تبیان، دستیار زندگی
ما آدم ها از هر گونه سختی و دردسری بیزاریم و با شنیدن کلمه سختی منزجر و نگران می شویم . این مساله خود منعکس کننده نگاه و نگرش ما به واقعیت مشکلات است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مشکلات را شکلات کنید

مشکلات را شکلات کنید

اصولا ما آدم ها از هر گونه سختی و دردسری بیزاریم و با شنیدن کلمه سختی منزجر و نگران می شویم . این مساله خود منعکس کننده نگاه و نگرش ما به واقعیت مشکلات است. در واقع مشکل نگرشی است که نسبت به مشکل داریم.

ما اغلب مشکلات و سختی ها را به دو گونه تعبیر و توجیه می کنیم :

بدشانسی و بداقبالی

کیفر گناهان و اعمان ناشایست

شاید فراموش کرده ایم  برای چه به دنیا آمده ایم و قرار نبوده زندگی ساده باشد قرار نبوده راحت و بی دردسر باشد . اگر دیدگاه خود را به این سمت تغییر دهیم که زندگی به این منظور طراحی شده است که ما را با چالش رشد و تغییر روبه رو کند تا انسانی خود آگاه تر و مهربان تر و کمال یافته تر شویم، مشکلات نردبانی است برای صعود انسان به بالاترین قلعه های زندگی و هدف از زندگی رشد و تعالی است . هدفی که بدون وجود مشکلات راهی برای دست یافتن به آن نخواهید یافت.مشکلات به شما انگیزه پیشرفت و رشد می دهند . در واقع باید کلمه ی مشکل در ذهن شما به تداعی پیشرفت باشد به طوری که هر زمان به مشکلی برمی خورید بلافاصله به جای احساس ناامیدی و ترس از اینکه می توانید ظرفیت وجودی خود را گسترش دهید شاد شوید.

هر شخص یک دایره ی نفوذ (به طور خلاصه : محدوده ی توانایی) دارد . وسعت دایره نفوذ نشان دهنده میزان توانمندی های افراد است هر چه انسان توانمندتر باشد یعنی دایره نفوذ بزرگتری داشته باشد شرایط و مسائل بیشتری در دایره نفوذش قرار می گیرد که با گسترش آن می‌تواند به حل مشکلات خویش بپردازد .

دایره نفوذ و نگرانی انسان ها با هم متفاوت است ، زیرا توانمندی ها و ظرفیت های افراد متفاوت است و هدف کتاب نیز همین است که به مخاطب این پیام را برساند که با گسترش قدرت درونی خود می‌توان مشکلات را حل نمود و به بیان دیگر : «هر کس عظیم تر از آن است که می اندیشد».

خیلی مواقع پیش می آید که یک اتفاق برای یک نفر بحران بزرگ تلقی شود اما همان مساله برای دیگری چیز مهمی محسوب نشود.مثلا کودکی را در نظر بگیرید که عروسکش شکسته است .او گریه و زاری می کند بزرگترها به او می خندند که به خاطر این مساله کوچک به هم ریخته است آنها متوجه نیستند که کودک دارای حلقه نفوذ بسیار کوچکی است لذا بیشتر اتفاقات در خارج از دایره نفوذش قرار می گیرد.هر چه بیشتر رشد کنیم و تجربیات بیشتری به دست آوریم دایره نفوذمان گسترده می گردد و در واقع رشد چیزی جز گسترش دایره نفوذمان نیست.

هر شخص یک دایره ی نفوذ (به طور خلاصه : محدوده ی توانایی) دارد . وسعت دایره نفوذ نشان دهنده میزان توانمندی های افراد است هر چه انسان توانمندتر باشد یعنی دایره نفوذ بزرگتری داشته باشد شرایط و مسائل بیشتری در دایره نفوذش قرار می گیرد که با گسترش آن می‌تواند به حل مشکلات خویش بپردازد .

بلوغ مقوله ای مربوط به سن و سال نیست . خیلی از نظر سنی بالغ به نظر می رسند اما با کوچکترین مساله ای از کوره در می روند افسرده می شوند و ماتم می گیرند . زیرا در واقع آنها هنوز به رشد واقعی نرسیده اند. به سادگی و از نوع مسائل و بحران های افراد می توان به میزان رشد و پختگی آنها پی برد . اینکه یک فرد چه چیزی را مساله و مشکل بداند منعکس کننده میزان بلوغ اوست .

مسائل همچون آینه ای میزان قدرتمان را به ما نشان می دهد و تصویری از ما را به خویش باز می تاباند اما سوال مهم تر این است با مسائل عمده و فراز و نشیب های زندگی چگونه برخورد می کنید؟

افراد در برابر مشکلات دو نوع عکس العمل نشان می دهند :

1- برخی ترجیح می دهند که از دایره نفوذ خود خارج نشوند .

آنها از شرایطی که در حوزه نگرانی آنهاست فاصله می گیرند و نمی خواهند با آنها روبرو شوند حتی ممکن است به مواد مخدر پناه ببرند تا فکر به مشکلات آنها را نیازارد.از نظر این نوع افراد بزرگترین راه حل مسائل ، پاک کردن صورت مساله از طریق نادیده انگاشتن آن است .آنها امیدوارند با گذر زمان فرجی حاصل شود و مشکلات خود به خود حل شوند.

2- عده ای هم هستند که به استقبال مسائل و شرایط دشوار می روند هر چند آنها آزرده می شوند اما می دانند بهترین راه حل فائق آمدن بر دشواری هاست .گروه دوم در واقع از طریق حل مسائل و مشکلات دایره نفوذ خود را گسترش می دهند . زیرا پس از حل هر مسئله ای توان فرد برابر با اندازه آن مشکل رشد می کند.به صورتی که هر مشکل و شرایطی که به اندازه مشکل قبلی باشد به علت گسترش دایره نفوذ در این منطقه قرار می گیرد و آنها دیگر از این بابت آزرده نمی شوند .

زندگی یک کلاس و دوره فراگیری مسائل ریاضی است . آنها که فکر می کنند خوشبختی یعنی یک زندگی بدون مشکل و پیچیدگی، هنوز حقیقت زندگی را درک نکرده اند اگر مساله ای نباشد بحران و دردسری نباشد انسان هیچ چیز یاد نمی گیرد و هیچ فرصتی برای رشد و تعالی نخواهد داشت.

پیام کتاب این است : مشکلات را شکلات کنید و شرط لازم برای این کار این است که آنها را شکلات ببینیم و باور کنیم که در دل هر زحمتی رحمتی است .

نویسنده کتاب حاضر بیان می کند که : هدف من در این کتاب این است که چهره واقعی و اصیل و ارزشهای نهفته در مشکلات و بحران ها را به شما نشان دهم و لباس زیبایی بر قامت مشکلات بپوشانم، به صورتی که این تغییر نگرش باعث شود با آغوشی باز به استقبال این موهبت بزرگ الهی بروید و بجای آه و ناله و شکایت خردمندانه در صدد حل آنها برآیید و از آنها سود ببرید.

در کتاب «مشکلات را شکلات کنید» نویسنده سعی کرده ابعاد مختلف مشکلات را برای خوانندگان روشن کند و با بیان داستان ها و سرگذشت های اغلب واقعی و تمثیلی اراده انسان را در رویارویی با مشکلات افزایش دهد و به آنها یادآوری کند که زندگی تماما یک فرصت است . عنوان کتاب که برگرفته از معمایی تکراری و قدیمی ست، به طور کاملاً مناسبی با داستان های آورده شده در کتاب هماهنگی دارد.

این کتاب دارای 8 فصل و 211 صفحه می باشد که توسط انتشارات بهار سبز منتشر شده است .عناوین فصول ذکر شده در کتاب حاضر عبارتند از :مشکلات را شکلات کنیم،مشکلات ناشی از عدم خود شکوفایی،آنتونی رابینز از مشکلات می گوید،خلاقیت ابزار موثر مسائل و مشکلات،زمان های سخت هیچ گاه دوام نمی آورند اما انسان های سخت و محکم چرا،مشکلات نداشتن هدف و رویا،آن را که تویی چاره و بیچاره نخواهد شد،مشکلی به نام مرگ.

تنظیم و فرآوری:مریم تجریشی

مرکز مشاوره


مشخصات کتاب

تألیف: مسعود لعلی

ناشر: بهار سبز