سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بررسی های میدانی حکایت از توقف توزیع سبد کالا در برخی فروشگاه های زنجیره ای دارد که متصدیان این فروشگاه ها با نصب بنرهایی اعلام کرده اند که در این فروشگاه عرضه فیش و سبد کالا صورت نمی پذیرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن جندقی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توقف زودهنگام توزیع سبد کالا!


بررسی های میدانی حکایت از توقف توزیع سبد کالا در برخی فروشگاه های زنجیره ای دارد که متصدیان این فروشگاه ها با نصب بنرهایی اعلام کرده اند که در این فروشگاه عرضه فیش و سبد کالا صورت نمی پذیرد.

با اعلام آمار دریافت سبد کالا از سوی 14.5 میلیون سرپرست خانوار برخی فروشگاه های زنجیره ای عرضه این سبد را متوقف کرده و با نصب بنرهایی اعلام کردند که دیگر سبد کالا را توزیع نمی کنند.

سبد کالا

بر این اساس عرضه سبد کالا که در آن دولت به منظور بهبود معیشت خانوارها 10 کیلوگرم برنج، 4 کیلوگرم مرغ، یک شانه تخم مرغ، دو بسته 400 گرمی پنیر و دو بطری 900 گرمی روغن مایع قرار داده بود، در برخی فروشگاه ها متوقف شده است. این در شرایطی است که بر اساس برنامه ریزی های دولت، مقرر شده بود تا 16 میلیون سرپرست خانوار در یک مرحله در سال 92 سبد کالا دریافت کنند که هم اکنون بر اساس اعلام مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تا کنون 14.5 میلیون سرپرست خانوار این سبد را دریافت کرده اند و البته باقی مانده خانوارها بر اساس اعلام قبلی دولت تا چهارشنبه شنبه 28 اسفند مهلت دارند تا سبد کالایی خود را دریافت کنند.

یک مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه می گوید: ممکن است خانوارهایی که تاکنون برای سبد کالا مراجعه نکرده اند در روزهای پایانی سال نیز مراجعه ای نداشته باشند و بر این اساس برخی فروشگاه ها به دلیل نبود مشتری در روزهای گذشته اقدام به توقف عرضه این سبد کرده باشند.

بررسی های میدانی ما نشانگر آن است که در برخی فروشگاه های زنجیره ای تنها یک یا دو قلم از اقلام این سبد کالایی در حال توزیع است که تخم مرغ از جمله اقلامی است که با توقف عرضه سبد کالا در برخی فروشگاه ها باز هم عرضه می شود به این معنا که فروشگاه ها با نصب دو بنر در کنار یکدیگر علاوه بر اینکه اعلام می کنند سبد کالا دیگر توزیع نمی شود در بنر دیگر عنوان می کنند که «فقط تخم مرغ سبد کالا عرضه می شود».

قرار بود توزیع سبد کالا در مرحله دوم نیز در سال جاری در اسفند ماه انجام شود که به دلیل تامین نشدن اعتبارات کافی در پی افزایش تعداد مشمولان سرپرست خانوار اجرای مرحله دوم آن به سال 1393 موکول شد

دولت در مصوبه ای اعلام کرده بود که در دو مرحله در سال 92 قرار است سبد کالا به مردم اختصاص دهد تا بتواند بخشی از مایحتاج آنها را در شرایط رکود تورمی تامین کند در حالی که به مرور زمان و با اضافه شدن مشمولان دریافت سبد کالا این سبد از دو مرحله به یک مرحله تقلیل یافت و هم اینک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز می گوید که دولت قرار نیست سبد دوم کالا را در سال 92 عرضه کند.

بر اساس این گزارش در مصوبه دولت مقرر شده بود 1500 میلیارد تومان برای ارایه دو سبد کالایی به مردم اختصاص یابد که هم اکنون با دو برابر شدن تعداد مشمولان دریافت سبد کالا از 8 میلیون به 16 میلیون وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید که تمام 1500 میلیارد تومان صرف توزیع سبد کالای مرحله اول شده است و چنانچه دولت بخواهد سبد جدیدی را آن هم به 16 میلیون سرپرست خانوار اختصاص دهد باید 1500 میلیارد تومان دیگر نیز به این منابع اضافه کند.

حال مشخص نیست که در اولین سبد کالایی سال 93 چه تعداد سرپرست خانوار در چه زمانی و با چه اقلامی سبد کالای خود را دریافت خواهند کرد.

سبد 93
سبد کالا

از آنجایی که توزیع سبد کالا در مرحله دوم به سال 1393 موکول شده است وهنوز زمان دقیقی برای آن اعلام نشده تنها 3 روز دیگر مرحله نخست توزیع سبد کالا در بین مشمولان و در مراکز توزیع تعریف شده انجام می‌شود.

قرار بود توزیع سبد کالا در مرحله دوم نیز در سال جاری در اسفند ماه انجام شود که به دلیل تامین نشدن اعتبارات کافی در پی افزایش تعداد مشمولان سرپرست خانوار اجرای مرحله دوم آن به سال 1393 موکول شد.

در ابتدا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای دریافت سبد کالا 10 میلیون سرپرست خانوار را در نظر گرفت که به دلیل اعتراض‌های انجام شده از سوی بسیاری از اقشار آسیب پذیر جامعه نظیر کارگران، در فاز دوم مرحله اول در حدود پنج میلیون سرپرست خانوار دیگر نیز مشمول دریافت سبد کالا شدند. در این مرحله سقف درآمدی کمتر از 500 هزار تومان حذف شد و تمامی کارگران مشمول قانون کار نیز برای دریافت سبد کالا واجد شرایط شدند.

در حالی که در سبد کالای مرحله اول چهار کیلوگرم مرغ، 24 عدد تخم مرغ، دو عدد روغن، 10 کیلوگرم برنج و دو بسته پنیر در نظر گرفته شده بود این احتمال وجود دارد که در مرحله دوم توزیع سبد کالا تغییراتی در کالاهای آن لحاظ شود.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع : مهر و ایسنا

مطالب مرتبط:

توزیع مرحله دوم سبد کالا

 کالاهای سبک درسبد کالا!

بازار سیاه سبد کالا!

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین