وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
درآمدهای حاصل از ورزش برای برخی ورزشکاران و چهره های شاخص بنا به دلایلی بیشتر است. این اتفاق را در فوتبال بیشتر می توان مشاهده کرد، اما به هر حال افزایش ثروت برخی چهره های مطرح، ارتباط مستقیمی با ورزش دارد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجارت و ثروت چهره های شاخص ورزش ایران


درآمدهای حاصل از ورزش برای برخی ورزشکاران و چهره های شاخص بنا به دلایلی بیشتر است. این اتفاق را در فوتبال بیشتر می توان مشاهده کرد، اما به هر حال افزایش ثروت برخی چهره های مطرح، ارتباط مستقیمی با ورزش دارد.


دایی سرمربی جدید پرسپولیس

به عبارت ساده تر بدون ورزش، بسیاری از چهره های ممتاز ورزش ایران شاید حتی یک زندگی متوسط هم نداشتند . ورزشکاران عمر حرفه ای کوتاهی دارند و به همین دلیل باید هر چه سریع تر فکری اساسی به حال خود کنند تا پس از پایان دوران حرفه ای و قهرمانی شان راه دیگری غیر از ورزش برای کسب درآمد داشته باشند.

بسیاری از ورزشکاران که فکر روزهای پس از بازنشستگی خود را می کردند از مدت ها قبل برنامه ریزی کرده و اکنون زندگی راحتی را برای خود دست و پا کرده اند، اما برخی دیگر به مهیا کردن یک زندگی راحت قانع نشدند تا اکنون ثروت قابل ملاحظه ای داشته باشند .

شاید برای بسیاری از ورزش دوستان و مردم این موضوع جالب باشد که چهره های شاخص و ممتاز ورزش و به خصوص فوتبال ایران چه میزان ثروت دارند و شغل دیگر آن ها غیر از ورزش چیست. در این نوشتار ضمن بررسی میزان ثروت برخی چهره های شاخص ورزش ایران به شغل دوم آن ها و راهی که ثروتمندترشان کرده است. نگاهی می اندازیم. این مایه دارهای ورزش ایران در سال 92 با فعالیت های مختلف تجاری به اندوخته ها و ثروت مالی خود باز هم اضافه کردند.

دایی، ثروتمندترین ورزشکار ایرانی

سال هاست گفته می شود آقای گل جهان معروف ترین بیزنس من ورزش ایران است. درباره این که او مغز اقتصادی توانمندی دارد بارها صحبت شده است و این که چقدر راه های تجارت و درآمدزایی را می شناسد به هر حال هر چه هست به نظر می آید ثروت قابل ملاحظه کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به هیچ عنوان قابل مقایسه با گذشته نیست. دایی با درآمدی که از راه فوتبال و به خصوص بازی کردن در تیم های بوندسلیگایی بایرن مونیخ، هر تابرلین و آرمینیا بیله فلد به دست آورد، به بهترین شکل ممکن تجارت کرد تا ثروت خود را چند برابر کند او که حضوری فعال در برخی بازارهای تجاری ایران دارد به یک فعالیت خاص در تجارت قانع نیست و در زمینه های مختلفی فعالیت اقتصادی می کند.

دایی یکی از برندهای پوشاک و تجهیزات ورزشی ایران را که اتفاقا به نام خودش است در اختیار دارد تعدادی از تیم های لیگ برتری با پیراهن تولیدی شرکت برادران  دایی به میدان می روند گسترش فعالیت های او در این زمینه باعث شد پای برند پوشاک و البسه ورزشی دایی به برخی کشورهای دیگر هم باز شود که البته اطلاعات دقیقی در این زمینه در دسترس نیست.

سرمربی کنونی پرسپولیس مدتی سهامدار یک کارخانه نوشابه سازی در زادگاهش یعنی اردبیل هم بود، ضمن این که در کار واردات تجهیزات ورزش مدت هاست فعالیت می کند و حتی قصد افتتاح و راه اندازی یک کارخانه تولید تجهیزات ورزشی را هم دارد.

او اکنون چند باب فروشگاه لوازم، تجهیزات و البسه ورزشی در تهران دارد که بخش عمده آن در منیریه واقع شده است، اما ردپای فروشگاه های مختلف علی دایی را در یوسف آباد، میدان محسنی و میلاد نور هم می توانید ببینید. دایی علاوه بر فعالیت پررنگ در زمینه البسه و تجهیزات ورزشی، چند رستوران و فست فود دارد که یک شعبه آن را در اردبیل افتتاح کرده است.

سال هاست گفته می شود آقای گل جهان معروف ترین بیزنس من ورزش ایران است. درباره این که او مغز اقتصادی توانمندی دارد بارها صحبت شده است و این که چقدر راه های تجارت و درآمدزایی را می شناسد به هر حال هر چه هست به نظر می آید ثروت قابل ملاحظه کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به هیچ عنوان قابل مقایسه با گذشته نیست

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران یک شرکت بیمه را نیز در مالکیت خود دارد که نام دخترش نوا را روی آن گذاشته است به تمام فعالیت هایی که علی دایی در زمینه تجاری دارد شهرک سازی را هم اضافه کنید فعالیت های علی دایی در این زمینه مدتی آن قدر زیاد شده بود که حتی گفته می شد وی در دبی هم به این کار مشغول است؛ موضوعی که وی آن را تکذیب نکرد. حتی صحبت هایی از شهرک سازی او در مادرید اسپانیا به گوش می رسید که بعداً تکذیب شد. البته شهرک سازی او در چالوس خبری کاملا تأیید شده است. واردات پوشاک زنانه و مردانه با نام یک برند معتبر جهانی، بخش دیگری از کارهای تجاری علی دایی است وی فروشگاهی در شمال تهران دارد که واردات پوشاکی خود را آنجا به فروش می رساند.

او مدتی بخشی از سهام یک کارخانه موتور سازی را هم در مالکیت خود داشت، اما اکنون فعالیت های این بیزنس من مشهور فوتبال ایران به قدری وسیع شده که دیگر به طور دقیق می توان گفت او تا چه اندازه ثروت دارد و فعالیت های اقتصادی او دقیقا چه هستند.

علی دایی هم اکنون عضو اتاق بازرگانی تهران است و چندی پیش خودش عنوان کرد که ملک و املاکی در برلین، دبی و لاس و گاس آمریکا دارد. چندی پیش در گزارشی قیمت مجموع خودروهای علی دایی (شامل پورشه، بنز، لکسوس و مازراتی) بیش از چهار میلیارد تومان برآورده شد تا بخش دیگری از زندگی متمول او نمایان شود به هر حال دانش آموخته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف، بهتر از ورزشکاران دیگر راه و روش افزایش ثروت را پیدا کرد او اکنون قطعا به عنوان ثروتمندترین ورزشکار ایرانی شناخته می شود.

مجیدی در دبی می تازد

شماره 7 سابق آبی ها که خیلی غیرمنتظره از فوتبال خداحافظی کرد، شرکت در کلاس های پیشرفته مربیگری در انگلیس را یکی از مهم ترین دلایل خود برای این خداحافظی غیر منتظره برشمرد، اما به هر حال او اکنون بیشتر وقت خود را صرف فعالیت های  اقتصادی اش می کند تا حضور در کلاس های مربیگری.

مجیدی نیز همانند علی کریمی به واسطه سال ها بازی در لیگ امارات و این اواخر قطر، ثروت میلیاردی به دست آورد تاکنون یکی از ثروتمندترین ورزشکاران ایران باشد. مجیدی نیز تصمیم گرفت سرمایه خود را در راه های مختلفی به کار گیرد که مهم ترین کاری که او به آن مشغول شد ساخت و ساز و شهرک سازی در دبی بود. فرهاد مجیدی اکنون یکی از بزرگ ترین شهرک سازان دبی بوده و میلیاردها تومان هزینه صرف این کار کرده است شهرک سازی مجیدی در دبی برای او سود سرشاری همراه داشته است. مجیدی سی و هفت ساله در خطه سرسبز شمال هم فعالیت های قابل توجهی در زمینه ساخت و ساز دارد. البته در مورد او گفته می شود فعالیت های تجاری دیگری هم دارد که چندان مشخص نیست شاید بتوان او را پس از علی دایی، دومین ورزشکار ثروتمند ایرانی قلمداد کرد.

کریمی؛ از مسافرکشی تا برج سازی

شماره 8 سابق تیم ملی فوتبال ایران در حالی به عنوان یکی از ثروتمندترین ورزشکاران ایرانی شناخته می شود که زمانی با یک پیکان گوجه ای رنگ در کرج مسافرکشی می کرد، اما اکنون اوضاع بسیار متفاوت است نقل است زمانی که او در سال های ابتدایی جوانی اش به دفتر یکی از روزنامه های ورزشی رفته بود، برای آن که نشان دهد وضع مالی بسیار بدی دارد، تمام دارایی اش را رو کرد که یک اسکناس هزار تومانی بود. سال ها بازی کردن در لیگ امارات و درآمدهای میلیاردی که از راه بازی در این لیگ به دست آورد، اندوخته های مالی او را چند برابر کرد تا به پشتوانه همین اندوخته مالی به فکر فعالیت های کلان اقتصادی بیفتد؛ اما علی کریمی به اندازه علی دایی چندان در کارهای تجاری تبحر نداشت و همین باعث شد چند سال پیش در یکی از فعالیت های تجاری قابل توجهش که در آن با حامد کاویانپور، بازیکن سابق تیم ملی و دوست صمیمی اش شریک بود، با مشکل مواجه شود تا هم طرح را بخواباند و هم  رفاقت  چند ساله اش با حامد را برای همیشه به هم بزند.

شکایت این دو دوست صمیمی از یکدیگر باعث شد علی کریمی در زمینه های اقتصادی دیگر شریک نگیرد و به تنهایی پیش برود در هر صورت در حالی که این بازیکن نمایندگی یکی از برندهای پوشاک ورزشی ایران را در اختیار دارد به کار ساخت و ساز و برج سازی در کرج نیز مشغول است در واقع کار اصلی علی کریمی ساخت و ساز آپارتمان و ویلاست او که به ویلاسازی در شمال مشغول است، در فردیس کرج نیز ساخت و سازهای زیادی انجام داده است کریمی یک فروشگاه فست فود و ده ها آپارتمان در فردیس کرج دارد به هر حال هر چند علی کریمی ثروتمندترین ورزشکار ایران نیست اما بزرگ ترین ساختمان ساز و ویلاساز ورزشی ایران است.

قلعه نویی؛ مبل فروشی با عینک آفتابی 2 میلیونی

رکورددار قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران همه دنیایش فوتبال نیست امیر قلعه نویی، سرمربی پرافتخار استقلال تهران، فوتبال را تنها منبع درآمد خود نمی بیند او که یکی از گران ترین مربیان لیگ برتری است به درآمدهای حاصل از فوتبال اکتفا نکرده و فعالیت های دیگری هم دارد که این فعالیت ها باعث شد ثروت او هر روز بیشتر شود. قلعه نویی مدت ها پیش بخشی از سرمایه خود را صرف خرید یک فروشگاه بزرگ در خیابان ولیعصر کرد تا یک مبل فروشی شیک و تجملاتی راه بیندازد با این که راه اندازی این مبل فروشی هزینه زیادی برای سرمربی استقلال در برداشت، اما او به همین بسنده نکرد و اکنون از گوشه و کنار شنیده می شود وی به کار ساخت و ساز آپارتمان مشغول شده است؛ همان کاری که بسیاری از چهره های مطرح فوتبال انجام می دهند میزان ثروت قلعه نویی باز هم به اینجا ختم نمی شود. این مربی مالکیت یک استخر و سونای پرطرفدار را هم در اختیار دارد که استخر و سونای پرطرفدار را هم در اختیار دارد که با توجه به شهرت نام قلعه نویی بسیار مشهور شده است قلعه نویی خودروهای بسیار گران قیمتی سوار می شود و برای تعطیلات به کمتر از کانادا رضایت نمی دهد نگاهی به فعالیت های اقتصادی قلعه نویی که عینک آفتابی اش بیش از دو میلیون تومان قیمت دارد، نشان می دهد فوتبال در واقع شغل دوم یا حتی سوم این مربی محسوب می شود.

بسیاری از ورزشکاران که فکر روزهای پس از بازنشستگی خود را می کردند از مدت ها قبل برنامه ریزی کرده و اکنون زندگی راحتی را برای خود دست و پا کرده اند، اما برخی دیگر به مهیا کردن یک زندگی راحت. قانع نشدند تا اکنون ثروت قابل ملاحظه ای داشته باشند

باقری و ترانزیت کالا

این ملی پوش سابق و به یادماندنی فوتبال ایران سلایق خاصی در مقایسه با دیگر همدوره ای هایش در زمینه تجارت و فعالیت های اقتصادی دارد. او نه به طرف ساخت و ساز رفت (شاید اکنون به این کار روی آورده باشد) نه شهرک سازی، اما تصمیم گرفت سرمایه کلان خود را در جای دیگری به کار بگیرد. کریم باقری سال ها پیش چند دستگاه تریلی خریداری و در راه ترانزیت کالا از آن ها برای خود درآمدزایی کرد. کامیونداری تنها شغل مورد علاقه باقری نبود؛ او مدتی نیز همراه پدر همسرش حضوری پر رنگ در بازار فرش تبریز داشت، هر چند اکنون فعالیت های مربوط به فرش او کمتر شده است.

کریم باقری در کار تجارت خواربار هم فعال شده است تا باز هم میان فوتبالیست هایی که علاقه زیادی به در اختیار گرفتن برندهای مشهور پوشاک و ساخت و ساز ویلا و آپارتمان دارند، خاص بودن خود را نشان دهد کریم باقری از زمانی ثروت قابل توجهی برای خود دست و پا کرد که همراه علی دایی راهی بوندس لیگای آلمان شد تا به لطف قراردادهای کلان در فوتبال این کشور، صاحب ثروتی قابل توجه شود او البته در دبی هم صاحب املاک است.

مهدوی کیا، ملک دار با اخلاق

هر چقدر از آن طرف مجیدی و کریمی در فوتبال امارات و قطر پول جمع آوری کردند، مهدی مهدوی کیا هم همین کار را در آلمان انجام داد. او یک دهه در فوتبال آلمان بازی کرد تا سال به سال میزان ثروتش بیشتر و بیشتر شود؛ اما مهدی مهدوی کیا ساده ترین راه ممکن را برای استفاده از ثروت قابل توجهش انتخاب کرد؛ خرید ملک و املاک در نقاط مختلف کشور، مرد اخلاق فوتبال ایران که در هامبورگ آلمان یک خانه مجلل دارد، در تهران، شمال کشور و اراک، زادگاه پدرش نیز املاک زیادی دارد.

در واقع او خرید ملک را به دردسرهای ساخت و ساز و تجارت واردات و صادرات انواع کالا ترجیح داد، هر چند اکنون او به طور محدود گاهی دستی در کار صادرات و واردات دارد. مهدوی کیا همراه یکی از برادرانش یک فروشگاه پوشاک بچگانه هم راه انداخته است. او هم اکنون همانند بسیاری از فوتبالیست های ایرانی پورشه سوار است، اما با تمام این اوصاف او هنگام مسافرت به اراک بر سر زمین های کشاورزی پدرش می رود و همانند یک کارگر ساده کار می کند.

حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین