سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تجرد قطعی بحرانی است که این روزها برخی دختران با آن دست و پنجه نرم می کنند. یعنی به سنی رسیده اند که شانس ازدواج برای آنها به حداقل رسیده و بر اساس آمارهای ثبت احوال این سن در دهه چهارم زندگی است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی تجرد سرنوشت شما می‌شود


تجرد قطعی بحرانی است که این روزها برخی دختران با آن دست و پنجه نرم می کنند. یعنی به سنی رسیده اند که شانس ازدواج برای آنها به حداقل رسیده و بر اساس آمارهای ثبت احوال این سن در دهه چهارم زندگی است.

تجرد

آمارهای ثبت احوال نشان می دهد آستانه تجرد قطعی برای مردان ایرانی 44-40 سالگی و برای زنان 49-45 سالگی است. اما ماجرا وقتی بحرانی می شود که بدانید شیب این تجرد قطعی در زنان بسیار تندتر از مردان بوده است و تجرد قطعی مردان از سال 1345 تا 1390 از 1.5 به 1.8 و برای زنان از 0.8 به 2.8 افزایش پیدا كرده است.

 

 

در انتظار شاهزاده‌ای با اسب

واقعیت این است که بعضی از خانم ها ناچارند منتظر بمانند تا فردی برای ازدواج به آنها درخواست دهد. بنابراین در کنار عده ای از خانم ها که خودخواسته و برای آنکه بخشی از آزادی هایی که در دوران مجردی دارند را با ازدواج از دست ندهند، بخشی دیگر به دلیل عدم مراجعه مردان به آنها برای ازدواج مجرد باقی می مانند.

در جامعه ما این سنت وجود دارد که آقایان باید درخواست ازدواج کنند و تن به ازدواج دهند و سپس خانم ها این درخواست را بپذیرند. پس بخشی از تجرد قطعی زنان الزاما خودخواسته نیست و دلیل آن این است که خواستگاری برای آنها نمی آید.

به عبارت دیگر بعضی از خانم ها ناچارند منتظر بمانند تا فردی برای ازدواج به آنها درخواست دهد. بنابراین در کنار عده ای از خانم ها که خودخواسته و برای آنکه بخشی از آزادی هایی که در دوران مجردی دارند را با ازدواج از دست ندهند، بخشی دیگر به دلیل عدم مراجعه مردان به آنها برای ازدواج مجرد باقی می مانند.

در حال حاضر فشار مشکلات خانواده بیشتر بر روی زنان است و تجرد قطعی اگرچه در یک برهه زمانی پیامدهای منفی دارد اما در آینده، روابط زناشویی را منطقی تر می کند.

امروز زندگی معیارهای دیگری پیدا کرده و فرد دنبال ارتقای جایگاه خود است و به دنبال تحصیلات و بدست آوردن موقعیت های ممتاز است. لذا این موضوع باعث شده بخشی از زندگی فرد به سمت تلاش برای رسیدن به جایگاه ها و فرصت های بهتر زندگی صرف شود

خانواده فدای کیفیت زندگی

در حال حاضر بیش از هر چیز سبک زندگی به عنوان یکی از مهمترین عوامل پدیده تجرد قطعی شناخته می شود. دکتر سعید معید فر،  معتقد است: امروز مردم و به خصوص نسل جوان بیشتر روی کیفیت زندگی توجه می کنند؛ در حالی که در قدیم فرض بر این بود که وقتی فردی به بلوغ می رسد و شغلی پیدا می کند از آنجا که قصد رفتن به دانشگاه وجود نداشت و خیلی هم نگران آینده شغلی نبود اقدام به تشکیل زندگی می کرد.

اما امروز زندگی معیارهای دیگری پیدا کرده و فرد دنبال ارتقای جایگاه خود است و به دنبال تحصیلات و بدست آوردن موقعیت های ممتاز است. لذا این موضوع باعث شده بخشی از زندگی فرد به سمت تلاش برای رسیدن به جایگاه ها و فرصت های بهتر زندگی صرف شود.

از سوی دیگر امروز یک روند فردگرایی در جامعه مدرن اهمیت پیدا کرده که معتقد است فرد باید بیشتر به فکر خودش باشد؛ در حالی که پیشینیان ما بیشتر به فکر دیگران و دنبال رفاه خانواده و فرزندان خود بودند. بنابراین امروز فرد تا می تواند ازدواج را به تاخیر می اندازد تا بتواند تا فرصت دارد از امکانات خوبی برخوردار شود.

تجرد

انتخاب تجرد

اما صرف نظر از موضوع سبک زندگی، یکی دیگر از دلایل افزایش تجرد قطعی در جامعه مربوط به مشکلات فراوانی است که پیشاروی ازدواج و تشکیل خانواده وجود دارد. متاسفانه در جامعه ما هنوز معیارهای ازدواج و زندگی تقریبا معیارهای پیشین است. به این معنا که وقتی فرد قصد ازدواج دارد باید زیر بار کلی هزینه از برگزاری مهمانی های مجلل تا پاسخگویی به توقعات خانواده همسر برود.

 

برای دختران نیز این مشکل وجود دارد و به طور مثال پدر عروس باید به دنبال جهیزیه دخترش باشد. بنابراین توقعات بیش از حد هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ اجتماعی و فرهنگی خود یکی از عوامل افزایش تجرد قطعی در جامعه است. مجموع این موارد ترس و وحشتی در بین جوانان ایجاد می کند که آنها را از نزدیک شدن به تشکیل خانواده و پذیرفتن مسئولیت های فوق طاقت بر حذر می دارد.

 

یک ایده جدید تبیان برای همسرگزینی

 

فرآوری: فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از فرارو

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین