سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با تعویض روکش تشک صندلی‌ها، نمایی نو به آن‌ها و فضای زندگی ببخشید. برای این کار نیاز به هیچ تبحر خاصی نیست و تنها با یک دستگاه منگنه بزرگ و مقداری پارچه، این پروژه امکان پذیر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

صندلی‌ها را نو نوار کنیم

صندلی


با تعویض روکش تشک صندلی‌ها، نمایی نو به آن‌ها و فضای زندگی ببخشید. برای این کار نیاز به هیچ تبحر خاصی نیست و تنها با یک دستگاه منگنه بزرگ و مقداری پارچه، این پروژه امکان پذیر است.


تعویض روکش صندلی‌هایی که تشکشان در کلاف چوبی نشیمن جا می‌افتند و متحرک هستند، بسیار ساده است. در حقیقت این پروژه به وسایل و لوازم محدود و زمان اندکی نیاز دارد. برای تعویض روکش تشک صندلی، پیش از هر چیز لازم است پارچه‌ای از جنس مناسب با طرح و رنگ متناسب با دکوراسیون فضا انتخاب کنید. اگر فقط قصد دارید پارچه قدیمی و فرسوده شده صندلی‌ها را نو کنید، پارچه‌ای با طرح و رنگ مشابه روکش قبلی انتخاب کنید، اما اگر مایلید دکوراسیون اتاق را تغییر دهید یا نمایی کاملاً متفاوت به صندلی‌ها ببخشید، پارچه‌ای با طرح و رنگ متفاوت و حتی متضاد با پارچه قبلی انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر پارچه فعلی یک پارچه راه راه با رنگ‌های ملایم و خنثی است، پارچه‌ای گل‌دار با طرح‌های درشت و رنگ‌های تند و شاد تهیه کنید. به این ترتیب، صندلی‌ها ظاهری کاملاً جدید می‌یابند. اما گذشته از طرح و رنگ پارچه، باید به استحکام و جنس آن نیز توجه داشته باشید. پارچه مناسب برای روکش صندلی باید پارچه‌ای نه بسیار نازک و سبک و نه خیلی ضخیم و سنگین باشد. پارچه‌ای با ضخامت و وزن متوسط انتخاب کنید که در برابر استفاده روزمره از صندلی، دوام داشته باشد. بهتر است پارچه‌های ریزبافت را برای این منظور خریداری کنید زیرا پارچه‌هایی که بافت درشت دارند، زودتر فرسوده می‌شوند و شکل اولیه خود را از دست می‌دهند.

اگر فقط قصد دارید پارچه قدیمی و فرسوده شده صندلی‌ها را نو کنید، پارچه‌ای با طرح و رنگ مشابه روکش قبلی انتخاب کنید، اما اگر مایلید دکوراسیون اتاق را تغییر دهید یا نمایی کاملاً متفاوت به صندلی‌ها ببخشید، پارچه‌ای با طرح و رنگ متفاوت و حتی متضاد با پارچه قبلی انتخاب کنید.

برای محاسبه مقدار پارچه مورد نیاز، عرض و طول تشک نشیمن را اندازه بگیرید و به هر یک از آن‌ها 20 سانتی‌متر اضافه کنید. اگر اسفنج تشک صندلی، بسیار ضخیم و مرتفع باشد، باید اندازه ضخامت آن را نیز به این اندازه‌ها بیفزایید. ضمن آنکه چنانچه پارچه شما طرح‌های درشت و مشخصی داشته باشد که لازم باشد مثلاً در وسط نشیمن قرار بگیرد، میزان اتلاف پارچه بیشتر می‌شود و باید نسبت به پارچه‌های ساده یا طرح‌هایی مانند راه راه و چهارخانه، مقدار بیشتری پارچه تهیه کنید.

برای شروع کار ابتدا قطعات پارچه را مطابق روشی که ذکر شد اندازه گیری کنید و ببرید. سپس تشک را از صندلی جدا کنید. اگر مایل هستید روکش قبلی را جدا کنید، میخ‌ها یا منگنه‌هایی که آن را به تخته زیر تشک متصل کرده‌اند بکشید.

صندلی

در این مرحله، اگر اسفنج تشک‌ها نیز فرسوده شده و حالت و فرم خود را از دست داده‌اند، لازم است اسفنج‌ها را نیز عوض کنید. اما چنانچه اسفنج‌ها سالم باشند، یک قطعه پارچه را به طوری که روی اصلی آن بر روی زمین و پشت آن به طرف ما قرار بگیرد، روی زمین بگذارید. هر یک از تشک‌ها را به پشت برگردانید و بر روی یکی از قطعات پارچه بریده شده آماده بگذارید.

اگر طرح پارچه شما به گونه‌ای است که لازم است طرح به صورت خاصی روی تشک قرار گیرد، آن را تنظیم کنید و اضافات احتمالی آن را ببرید به طوری که پارچه از هر طرف تشک، 10 سانتی‌متر بیرون باشد. از یک طرف تشک شروع کنید و پارچه را به تخته زیر تشک با میخ‌های کوچک یا منگنه نصب کنید. هنگام نصب، پارچه را خوب بکشید تا روی روکش، کاملاً صاف باشد.

در گوشه‌های نشیمن، یک برش مورب کوچک روی پارچه ایجاد کنید و آن را به صورت دو پیلی کوچک در جای خود با میخ یا منگنه نصب کنید. در صورتی که مایل باشید کار تمیزتر باشد، می‌توانید پارچه ساده و ارزان قیمتی مثل متقال نیز برای زیر تشک‌ها تهیه کنید و آن را در اندازه حدود دو سانتی‌متر بزرگ‌تر از ابعاد تشک نشیمن ببرید و پس از پایان کار روکش کردن تشک، آن را در زیر تشک قرار داده حدود یک سانتی‌متر از هر طرف به زیر تا بزنید و با میخ یا منگنه در جای خود نصب کنید. به این ترتیب زیر تشک‌ها هم تمیز و مرتب خواهد بود.

منبع: روزنامه شرق


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: sztohidi

برگرفته از گروه: تزیینات و دکوراسیون

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین