. این نکته ای بود که آقای مصباحی مقدم نیز تاکید داشتند اگر قیمت ها ناگهانی افزایش یابد باید خدماتی نیز داشته باشیم.

 دولت اساس کارش را بر اعتماد به گزارش های مردم بگذارد و پایه کار را بر این اعتماد قرار دهد. در روزهای اخیر مسایلی را در رسانه ها می شنویم که نباید مبنای کار قرار گیرد. مردمی که نیاز دارند باید برای ثبت نام یارانه ها اسم نویسی کنند و این بحث که دولت حساب ها را بررسی می کند ناامنی روانی به وجود می آورد و این درست نیست. اصل بر رفتار صادقانه مردم است و پایه کار دولت بر همین باشد

لاریجانی در توصیه ای به دولت اظهار داشت: مبنای کار بر صداقت گزارش مردم باشد و تغییراتی که در قیمت حامل های انرژی به وجود می آید در حد طاقت مردم و تورم موجود باشد و در ازای خدماتی که می دهند فشار از روی مردم کاهش یابد.

وی با اشاره تبلیغاتی که این روزها در خصوص هدفمندی یارانه ها انجام می شود گفت: در تبلیغات این روزها جوری از یارانه ها صحبت می شود که هر کس فقیر است یارانه می گیرد اما این درست نیست کسی که از یارانه ها استفاده می کند می خواهد در شان خود زندگی کند و به معنای فقیر بودن نیست.

اطلاعات هزینه‌ای خانوارها وجود دارد

تغییرات خانوارهای ایرانی تا 22 اسفند‌ماه سال 92 کاملا ثبت شده و برای تغییراتی که در طول این مدت نیز اتفاق افتاده پس از پایان ‌نام‌نویسی اصلی امکان ثبت تغییرات وجود خواهد داشت.

یارانه

نرگس نجفی، مدیر امور بانکی ستاد هدفمندی یارانه‌ها  با بیان این مطلب تصریح کرد: چهار اتفاق اصلی تولد، فوت، ازدواج و طلاق تا 22 اسفند‌ماه به شکل همیشگی یعنی مراجعه مردم به مراکز پلیس +10 ثبت شده و توسط مرکز آمار به ستاد هدفمندی یارانه‌ها ارجاع شده است و ثبت‌نام جدید طبق آن صورت خواهد گرفت، اما برای مسائلی که در طول این مدت یک ماهه اتفاق افتاده افراد طبق اطلاعات خانوادگی قبلی خود یارانه فروردین ماه را دریافت خواهند کرد و می‌توانند با پایان مهلت نام‌نویسی 10 روزه با امکانی که فراهم می‌شود، اطلاعات جدید خود را ثبت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در فرم‌های نام‌نویسی یارانه نقدی هیچ اطلاعات هزینه‌ای از مردم خواسته نشده، اظهار کرد: میزان هزینه‌ی خانوارهای ایرانی تا حد زیادی در دسترس است. در ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها 24 پایگاه اطلاعاتی وجود دارد که وضعیت هزینه‌ای مردم در آنها تا حد زیادی ثبت شده است.

مدیر امور بانکی ستاد هدفمندی یارانه‌ها افزود: این پایگاه‌های اطلاعاتی در طول این سه سال بارها تجمیع اطلاعاتی داشتند و تا حد زیادی اطلاعات آنها به روز خواهد بود، البته دولت به دلیل محدودیت زمانی و البته تسهیل نام‌نویسی مردم بر روی سامانه در این مرحله تنها اطلاعات درآمدی و مالکیتی مردم را مورد سوال قرار داده است.

نجفی درباره‌ی سرنوشت خانوارهایی که قصد انصراف از یارانه را دارند اما از آینده اقتصادی خود مطمئن نیستند، تاکید کرد: دولت کاملا بر تغییراتی که امکان دارد از نظر اقتصادی در بین اقشار مختلف مردم به وجود آید اشراف دارد و مردم از این نظر هیچ نگرانی نداشته باشند.

نجفی درباره‌ی وضعیت خانوار‌هایی که درصد بالایی از درآمد‌های خود را به هزینه‌های جاری و اقساط اختصاص می‌دهند نیز خاطر نشان کرد: در حال حاضر تنها اطلاعاتی که از مردم خواسته شده ورودی درآمد به خانوار است. دولت هیچ‌گونه سقف درآمدی در نظر نگرفته و در رابطه با هزینه‌ها نیز ورود نکرده است

انصرافی‌ها امکان نام نویسی مجدد خواهند داشت

وی اضافه کرد: خانوارهایی که در حال حاضر انصراف می‌دهند اگر در آینده احساس نیاز کنند، می‌توانند با امکاناتی که فراهم خواهد شد مجددا نام‌نویسی کرده و با بررسی اطلاعاتشان یارانه نقدی بگیرند. نجفی درباره‌ی وضعیت خانوار‌هایی که درصد بالایی از درآمد‌های خود را به هزینه‌های جاری و اقساط اختصاص می‌دهند نیز خاطر نشان کرد: در حال حاضر تنها اطلاعاتی که از مردم خواسته شده ورودی درآمد به خانوار است. دولت هیچ‌گونه سقف درآمدی در نظر نگرفته و در رابطه با هزینه‌ها نیز ورود نکرده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش سیاست تبیان


منابع :مهر و ایسنا

مطالب مرتبط:

اعلام زمان و نحوه ثبت‌نام دریافت یارانه

همه یارانه می گیرند با ... ؟

آیا از یارانه انصراف می دهید یا خیر؟

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین