تبیان، دستیار زندگی
پولی را برای خرید ماشین، خانه و... كه در دراز مدت در بانک پس انداز می‌شود و گاهی بیش از یك سال از این پول می‌گذرد و با توجه به این كه این پول مازاد احتیاج ما نیست و واقعاً به آن نیازمندیم حال آیا به این پول خمس تعلق می‌گیرد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حکم خمس اشیاء داخل ویترین منازل

خمس

سئوال: پدرم پیر و بازنشسته است حدود یك میلیون تومان پول پس انداز كرده و آن پول را نیز به برادرم داده حال خمس آن به چه صورت است؟

جواب: اگر قبل از گذشتن یك سال پول خود را به دیگری بخشیده باشد خمس واجب نیست. و اما اگر پس از گذشت یك سال پول خود را به دیگری قرض داده یا بخشیده است باید خمس آن را بپردازد. البته اگر فعلاً پولی در اختیار برادرتان است هر وقت آن را پس داد بلافاصله خمس آن باید پرداخت شود. (ر.ک استفتائات امام(ره) ج1، ص351 و س96).

سئوال: اینجانب و همسرم مبلغی را به عنوان علی الحساب حج واجب به بانك واریز كرده‌ایم و از باب تتمه آن مبلغ دیگری را نیز واریز می‌كنیم كه آن هم بعد از نوبت یعنی یك الی دو سال دیگر می‌باشد، لطفاً بفرمائید بعد از طی یك سال بر این مبلغ خمس تعلق می‌گیرد؟

جواب: اگر پول از درآمد همان سال باشد و سال خمسی بر آن نگذشته باشد خمس ندارد (طبق نظر آقای صافی دام ظله) اگر حج بر شما واجب شده است ولی به علت نوبتی بودن مجبور هستید پول را فعلاً پرداخت كنید و بعداً مشرف شوید خمس ندارد والا باید خمس آن را بدهید. (طبق فتوای حضرت امام) (ر.ک استفتائات امام(ره) ج1، س43).

سئوال: مادرم هر هفته مقدار اندكی پول پس انداز می‌كند تا برای خرید جهیزیه دخترش مصرف كند و اگر سال خمسی بر این پول‌ها بگذرد آیا خمس به آن تعلق می‌گیرد؟

جواب: اگر برای تهیه جهیزیه مورد نیاز و در حد شأن راهی غیر از این نداشته باشید و در موقع نیاز نتوانید تهیه كنید در این صورت خمس تعلق نمی‌گیرد. (ر.ك جامع المسائل آیة الله فاضل لنكرانی، س746).

سئوال: پولی را برای خرید ماشین، خانه و... كه در دراز مدت در بانک پس انداز می‌شود و گاهی بیش از یك سال از این پول می‌گذرد و با توجه به این كه این پول مازاد احتیاج ما نیست و واقعاً به آن نیازمندیم حال آیا به این پول خمس تعلق می‌گیرد؟

جواب: اگر نیاز به خرید ماشین و یا خانه مسكونی داشته باشید و راهی به جز پس انداز تدریجی نداشته باشید خمس به آن تعلق نمی‌گیرد. (ر.ك جامع المسائل آیة الله فاضل لنكرانی، ج1، س679 و س703).

سئوال: به اشیائی كه داخل در ویترین خانه جای دارد خمس تعلق می‌گیرد؟

جواب: اگر در حد شأن و نیاز باشد و از درآمد بین سال باشد خمس تعلق نمی‌گیرد. (ر.ك جامع المسائل آیة الله فاضل لنكرانی، س725)

سئوال: اگر كسی تا حال خمس نداده است ولی الآن می‌خواهد برای خود سال خمسی قرار دهد و حق الهی را به جا آورد چه باید بكند؟

جواب: باید یك زمان را به عنوان ابتداء سال خمسی خود قرار دهد و نسبت به درآمدهای گذشته با مرجع تقلید خود یا وكیل شرعی ایشان مصالحه نمائید. (ر.ک توضیح المسائل دوازده مرجع، ج2 ، م1797).

بخش احکام اسلامی تبیان


منبع: سایت اندیشه قم

مطالب مرتبط:

مصرف خمس به تشخیص کیست؟

آیا جهیزیه خمس دارد؟

نحوه محاسبه خمس سرمایه

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.