سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بازگشت مهران مدیری به تلویزیون بعد از شش سال برگ برنده شبکه سه در سال 93 خواهد بود. این اتفاق وقتی ویژه تر می شود که مدیری زوج سال های پیش یعنی پیمان قاسمخانی را هم در کنارش دارد. این دو هفت سال به خاطر اختلاف حرفه ای با هم همکاری نداشته اند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدیری با قاسمخانی بر می گردد؟


بازگشت مهران مدیری به تلویزیون بعد از شش سال برگ برنده شبکه سه در سال 93 خواهد بود. این اتفاق وقتی ویژه تر می شود که مدیری زوج سال های پیش یعنی پیمان قاسمخانی را هم در کنارش دارد. این دو هفت سال به خاطر اختلاف حرفه ای با هم همکاری نداشته اند.

مدیری با قاسمخانی بر می گردد؟

مهران مدیری بعد از مرد هزار چهره با پیمان قاسمخانی دچار اختلاف شد و بدون او مرد دوهزار چهره را روانه آنتن کرد. قهوه تلخ را هم بدون او کارگردانی کرد اما به خاطر اختلاف مالی با شبکه سه ترجیح داد آن را از طریق شبکه نمایش خانگی منتشر کند.

همین امر دلخوری مسولان تلویزیون را به همراه داشت و مدیری وارد لیست ممنوعه سازمان شد. حتی صدای او در تبلیغات انیمیشن تهران 1500 ممنوع شد و در کمال ناباوری آثارش در جشنواره جام جم داوری نشد. از آن طرف مدیری سرخوش از موفقیت قهوه تلخ بود اما بعد از بدقولی تهیه کنندگان در دادن جایزه و به هم ریختن نظم توزیع آن و در نهایت ناقص شدن این مجموعه، او خیلی زود روی تلخ ماجرا را تجربه کرد. ویلای من و شوخی کردم هم نتوانستند او را نجات دهند تا مدیری بار دیگر به فکر مخاطبان میلیونی تلویزیون بیفتد.

 

سوپرایز ابتدای سال

در ماه های منتهی به سال پیش خبرهایی مبنی بر بازگشت مدیری به تلویزیون رسانه ای شد. مدیری این خبر را تایید کرد اما از زمانش خبری نداد تا این که حضور او در ویژه برنامه سال نو شبکه سه ( سه ستاره ) نشان داد که هم مدیری و هم مسولان شبکه سه برای همکاری تازه ای به توافق نهایی رسیده اند.

 

شش سال دوری ، هفت سال جدایی

حالا مدیری بعد از شش سال دوری از آنتن قصد دارد با قدرت ظاهر شود. برای همین اول از همه سراغ زوج هنری اش رفته و بعد از هفت سال جدایی تصمیم دارد از پیمان قاسمخانی در مقام سرپرست نویسندگان کمک بگیرد . مهراب قاسمخانی،خشایار الوند،امیر مهدی ژوله و حمید برزگر گروه نویسندگان را تشكیل می دهند.  این خبر که هنوز رسما تائید نشده به مراتب خوشایند تر از خبر بازگشت مدیری به تلویزیون است.  ضمن این كه مدیری در اندیشه استفاده از چند ستاره مطرح سینما به عنوان یكی از فاكتورها و برگ برنده هایش در این مجموعه است.

مدیری بعد از شش سال دوری از آنتن قصد دارد با قدرت ظاهر شود. برای همین اول از همه سراغ زوج هنری اش رفته و بعد از هفت سال جدایی تصمیم دارد از پیمان قاسمخانی در مقام سرپرست نویسندگان کمک بگیرد.

مدیری این روزها مشغول ساخت «شوخی كردم!» برای شبكه نمایش خانگی است كه قسمت هفتم آن بزودی وارد بازار خواهد شد.او برای این كه به سریال شبكه سه برسد تصمیم دارد به جای  18 قسمت، «شوخی كردم!» را در  12  قسمت تمام كند. مدیری از «ساعت خوش» تا «مرد دوهزار چهره» هر گاه اثری ولو ضعیف روی آنتن داشته موفق به جابجایی ركورد تماشاگران شده . او این بار تنها در فكر  تداوم ركورد شكنی است و با قبول ریسكی تحسین برانگیز برای ساخت سریالی 150 قسمتی دورخیز كرده. این سریال كمدی قرار است پیش از جام جهانی به صورت یك شب در میان روی آنتن برود و با حساب مناسبت های مذهبی تا آخر سال آنتن در اختیار مدیری و تیمش خواهد بود.

مدیری با قاسمخانی بر می گردد؟

اعتراف مدیری روی آنتن زنده

 مدیری روزگاری حاضر نبود تلویزیون را حتی بر سینما ترجیح دهد و اگر سری به آن می زد دوباره به خانه اصلی اش بازمی گشت. او خوب می داند جنسش با مخاطب میلیونی تلویزیون جور تر است. نکته ای که در گفت و گویش با احسان علیخانی آن را پنهان نکرد:  زندگی‌ام و تمام کار مهم را در تلویزیون انجام داده‌ام و هیچ‌وقت نمی‌توانم برنگردم. شبکه‌ نمایش خانگی نیز قابل مقایسه با تلویزیون نیست و من مخاطب 70 میلیونی را با مخاطب نهایتا، دو - سه میلیونی عوض کردم که این امر، در این سال‌ها آزارم داد. به علاوه، مردم به‌شدت به حال خوب و شاد بودن نیاز دارند و حالا دیگر وقتش است که برگردم.

 

همکاری های مشترك مدیری و قاسمخانی

اولین همكاری مشترك مهران مدیری و پیمان قاسمخانی سریال «پاورچین» بود. سال ها پیش از این قرار بود آن ها در «ببخشید شما» هكاری داشته باشند كه قاسمخانی به خاطر جنس كمدی این مجموعه نتوانست با مدیری همراه شود. آخرین كار مشترك آن ها «مرد هزار چهره» بود كه همچنان اثری شاخص در كارنامه مدیری است. اختلاف حرفه ای مانع از همكاری شان شد و مدیری آخرین ساخته تلویزیونی اش یعنی «مرد دو هزار چهره» را بدون حضور قاسمخانی جلوی دوربین برد. «باغ مظفر» و «شب های برره» دیگر كار مشترك مدیری و قاسمخانی به شمار می رود.

هم منتقدان و هم مخاطبان در برابر این پرسش كه مدیری یا قاسمخانی از این جدایی بیشتر متضرر شدند ترجیح داده اند بیشتر اظهار تاسف كنند . با این حال كفه سنگین ترازو به ضرر مدیری است و در نوشته های منتقدان و نظرات مخاطبان می توان فحوای این كلام كه «مدیری ضرر كرد» را یافت.

مدیری ضرر کرد یا قاسمخانی؟

هم منتقدان و هم مخاطبان در برابر این پرسش كه مدیری یا قاسمخانی از این جدایی بیشتر متضرر شدند ترجیح داده اند بیشتر اظهار تاسف كنند . با این حال كفه سنگین ترازو به ضرر مدیری است و در نوشته های منتقدان و نظرات مخاطبان می توان فحوای این كلام كه «مدیری ضرر كرد» را یافت. مسیر حرفه ای این دو را هم اگر مقایسه كنیم متوجه این نكته خواهیم شد. مدیری بعد از  جدایی ،«مرد دو هزار چهره» را ساخت كه هرگز به پای موفقیت «مرد هزار چهره » نرسید. بعد از آن سراغ «قهوه تلخ» رفت. این سریال هم از آثار شاخص مدیری است كه البته در اوج محبوبیت و فروش چشمگیرش باز هم خیلی ها آرزو می كردند كاش قاسمخانی كنار او قرار داشت. «ویلای من» برای مدیری شكستی تمام عیار بود و «شوخی كردم!» چندان نتوانسته جای خود را باز كند. این كارگردان در این فرصت در سریال شكست خورده « قلب یخی» ، فیلم «پل چوبی » و «انیمیشن تهران 1500 » بازی كرد.پیمان قاسمخانی در این  هفت سال سریال «مسافران» و فیلم «ورود آقایان ممنوع» را با  رامبد جوان كار كرده، سریال های «ساختمان پزشكان» و «پژمان» را برای  سروش صحت نوشته و در «سن پطرزبورگ» بهروز افخمی و «طبقه حساس» كمال تبریزی به عنوان نویسنده و بازیگر حضور داشته  است. با یك حساب سر انگشتی می توان دریافت كه كارنامه قاسمخانی پربارتر بوده .

مدیری با قاسمخانی بر می گردد؟

قاسم خانی :بامهران مدیری مشکلی ندارم

پیمان قاسمخانی سال 90 در گفت و گو با همشهری جوان نكاتی درباره اختلاف و جدایی اش با مدیری مطرح كرده بود: «به هر حال هر همکاری یک پایانی دارد. این هم یک همکاری بود که دوره اش به سر رسید، همین. » او نیاز به فضای تازه را علت اصلی جدایی اش عنوان كرده و گفته بود: « من مدت ها بود که داشتم زمزمه این جدایی را سر می دادم چون احتیاج داشتم کارهای جدید با فضاهای متفاوت و نو را تجربه کنم. دلم می خواست که فیلم سینمایی کار کنم. از زمان «باغ مظفر» هم به دوستان اصرار کردم که یک کار سینمایی بسازیم اما تمایل به ساخت فیلم سینمایی در برادران آقاگلیان و مهران مدیری نبود و بیشتر تلویزیون را ترجیح می دادند. من هم دوست داشتم در سینما کار کنم. از طرفی سریال، انرژی زیادی از من گرفته بود و واقعا خسته شده بودم. دوست داشتم مدتی در سینما فعالیت کنم.» همان موقع از انجام صحبت های اولیه برای كار مشترك  با مدیری خبر داده بود كه ظاهرا الان این فرصت فراهم شده: « مشکلی بین من و مهران مدیری وجود ندارد. البته مشکلاتی در گذشته وجود داشته که آن هم به اختلاف سلیقه در کار برمی گشت که امروز دیگر برطرف شده است.به هر حال اختلاف سلیقه همیشه بین ما وجود داشته اما واقعا موضوع حادی هیچ وقت بین ما به وجود نیامده است. برای ا ین که روشن بشوید. می گویم. آن موقع برادران آقا گلیان با نویسنده ها قرارداد سالیانه می بستند و طبق این قرارداد نویسنده نباید جای دیگری کار می کرد. البته رقم پرداختی به نویسنده ها در آن زمان خیلی بالاتر از استاندارد تلویزیون بود اما من که سرپرست نویسندگان بودم و طبیعتا رقم بهتری هم نسبت به بچه های دیگر می توانستم دریافت کنم هیچ وقت این قرارداد را نبستم. چون دوست داشتم فکر کنم که می توانم هرجا که می خواهم کار کنم. از طرفی من با مه ران به جاهای خوبی رسیدیم. خیلی از رکوردهای تلویزیون را جا به جا کرده بودیم و می ترسیدم شروع به تکرار خودمان کنیم. باوجود اینکه با مهران، دوران خیلی خوب و موفقی داشتم که ممکن است بازهم تکرار شود، اما دوست داشتم فضای جدیدی را تجربه کنم و با کارگردان های متفاوت کار کنم. فکر می کنم در نهایت این جدایی به نفع هر دوی ما تمام شد.»

 

در انتظار اتفاقات ویژه

عدم همكاری برادران قاسمخانی و مهران مدیری به هر دلیل كه باشد، نتیجه اش ضرر طرفین و مخاطبانی است كه همواره عطش تماشای اثر با كیفیت دارند و حتی حاضرند بهای آن را هم بپردازند. الان هم مدیری پرانرژی است و قول داده اثری ویژه تولید كند و هم قاسمخانی و تیم نویسنده اش. اگر اما و اگرها اجازه این همكاری را بدهند می توان بزودی شاهد یك سریال كمدی درست و حسابی بود. ضمن این که مسولان تلویزیون ابتدای سال با سعه صدر بیشتری با هنرمندان برخورد کرده اند . گفت و گو با رضا عطاران نشان داد  که مسولان تمایل دارند این بازیگر هم بعد از هفت سال دوری به تلویزیون بازگردد.عطاران گفته سینما را فعلا ترجیح می دهد اما چه بسا به زودی شاهد حضور او هم باشیم. در ایام نوروز تیزر برنامه جدید رضا رشید پور از شبکه نسیم پخش شد و زوج حسنی – نامداری آنتن  شبکه دو را در اختیار داشتند؛ این یعنی مسولان تلویزیون خوب می دانند نباید به راحتی بر داشته هایش چوب حراج بزنند.

احمد رنجبر

بخش سینما و تلویزیون تبیان


مطالب مرتبط:

مرور کارنامه مهران مدیری

داستان تلخ «قهوه تلخ»

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین