وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجلس سنای آمریکا با تصویب طرحی ورود نماینده پیشنهادی ایران به سازمان ملل را به خاک آمریکا ممنوع اعلام کرد. این طرح برای تبدیل به قانون به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس‌جمهور نیاز دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سنا ورود ابوطالبی به آمریکا را ممنوع کرد


مجلس سنای آمریکا با تصویب طرحی ورود نماینده پیشنهادی ایران به سازمان ملل را به خاک آمریکا ممنوع اعلام کرد. این طرح برای تبدیل به قانون به تصویب مجلس نمایندگان و امضای رئیس‌جمهور نیاز دارد.

ابوطالبی

مجلس سنای آمریکا دیروز (دوشنبه) با تصویب قانونی ورود حمید ابوطالبی، نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل، را ممنوع اعلام کرد.

بر اساس این قانون که توسط تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، تدوین شده است، "تروریست‌های شناخته‌شده" از ورود به خاک آمریکا برای فعالیت‌ به عنوان نماینده کشورها در سازمان ملل منع می‌شوند.

این احتمال که ابوطالبی در جریان تسخیر سفارت سابق آمریکا در ایران بین سال‌های 1979 و 1981 دست داشته است منجر به اعتراضات بسیاری از جانب کارمندان وقت لانه جاسوسی آمریکا در تهران شده که به مدت 444 روز در اسارات ایران بودند.

آمریکا که روابطش با ایران پس از بحران گروگان‌گیری سال 1980 قطع شده است، عموما بر اساس توافقاتی که با سازمان ملل دارد موظف است که به دیپلمات‌های سازمان ملل اجازه ورود به نیویورک را دهد اما بر اساس برخی شرایط مشخص می‌تواند از ارائه ویزا به این دیپلمات‌ها خودداری کند.

این قانون باید قبل از اینکه حالت رسمی و اجرایی بگیرد توسط نمایند‌گان مجلس آمریکا تصویب شده و برای امضاء به رئیس‌جمهور ارائه داده شود. مقامات کاخ سفید درباره این قانون اظهار نظر نکرده‌اند.

بر اساس این قانون که توسط تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه تگزاس، تدوین شده است، "تروریست‌های شناخته‌شده" از ورود به خاک مریکا برای فعالیت‌ به عنوان نماینده کشورها در سازمان ملل منع می‌شوند

فخم: ابوطالبی شایسته حضور در سازمان ملل است سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به تصویب قانونی در سنای آمریکا برای ممانعت از ورود نماینده پیشنهادی کشورمان در سازمان ملل به نیویورک،‌ اعلام کرد: "ما به پیگیری‌هایمان در این زمینه از طریق کانال‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم." مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه؛ در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درخصوص تصویب قانونی توسط سناتورهای آمریکایی برای ممانعت از حضور حمید ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل با اشاره به شایستگی وی برای تصدی این سمت گفت: "ما سفیرمان را انتخاب کرده‌ایم. مقر سازمان ملل در آمریکاست و برای صدور روادید مکاتبات با مجاری و مسوولین مرتبط در آمریکا را انجام داده ایم."

وی افزود: "ایشان دارای پست‌های مهم و دیپلماتیک در اروپا و استرالیا بوده و فعالیت‌های موثری داشته است."

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: "در عین حال ما به پیگیری‌هایمان در این زمینه از طریق کانال‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم و هرگونه پاسخ رسمی از مجاری رسمی ملاک تصمیم و اقدام بعدی ماست."

فرآوری: باباپور

بخش سیاست تبیان


منابع: تسنیک/ شفاف نیوز

 

مطالب مرتبط:

لغو سفر هیات پارلمانی ایران به اروپا 

خط و نشان ظریف برای اتحادیه اروپا

ظریف با اشتون شام نخورد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین