تبیان، دستیار زندگی
برای نخستین بار در کشور، به همت دانش آموزان نخبه استان البرز، سوخت پاک بیودیزل برای سالم سازی هوا و پیشگیری از آلایندگی های خطرناک در این استان تولید شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به همت دانش آموزان نخبه البرز سوخت پاک بیودیزل در ایران تولید شد

به همت دانش آموزان نخبه البرز سوخت پاک بیودیزل در ایران تولید شد


برای نخستین بار در کشور، به همت دانش آموزان نخبه استان البرز، سوخت پاک بیودیزل برای سالم سازی هوا و پیشگیری از آلایندگی های خطرناک در این استان تولید شد.


دانش آموزان مجتمع آموزشی استعدادهای درخشان شهید سلطانی ناحیه سه کرج با همکاری بخش تحقیقاتی سوخت های زیستی ایران موفق به تولید سوخت پاک بیودیزل شدند.

این نوع سوخت از روغن های پسماند خوراکی تولید می شود که از امروز با راه اندازی واحد (سایت) منطقه ای آموزش عملی مدیریت پایدار روغن های پسماند خوراکی درالبرز تولید آن کلید خورد.

بیودیزل یا گازوئیل زیستی، سوختی سبز بوده که از هر منبع روغنی گیاهی یا جانوری و یا ضایعات آنها قابل تولید است.

استفاده آسان (قابل اختلاط با گازوئیل نفتی با نسبتهای مختلط)، عدم نیاز به ایجاد جایگاه های سوختگیری جدید، عدم نیاز به اعمال تغییرات درموتورهای گازوئیلی رایج، شستشو و افزایش طول عمر موتور، سوختی پاک تر از گازوئیل نفتی به دلیل احتراق کامل، بهسوزی سوخت و قابلیت تجزیه بیولوژیکی از مزایای این سوخت پاک است.

در اجرای طرح تولید سوخت بیودیزل علاوه بر تهیه سوخت پاک، از هدر رفتن پسماندهای روغن خوراکی در کشور جلوگیری می شود.

در اجرای طرح تولید سوخت بیودیزل علاوه بر تهیه سوخت پاک، از هدر رفتن پسماندهای روغن خوراکی در کشور جلوگیری می شود.

اکنون روزانه در ایران حدود 60 میلیون لیتر گازوئیل و 60 میلیون لیتر بنزین مصرف می شود که با آلودگی زیست محیطی فراوانی همراه است ،به عنوان مثال شاخص استاندارد کیفیت هوای شهر تهران در سال 91 نشان می دهد و این شهر حتی یک روزهوای پاک نداشته است .

همچنین سالانه 5/2 میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

از سوی دیگر طبق آمارها ، میزان روغن های پسماند خوراکی در ایران بیش از 428 هزار تن در سال است که جمع آوری و تبدیل آنها به سوخت پاک نقش موثری در کاهش آلودگی هوا و کمک به اقتصاد ملی می کند.

طرح تولید سوخت پاک از نوع بیودیزل با حمایت صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF)، برنامه های کمک های کوچک (SGP) و برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) توسط گروه ترویجی دوستداران محیط زیست (EGE) در البرز اجرا می شود.

همچنین سالانه 5/2 میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

به همین منظور روز دوشنبه همایشی با موضوع راه اندازی واحد منطقه ای آموزش عملی مدیریت تولید این نوع سوخت و آغاز نمادین استفاده از سوخت بیودیزل در سالن سیروس صابر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز برگزار شد.

ژما جواهری پورمشاور آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست کشور دراین همایش گفت: تولید این نوع سوخت حرکت موثری برای رهایی محیط زیست کشور ازبخشی از آلودگی ها است .

جواهری پور افزود: امیدواریم با تفاهم نامه ای که روز گذشته مابین رییس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیرآموزش و پرورش به امضا رسید تا 10 سال آینده نسلی تربیت شود که محیط زیست کشور را نجات دهند.

وی خطاب به دانش آموزان نخبه حاضر دراین همایش گفت: آینده سازان می توانند کشور را از آلاینده ها نجات دهند و همه ما به نسل آینده امیدواریم.

وی گفت: دولت تدبیر و امید معتقد است که کار مردم بایستی توسط خود آنان انجام شود و مردم نقش خود را در زندگی شان ایفا کنند و این طرح یک طرح مردمی است.

امیر جعفرپورمعاون توسعه حمل و نقل ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور نیز دراین همایش گفت: مصرف روزانه سوخت گازوییل و بنزین درایران به مراتب بیشتر از متوسط جهانی است.

جعفرپور افزود: بایستی در افق 1404 به وضعیتی برسیم که 70 درصد سوخت کشور ترکیبی از بنزین و گازوئیل یعنی نفت گاز سبک و 30 درصد نیز به صورت گاز و برق و هیبرید باشد.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به وضعیت مطلوب باید از توانمندی نوجوانان و جوانان کشور استفاده شود.

وی اظهار داشت: قرار است وزارت نفت و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت برای استفاده از سوخت پاک بیودیزل به صورت ترکیب افزودنی در سوخت ها حمایت کنند و در گام نخست اتوبوس های درون شهری و برون شهری از این نوع سوخت استفاده نمایند.

وی بیان کرد: برای تولید سوخت بیودیزل در بودجه سال آینده ردیف اعتباری مشخص خواهیم داشت.

در پایان این همایش با حضور مسوولان و دانش آموزان ، مکمل سوخت بیودیزل در باک چند دستگاه اتوبوس ریخته شد و این اتوبوس ها با سوخت پاک درکلانشهرکرج به حرکت درآمدند.


منبع : خبرگزاری پانا

بخش سفیران تبیان